Gruczoł krokowy, inaczej prostata, to narząd wielkości orzecha włoskiego, okalający cewkę moczową, który znajduje się pod pęcherzem moczowym. Rak prostaty to najczęstszy nowotwór, na który chorują mężczyźni w Polsce. Dzięki rosnącej świadomości na temat badań profilaktycznych coraz więcej przypadków udaje się wykryć na tyle wcześnie, by rozpocząć skuteczne leczenie.
Prostata jest odpowiedzialna za wytwarzanie substancji odżywczych znajdujących się w spermie, zwiększających żywotność plemników. Z biegiem lat pod wpływem hormonów gruczoł ten zwiększa swoją objętość, stąd objawy, które pojawiają się u prawie 50% pacjentów po 50. roku życia, wynikające z ucisku na cewkę moczową. Są to:
Nazywane jest to łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Objawy można skutecznie łagodzić, stosując lek dostępny bez recepty – Prostamol Uno, zawierający ekstrakt z owoców palmy karłowatej. Kiedy podział komórek wymyka się spod kontroli, dochodzi do rozwoju raka stercza, którego intensywny wzrost powoduje ucisk na otaczające tkanki oraz przerzuty komórek nowotworowych do odległych miejsc, na przykład do kości.
Powszechnie wiadomo, że prowadzenie zdrowego stylu życia opartego na zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej chroni przed wieloma chorobami. Czynnikami ryzyka zachorowania na raka prostaty są:
Nowotwór prostaty rzadko dotyka mężczyzn przed 40. rokiem życia.
Wielu mężczyzn wstydzi się krępującego problemu dotyczącego narządów moczowo-płciowych, przez co odwleka wizytę u specjalisty. Dzięki poszerzaniu świadomości społeczeństwa na temat skuteczności regularnych badań profilaktycznych udaje się przekonać do zadbania o swoje zdrowie i jego przyszłość. Profilaktyka raka gruczołu krokowego obejmuje oznaczanie PSA (Prostate Sepcific Antigen) – białek wytwarzanych w komórkach gruczołu. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, należy udać się do lekarza urologa. Aby ocenić wielkość prostaty, wykryć ewentualne guzki, należy wykonać badanie per rectum. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Jeśli badanie jest nieprawidłowe, można wykonać dodatkowe badania obrazowe, takie jak USG oraz rezonans magnetyczny. Badanie jest szczególnie zalecane po 50. roku życia, kiedy zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu. Należy pamiętać, że badanie PSA powinno być wykonane około 2 dni po badaniu per rectum, intensywnym uprawianiu sportu czy ejakulacji. Jeśli badania są nieprawidłowe, może zajść potrzeba wykonania biopsji prostaty, aby pobrać fragmenty tkanek i dokonać ich analizy pod mikroskopem, co pozwoli na ocenę morfologii komórek.
Dodaj komentarz