Menu
Bułgaria

Wakacje w Bułgarii – co warto zobaczyć?

Bułgaria to jeden z ulubionych kierunków wyjazdów Polaków w czasach PRL. Pomimo tego, że czasy się zmieniły, kraj ten wciąż pozostaje atrakcyjnym miejscem do spędzenia długo wyczekiwanego urlopu. Co warto wiedzieć o Bułgarii? Co warto zobaczyć w tym kraju?

Bułgaria – jedno z państw bałkańskich

Bułgaria jest położna na Półwyspie Bałkańskim. Kraj ten posiada długą linię brzegową (około 400 km), która graniczy z Morzem Czarnym. To właśnie na niej rozwinęła się infrastruktura turystyczna. Co ciekawe, linia brzegowa jest bardzo zróżnicowana. Otóż na północy ma ona charakter skalisty, następnie można spotkać piękne plaży, a na południu górskie zbocza.

Kraj ten oferuje swoim gościom nie tylko dobre warunki do błogiego wypoczynku nad wodą. W Bułgarii znajduje się bowiem wiele zabytków, bogaty folklor oraz piękne krajobrazy. Najbardziej znane miejsca letniego wypoczynku to Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski.

Sofia – stolica Bułgarii

Osoby, które lubią spędzać czas na zwiedzaniu, powinny koniecznie odwiedzić Sofię. Miasto to jest tanie w stosunku do innych europejskich stolic, co sprawia, że można w nim spędzić naprawdę miłe chwile.

Sofia oferuje swoim gościom liczne zabytki. Nic bowiem dziwnego, ponieważ miasto należało w przeszłości do Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Chanatu Bułgarskiego oraz do Imperium Osmańskiego. Każda z tych epok w jego historii pozostawiła swoje ślady, które widoczne są do dzisiaj.

Bułgaria

Sofia – stolica Bułgarii

W samym centrum miasta znajduje się Sobór Świętej Niedzieli. Świątynia ta została wzniesiona najprawdopodobniej w X wieku. Jej najsłynniejszym elementem jest rzeźbiony ołtarz.

Na uwagę zasługuje również Sobór świętego Aleksandra Newskiego. Świątynia ta została wzniesiona na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, który przyczynił się do uzyskania niepodległości przez Bułgarię.

Miłośnicy zabytkowych świątyń powinni odwiedzić jeszcze Cerkiew rosyjską świętego Mikołaja, rotundę świętego Jerzego oraz Cerkiew Bojańską. Nie można pominąć najpiękniejszego budynku Sofii, którym jest Teatr Narodowy. Obiekt ten został utrzymany w stylu neoklasycystycznym, a jego najbardziej charakterystyczne elementy to czerwone mury oraz duże kolumny. Budynek pochodzi z 1904 roku.

Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski – co wybrać?

Większość Polaków wybiera na wakacyjny wypoczynek Słoneczny Brzeg. Kurort ten, jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem o dużym nasłonecznieniu, co sprawia, że jest to idealne miejsce do opalania. Niemniej jednak Słoneczny Brzeg to także doskonała propozycja dla amatorów wszelkiego rodzaju rozrywek. Funkcjonuje tam bowiem wiele barów, klubów oraz restauracji, a ponadto niemal o każdej porze dnia panuje tam duży tłok.

Z kolei Złote Piaski to propozycja dla turystów, którzy spragnieni są innego rodzaju wypoczynku. To miejsce, które jest zdecydowanie bardziej zielone. Jeżeli chodzi o liczbę gości, to jest ona tutaj mniejsza niż w przypadku Słonecznego Brzegu. Nie brakuje tu również barów i restauracji, jednakże nie jest to miejsce aż tak imprezowe, jak drugi z najsłynniejszych kurortów Bułgarii. Można powiedzieć, że Słoneczny Brzeg to miejsce dobre dla rodzin z dziećmi, a także miłośników sportów wodnych.

Inne atrakcje Bułgarii

Urokliwym miejscem o bogatej historii jest Nessebar. Jest on położony na niewielkiej wyspie, na której już 3 tysiące lat temu osiedlili się Trakowie. Na szczególną uwagę zasługuje stare miasto. Można na nim znaleźć budynki pochodzące nie tylko z czasów średniowiecza, ale i renesansu. Koniecznie warto odwiedzić Cerkiew Chrystusa Zbawiciela oraz Cerkiew Chrystusa Pantokratora.

Nessebar

Nessebar

Warto wybrać się również do Sozopola. Miasto to dzieli się na dwie części – starszą i nowszą. Pierwsza z nich położona jest na skalistym półwyspie. Znajduje się na nim stare miasto, chętnie odwiedzane przez turystów. Sozopol przyciąga pięknymi krajobrazami. Można tutaj zobaczyć niezwykle piękne wybrzeże z klifami, a także urokliwe kamienne domy.

Miejscem, które na pewno kojarzy wielu Polaków, jest Warna. To właśnie tutaj zginął król Władysław Warneńczyk podczas bitwy z Turkami. Jest to również jedno z najpiękniejszych miast Bułgarii, a jego największą atrakcja jest Park Nadmorski. Znajduje się w nim taras, z którego można podziwiać okolicę – liczne winnice, ogrody, lasy, a także wybrzeże.

Osoby, które cenią sobie wypoczynek na plaży, mogą zainteresować się takimi miejscowościami jak Albena, Obzor oraz Primorsko. To tańsze alternatywy dla Słonecznego Brzegu i Złotych Piasków. Oferują one nie tylko piękne plaże, ale również bogatą infrastrukturę hotelowo-gastronomiczną.

Bułgaria jest jednym z najchętniej odwiedzanym krajem przez Polaków podczas wakacji. Wynika to przede wszystkim z tego, że kraj cechuje się znakomitą pogodą oraz dobrze rozwiniętą ofertą hotelową i gastronomiczną za przystępne pieniądze. Poza tym niektórzy wciąż czują sentyment do wczasów z okresu PRL. Rzeczywistość jednak mocno się zmieniła i dziś Bułgaria ma do zaoferowania znacznie więcej niż kilkadziesiąt lat temu.

Robert Sienczewski 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023