magazyn energii elektrycznej

W jaki sposób można magazynować energię z fotowoltaiki? Kilka słów o magazynach energii

Opublikowano: 10 czerwca 2022

Zainteresowanie fotowoltaiką od lat systematycznie rośnie — a wszystko dzięki oszczędnościom, jakie przynosi dla domowego budżetu. Wyprodukowany w ten sposób prąd najlepiej zużywać na bieżąco. Co jednak, gdy energia elektryczna wytwarzana przez domową fotowoltaikę przekracza Twoje zapotrzebowanie? Przekazywanie czy sprzedawanie nadwyżek do sieci elektroenergetycznej to tylko jedna z dostępnych opcji. Korzystnym rozwiązaniem są również magazyny energii. Jak magazynować prąd z fotowoltaiki? O tym przeczytasz poniżej.

Fotowoltaika — energia słoneczna o dużym potencjale

Fotowoltaika jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej wykorzystywanym w użytku prywatnym w Polsce. Trudno się temu dziwić — instalacja ta pozwala na sporą oszczędność, a przy tym dbałość o środowisko naturalne. Jak wskazuje raport Instytutu Energii Odnawialnej, tylko w 2021 roku tempo wzrostu rynku fotowoltaiki przekroczyło 105%.

Produkowana w instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna jest wykorzystywana m.in. w gospodarstwach domowych, gdzie zasila zarówno małe urządzenia, np. lampki czy komputer, jak i instalacje wymagające dużych nakładów energetycznych, np. oświetlenie czy ogrzewanie wody bądź budynku. Nie zawsze jednak wyprodukowany prąd zostanie w całości zużyty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania fotowoltaiki, zajrzyj na stronę E.ON Polska.

Co się dzieje z niewykorzystaną energią słoneczną z fotowoltaiki?

W długie i słoneczne dni produkcja energii słonecznej może znacznie przekroczyć Twoje domowe potrzeby. W takiej sytuacji możesz przekazać lub sprzedać nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej. W wielu przypadkach korzystniejsze jednak jest magazynowanie.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii przez długi czas zakładała rozliczenie według systemu opustów (net-metering), według którego można w późniejszym czasie odebrać 70-80% oddanej energii. Jednak od 1 kwietnia 2022 weszła zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki — system sprzedażowy (net-billing). Każdą osobę, która zdecydowała się na instalację fotowoltaiczną po tej dacie, obowiązuje ten model rozliczenia. Według niego prosument nie może już „przechowywać” swojej energii w sieci, a zamiast tego musi sprzedawać ją po cenach rynkowych.

Co zatem robić z nadwyżkami energii elektrycznej, by czerpać z nich największe korzyści? Warto zainwestować w magazyn energii do fotowoltaiki. Dzięki temu wyprodukowany w fotowoltaice prąd pozostanie do Twojego użytku.

Magazyn energii fotowoltaicznej — czym jest?

Magazyn energii to urządzenie, które przeznaczone jest do przechowywania nadmiarowego, wyprodukowanego w Twojej domowej instalacji fotowoltaicznej prądu. To znaczy, że niewykorzystana energia elektryczna nie jest oddawana do sieci czy sprzedawana, a tym samym nie tracisz jej sporej części, tylko zostaje ona w całości do Twojej dyspozycji.

Domowy magazyn energii ma formę modułowego systemu składającego się ze specjalnych akumulatorów. To właśnie do nich trafia nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej i kumulowany jest przeważnie w formie substancji chemicznej. Gdy nadejdzie potrzeba wykorzystania zapasów, zostanie ona ponownie przekształcona w energię elektryczną.

Jakie korzyści przynoszą magazyny energii elektrycznej?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, magazyn energii fotowoltaika wykorzystuje do przechowywania nadmiaru wyprodukowanego prądu, co przekłada się na oszczędność dla każdego posiadacza takiej instalacji. Dzięki magazynom możliwe jest maksymalne wykorzystanie wytworzonej energii, co ogranicza konieczność kupowania z sieci.

Nieocenioną korzyścią z posiadania magazynu energii jest także niezależność, jaką one zapewniają. Zgromadzony prąd może się bowiem okazać zbawieniem, gdy z różnych przyczyn pojawią się przerwy w dostawie prądu. Nie będziesz się musiał wtedy martwić o rozmrażającą się zamrażarkę czy niemożność wyjechania autem przez otwieraną elektrycznie bramę.

magazyn energii elektrycznej

Ile kosztuje magazyn energii elektrycznej?

Koszt magazynu energii elektrycznej jest zależny od wielu czynników, m.in. ilości akumulatorów w systemie czy ich pojemności. Dużą rolę odgrywa również żywotność urządzenia, jego jakość, wykorzystywana technologia oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Jaki w przybliżeniu jest koszt magazynu? Wiele zależy oczywiście od potrzeb Twojego gospodarstwa domowego. System o pojemności 5 kWh zapewni Ci ok. 97 godzin pracy 10 żarówek LED czy 41 godzin pracy dużego, 65-calowego telewizora LED. Wymaga on nakładu ok. 6-10 tysięcy złotych.

Większy magazyn o pojemności 7 kWh jest rozwiązaniem, które odpowiada na znacznie większe potrzeby domowników. Pozwala on bowiem na pracę 10 żarówek LED przez aż 146 godzin czy 62 godziny pracy telewizora LED 65-cali. Wyższa pojemność wiąże się jednak również z wyższym kosztem magazynu, który oscyluje w okolicy 20-50 tysięcy złotych.

Magazyn energii to świetne dopełnienie każdej instalacji fotowoltaicznej. Skonsultuj się ze specjalistą w tej dziedzinie, a nie tylko poznasz więcej szczegółów na temat tego rozwiązania, ale także zyskasz wstępny projekt oraz wycenę do swojej fotowoltaiki.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
oświetlenie LED
Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu atm...
fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika, czyli technolo...
oszczędzanie energii
Rosnące ceny prądu i energii cieplnej zaczęły wymuszać na na...
projekt instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej to coraz częściej prioryte...