wynajmem krótkoterminowy

W jaki sposób zarządzać wynajmem krótkoterminowym?

Opublikowano: 30 maja 2022

Wynajem krótkoterminowy, a wraz z nim biznes turystyczny, cieszy się coraz większą popularnością. Każdy właściciel nieruchomości ma możliwość wdrożenia dwóch sposobów jej wynajęcia. Na dłuższy termin określony najczęściej umową roczną bądź krótkoterminowo. Jeśli należysz do tych właścicieli, którzy nie szukają najemcy na dłuższy okres, chcąc przy tym swobodnie rozporządzać własną nieruchomością, wynajem krótkoterminowy to świetny wybór. Co istotne, dzięki niemu w skali, chociażby roku, można zarobić znacznie więcej na udostępnianej nieruchomości. Podróżujących weekendowo nie brakuje, a więc o brak klientów nie trzeba się martwić. To rozwiązanie ma oczywiście sporo zalet, jednak rządzi się ono również swoimi prawami, które warto znać. W jaki sposób zarządzać wynajmem krótkoterminowym? O czym warto pamiętać? Tego dowiesz się w tym artykule.

Odpowiednie wyposażenie obiektów do wynajmu krótkoterminowego

Stojąc przed ostatecznym wyborem wyposażenia swojej nieruchomości, wybierz funkcjonalne rozwiązania. Dodatkowo zwróć uwagę na szczegóły oraz zadbaj o przedmioty pierwszej potrzeby. Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu każdego pomieszczenia, a zaczynając od kuchni: poza zastawą, sztućcami czy sprzętem, postaw na akcesoria, które mogą się przydać w trakcie pobytu przyjezdnych. Korkociąg, obieraczka, słomki, forma do kostek lodu… To wszystko niuanse, jednak będąc na wyjeździe, to takie szczegóły zaskakują i sprawiają, że dana nieruchomość staje się funkcjonalna oraz warta poleceń. Jeśli chodzi o łazienkę, pamiętaj o suszarce, ręcznikach, odpowiednich ilościach papieru, chusteczek czy wacików. Najczęściej weekendowe wypady oznaczają małą walizkę, w której na próżno szukać miejsca na suszarkę czy żelazko. Warto, żeby przestrzeń była funkcjonalna i dostosowana do przyjęcia gości o różnych potrzebach.

Jeśli chodzi o wybór dodatkowych rozwiązań… Zmywarka, ekspres do kawy, toster, patelnia grillowa – to prawdziwa inwestycja w swój biznes. Tak kompleksowe wyposażenie buduje pozycję naszej nieruchomości, sprawiając przy tym, że staje się ona premium. Postaw na wygodę przyjezdnych oraz ich komfort. Jeśli masz możliwość, niech w wynajmowanym mieszkaniu znajdzie się biurko do pracy. Zamiast rozkładanej kanapy wybierz łóżko sypialniane. To funkcjonalne rozwiązania, które sprawią, że mieszkanie będzie miało swój klimat oraz użyteczność na najwyższym poziomie! Dodatkowym atutem będzie pełen dostęp do sieci wifi, planszówki czy konsola do gier. Niech Twoja inwestycja będzie nie tylko strefą komfortu, ale i rozrywki. Stwórz miejsce, do którego będzie chciało się wracać.

W jaki sposób rozliczać najem krótkoterminowym?

Nie da się ukryć, że krótkoterminowy wynajem apartamentów to obecnie jedna z najlepiej opłacalnych inwestycji dla właścicieli nieruchomości.  Co ciekawe, mimo rosnącej liczby lokali, które tworzone są z myślą o najmie krótkoterminowym, konkurencja nie wpływa negatywnie na osiągane zarobki. Jak w przypadku każdej prowadzonej działalności, należy założyć oficjalnie działalność gospodarczą. Wszystko uzależnione będzie oczywiście od tego, ile nieruchomości posiadamy, jak duże jest ich obłożenie oraz jakie wpływy osiągamy. Sprawy finansowe, związane ze stałym rozliczaniem rekomendujemy jednak przekazać w ręce księgowej. Ta z pewnością okaże się nieocenioną pomocą w przypadku prowadzenia biznesu o charakterze turystycznym oraz okazjonalnym. Całe szczęście dzięki wyszukiwarce internetowej możemy znaleźć firmy, które wybierają dedykowane księgowe dla naszego biznesu. To najlepsze rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który pragnie w prawidłowy sposób zarządzać swoimi inwestycjami.

