Menu
wycieczka motocyklowa

W jaki sposób zaplanować wycieczkę motocyklową?

Sezon motocyklowy trwa, a lada dzień powinna ustabilizować się również pogoda. To czas na wyciągnięcie swojego jednośladu z garażu, przeprowadzenie kompleksowych oględzin i… wyruszenie w podróż! W tym tekście podpowiemy Ci, w jaki sposób zaplanować bezpieczną i interesującą wycieczkę motocyklową.

Zaznaczmy na początku, że tekst dotyczy zarówno jednodniowych, krótkich wypadów, jak i dalekich wypraw, wymagających przejechania kilkuset kilometrów. W jednym i drugim przypadku chodzi o najwyższą przyjemność z jazdy przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i komfortu.

Co na początku?

Przed wyruszeniem w podróż sprawdź dokładnie stan techniczny swojego motocykla. Skontroluj stan oświetlenia i hamulców. Zobacz jaki jest poziom płynu hamulcowego i chłodniczego. Zwróć uwagę na ogumienie, a także stan łańcucha i jego regulację. W przypadku, gdy nie czujesz się pewnie w kwestiach technicznych albo wolisz mieć pewność – udaj się na najbliższą stację diagnostyczną w celu dokładnej analizy Twojego motocykla.

Jeżeli maszyna jest sprawna, możesz przejść do kolejnych kroków. Podstawa to odpowiednia odzież motocyklowa i kask. Zaopatrz się w kurtkę z ochraniaczami, która – w razie potrzeby – osłoni Cię przed wiatrem i deszczem oraz skutkami upadku. Zwróć uwagę na dobrze dopasowane buty, spodnie i rękawice. Skontroluj stan toreb i sakw na motocyklu, a na koniec sprawdź dokładnie kondycję swojego kasku. Ten musi być nieskazitelny, bo to on ochroni Twoją głowę w przypadku ewentualnego upadku!

Zabierz się za planowanie!

Masz już gotowy motocykl i skompletowany strój? Czas zabrać się za przygotowanie planu podróży. Wyznacz sobie cel ostateczny i dokładną trasę wraz z postojami. Uwzględnij przy tym wszelkie atrakcje i ewentualne posiłki. Pamiętaj, żeby co jakiś czas zaplanować dłuższy odpoczynek. Motocyklista (podobnie jak kierowca samochodu) musi być wypoczęty, żeby odpowiedzialnie i bezpiecznie prowadzić swój jednoślad.

Podczas pakowania się pamiętaj, żeby ograniczyć bagaż do niezbędnego minimum. Układając go w torbach, staraj się zbilansować jego wagę po dwóch stronach motocykla tak, żeby nic w czasie jazdy Cię nie przeważało. Jeżeli jedziesz z dodatkowym pasażerem, poinstruuj go o trasie i umów się na gest, jeżeli ten będzie chciał się zatrzymać.

Dobierz też osoby, z którymi ruszysz w trasę. Technikę poruszania się i prędkość dostosujcie zawsze do najmniej doświadczonego motocyklisty. Staraj się nie jeździć też w ogromnych grupach. Te mogą rozpraszać i obniżać koncentrację na trasie.

Zwróć uwagę na akcesoria i dokumenty

Możesz przygotować sobie również szereg dodatkowych akcesoriów. Umieść telefon na specjalnym uchwycie, by mieć cały czas dostęp do nawigacji. Na wszelki wypadek zabierz również ze sobą aktualną papierową mapę, bo nie wszędzie złapiesz zasięg GPS. Do kontaktu ze światem zewnętrznym możesz użyć specjalnych interkomów, które montuje się w kasku – są bezpieczne i umożliwiają rozmowę przez telefon czy ze współtowarzyszami podróży bez obniżania bezpieczeństwa. Zabierz też ze sobą proste narzędzia i zestaw naprawczy w razie kłopotów technicznych na trasie. Ładowarka do telefonu też będzie wskazana.

Choć nie musisz mieć już przy sobie dokumentów, to w dalszą drogę polecamy wziąć dowód rejestracyjny, gdzie znajdziesz wiele informacji na temat motocykla i polisę ubezpieczeniową. W razie ewentualnego zdarzenia na drodze, dokumenty te mogą Ci bardzo pomóc w spisaniu protokołu czy wezwaniu pomocy drogowej. Podobnie sprawy mają się w przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy.

Zachowaj rozsądek i mierz siły na zamiary!

Pamiętaj, żeby planować trasę adekwatną do Twoich umiejętności, doświadczenia i motocykla. Dopiero zaczynasz? Przygotuj sobie plan kilkugodzinnej trasy, z dala od bardzo ruchliwych dróg i stosunkowo niedaleko od domu. W przypadku, gdy masz niewielki motocykl, również lepiej podróżować w pobliżu miejsca zamieszkania.

Nie udawaj się też od razu w góry czy tereny, których ukształtowanie może sprawiać Ci problemy. Turystyczna jazda powinna być dla Ciebie przyjemnością i sposobem na relaks. Dobrze dopasowana trasa z pewnością zachęci Cię do dalszej jazdy – tym razem dalej od domu.

Jak widzisz, planowanie wycieczki motocyklowej nie jest trudne. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad. Jeżeli dokładnie wszystko sprawdzisz i zaplanujesz, to wyprawa będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Życzymy szerokiej drogi!

zdjęcie: Jeremy Bishop – Adobe Stock 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021