wanny wychwytowe

Wanny wychwytowe

Opublikowano: 12 marca 2021

Przedsiębiorstwa, które mają  do czynienia z materiałami niebezpiecznymi są zobligowane przepisami i normami do ich odpowiedniego przechowywania. Przy składowaniu środków chemicznych w postaci płynnej trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby nie doszło do ich wycieku.

Niekontrolowany wypływ, np. kwasów zagraża nie tylko pracownikom na stanowisku pracy, ale grozi skażeniem środowiska naturalnego. Aby szkodliwe materiały nie przedostawały się do ekosystemu, współczesna technika przemysłowa ma do zaproponowania specjalne urządzenia. Ich zastosowanie poprawia bezpieczeństwo miejsca pracy osobom, które zajmują się ich magazynowaniem czy też transportem. Produkty mające zastosowanie w tego rodzaju przypadkach to wanny wychwytowe.

Wanny wychwytowe charakterystyka

Wanny wychwytowe wykonuje się ze stali oraz plastiku. W przypadku gdy jest potrzeba odmierzenia płynu z pojemnika lub do ustawicznego wyłapywania wycieku, niezastąpione są wanny wychwytowe plastikowe. Wyprodukowane są z bardzo solidnego i odpornego polietylenu, dlatego są uodpornione na działanie żrących olejów czy innych niebezpiecznych płynów chemicznych. Wykazują też dużą odporność na urazy mechaniczne. Zaopatrzone są w funkcjonalną kratownicę, którą można łatwo zdjąć i wyczyścić. Są odporne na wzmożone użytkowanie w przemysłowych warunkach, można je swobodnie przewozić na wózku widłowym. Spełniają też szereg norm europejskich przeznaczonych dla wanien wychwytowych. Dzięki nim łatwo można kontrolować i wychwytywać wycieki z pojemników wewnątrz obiektów. Ich atutem jest niewielka waga, mogą też posiadać różne udogodnienia, np. zaciski łączące wanny niskoprofilowe w moduły, czy też rampy podjazdowe, montowane przy pomocy zaczepów, stosowane w przypadku cięższych beczek.

Do pojemników z olejami łatwopalnymi lub chemikaliami brudzącymi używane są zazwyczaj wanny wychwytowe stalowe, które posiadają ocynkowane kratownice i kranik służący do spuszczania płynów.

Składowanie niebezpiecznych materiałów w wannach wychwytowych

Wanny wychwytowe (dostępne na https://www.ferpol.pl/pl/1752-wanny-wychwytowe) w każdym wypadku powinny posiadać odpowiedni certyfikat. Pomieszczenie, w którym są składowane ciecze łatwopalne, musi mieć odpowiednią wentylację oraz zabezpieczenie przeciwwybuchowe i przeciwpożarowe. Aby dochodziło do właściwej wentylacji, wanna wychwytowa powinna posiadać określone wymiary, jej wysokość nie może przekraczać 500 milimetrów, przy zastosowaniu wyższej wysokości należy zaopatrzyć ją w wentylację techniczną. Określając odpowiednią pojemność wychwytu, stosuje się założenie, że powinna ona pomieścić zawartość największego zbiornika, albo 10% ilości składowanych substancji.

Surowiec, z którego została wykonana wanna wychwytowa, powinien być odpowiedni do składowanych płynów. Do przechowywania bardzo żrących substancji, np. kwasów czy ługów używa się wanien wychwytowych wykonanych z tworzyw sztucznych lub ze stali szlachetnej. Natomiast surowce grożące skażeniem wód albo łatwopalne przechowuje się wyłącznie w wannach wychwytowych stalowych, ewentualnie ocynkowanych.

Użytkownik wanny wychwytowej powinien wiedzieć, jak należy jej właściwie używać zgodnie z przeznaczeniem. Jest odpowiedzialny za utrzymanie jej w dobrym stanie i konserwację. Jakieś uszkodzenia powierzchni, np. rdza, powinny być od razu naprawiane. Należy z niej na bieżąco usuwać wodę i zanieczyszczenia, a przynajmniej raz w tygodniu dokonywać kontroli. Trzeba też przynajmniej raz na dwa lata dokonywać oględzin kraty. Użytkownik wanny wychwytowej wszystkie uwagi zaznacza w przeznaczonym do tego protokole, a z jego wynikami na żądanie zapoznaje się odpowiedni organ władz gospodarki wodnej.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...
Beijing 5
Inżynierowie i designerzy marki BAIC wiedzą jak to robić. To...
wynajem samochodów w Warszawie
Warszawa, stolica Polski, znana jest ze swojego wielokulturo...