Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP - logo

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP

Opublikowano: 22 marca 2019

18 marca w miejscowości Muszyna (woj. małopolskie) odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, podsumowujące kadencję 2015–2018. Spotkanie miało na celu zaplanowanie dalszej działalności, a najważniejszym punktem były wybory nowych władz na kolejną, pięcioletnią kadencję. Prezesem Zarządu Stowarzyszenia po raz kolejny został dr Jan Golba, burmistrz Muszyny, pełniący tę funkcję od 2001 roku.

Kierunki dalszej działalności

Podczas Walnego Zebrania SGU RP określono kierunki działalności Stowarzyszenia na kadencję 2019–2023. Znalazły się wśród nich m.in. takie punkty jak:

  • podejmowanie działań mających na celu pozyskiwanie przez gminy i podmioty uzdrowiskowe środków pomocowych na realizację infrastruktury uzdrowiskowej, turystycznej i rekreacyjno-sportowej.
  • podejmowanie działań informacyjnych, wyjaśniających, uświadamiających i prawnych w przypadku naruszenia interesów gmin uzdrowiskowych i uzdrowisk;
  • systematyczne monitorowanie procesów legislacyjnych i podejmowanie działań zabezpieczających interesy gmin uzdrowiskowych w aktach prawnych odnoszących się do problematyki gmin uzdrowiskowych;
  • zabieganie o wsparcie rządu i władz regionalnych dla realizacji programu aktywizacji gmin uzdrowiskowych.Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP - walne zebranie

Edukacja i realne działania

Stowarzyszenie ma w planach kontynuowanie działań mających na celu rozpowszechnianie wiedzy i informacji o tematyce uzdrowiskowej oraz promowanie polskich uzdrowisk na terenie kraju i za granicą. Istotną kwestią, poruszoną podczas Walnego Zebrania, było również ograniczenie niskiej emisji w uzdrowiskach. Dyskutowano o podejmowaniu działań edukacyjnych oraz realnym działaniu na rzecz zlikwidowania zanieczyszczeń powietrza. Wymiana kotłów, termomodernizacja, stosowanie ogniw fotowoltaicznych i solarnych – to przykłady, które można znaleźć w każdej gminie uzdrowiskowej. Niemniej jednak uczestnicy spotkania przyznali, że tylko działania systemowe wprowadzone przez rząd przy udziale samorządów pozwolą na zlikwidowanie tego problemu. Jeżeli paliwa ekologiczne będą drogie, podejmowane dotychczas działania będą po prostu nieskuteczne.

Kolejnym omawianym problemem były zbyt niskie zdaniem uczestników stawki za pobyt w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach. Przy obecnych stawkach wyżywienie kuracjuszy i zapewnienie im zabiegów oraz usług wydaje się na dłuższą metę niemożliwe do zrealizowania. W dalszej perspektywie może to skutkować stopniową likwidacją lecznictwa uzdrowiskowego w naszym kraju.

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP - logo

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...