Najważniejszy jest marketing

Zadbaj o to, aby przygotowane mieszkanie pokazać potencjalnym klientom z jak najlepszej strony. Wykonaj sesję zdjęciową samodzielnie lub zleć ją komuś, kto się na tym zna i wie, w jaki sposób odpowiednio zaprezentować nieruchomość. Zadbaj o to, aby przestrzeń była czysta, a na wierzchu nie było widocznych żadnych, prywatnych przedmiotów. Warto pamiętać o tym, żeby poza samymi zdjęciami pomieszczeń znalazło się również miejsce na zaprezentowanie szczegółów, które wpływają na klimat całego miejsca. Jeśli w mieszkaniu znajduje się biurko i miejsce do pracy – pokaż je. Jeśli wynajmujący znajdą w nim książki, planszówki czy konsolę – uwiecznij to na zdjęciu. To samo dotyczy sprzętów dodatkowych takich, jak na przykład ekspres. Zadbaj więc o estetyczną fotografię, która pokaże klientowi, jakie przyjemności czekają go podczas jego pobytu. Poza samymi zdjęciami należy pamiętać o stworzeniu swojej strony WWW lub ogłoszeń na najbardziej znanych platformach noclegowych czy turystycznych. Budowanie cennika, wizytówka google – o tym również należy pamiętać. Sukcesem prowadzonego przez nas biznesu jest przemyślany marketing.

Kalendarz rezerwacji na stronę WWW

Kalendarz rezerwacji to kolejny istotny element prowadzenia wynajmu krótkoterminowego. Warto zadbać o pilnowanie terminów, co pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, niezadowolenia klientów, a co za tym idzie – negatywnych opinii. Kalendarz rezerwacji na stronę WWW to świetny dodatek, który ułatwi nam pracę. Potencjalni klienci będą widzieć aktualizowany kalendarz na stronie, co usprawni wybranie dostępnego terminu. Taki dodatek można zaimplementować na stronie internetowej, ale i przekazać klientom w formie linku. Jeśli nie posiadasz strony poświęconej swojej nieruchomości, umieść taki link na swoich social mediach czy w opisie oferty na platformach turystycznych, z których korzystasz. Kalendarz można stworzyć w oparciu o indywidualne oczekiwania, dopasowując go przy okazji do różnych wersji językowych dostępnych na stronie. Wirtualny kalendarz rezerwacji można uznać za mobilną recepcję, która pomoże nam zarządzać wynajmem. Co istotne, kalendarz rezerwacji na stronę www synchronizuje się z informacjami zawartymi na portalach turystycznych związanych z naszą nieruchomością.

Wynajem krótkoterminowy na własną rękę czy przy pomocy firmy zarządzającej?

Jak każdy biznes, również wynajem krótkoterminowy da się opanować na tyle, aby móc zarządzać nim samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że to ciągłe dbanie o nieruchomość, kontakt z potencjalnymi zainteresowanymi, pilnowanie kalendarza, zarządzanie płatnościami, przekazywanie kluczy, sprzątanie… Jak w każdej branży, są elementy, których nie da się przeskoczyć. Całe szczęście w dzisiejszych czasach, możemy delegować część zadań firmom, które kompleksowo zajmują się zarządzaniem nieruchomościami pod wynajem krótkoterminowy. To bardzo wygodne rozwiązanie, które usprawni prowadzony przez nas biznes i przyniesie efekty pod postacią pozytywnych opinii, a co za tym idzie, pełnego obłożenia. Organizacja to słowo klucz w tej branży. Czasem ciężko samemu zadbać o wszystkie rzeczy, nie popełniając przy tym błędu. Mówi się, że w biznesie chodzi o to, aby potrafić rozgraniczyć zajęcia, które warto zrobić samodzielnie, od tych, które warto zlecić innym.

Jak każdy prowadzony biznes, również wynajem krótkoterminowy wymaga poświęceń. Ustalenia strategii działań, ciągłego poznawania rynku, rozwijania swojej nieruchomości oraz wcielania w życie coraz to nowszych rozwiązań, których zadaniem byłoby usprawnić zarządzanie nieruchomością. Poza samym korzystaniem ze wszystkich udogodnień, wtyczek, aplikacji czy pomocy firm warto spojrzeć na nieruchomość z własnej perspektywy. Czego jako klient, oczekuję. Słuchając siebie, ale i tego, co podpowiada rynek, zarządzanie wynajmem może być bardzo przyjemnym, sprawnym i oczywiście dochodowym biznesem!

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Lokal usługowy w centrum Warszawy
Lokal usługowy w warszawskim centrum to nie tylko przestrzeń...
wózek widłowy
Wózki do kompletacji to nieodzowny element pracy w m...
książki biznesowe
W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmiany zachodzą...
Sklep internetowy
Czy marzyłeś kiedyś o posiadaniu własnego biznesu...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...