Warszawski bon żłobkowy

Opublikowano: 3 maja 2019

Wraz ze zwiększającą się populacją dzieci w Polsce, większości rodziców zaczyna dostrzegać bardzo poważny problem jakim jest ograniczona liczba miejsc w państwowych placówkach oferujących opiekę nad najmłodszymi, czyli w żłobkach. Urlop macierzyński trwa maksymalnie rok. Tyle czasu kobieta (lub mężczyzna) mogą sprawować bezpośrednią opiekę nad swoim dzieckiem – po tym czasie mogę przejść na urlop wychowawczy.

Niestety jedną z głównych wad tego rozwiązania jest brak wynagrodzenia za okres urlopu wychowawczego. Większość rodzin, z uwagi na zobowiązania finansowe nie może sobie niestety pozwolić na takie rozwiązanie. Z kolei inne osoby, nie chcą pozostawać bierne zawodowo i po prostu chcą wrócić do wykonywania zawodu. Przeciętny koszt prywatnego żłobka w Warszawie wynosi od 800 do nawet 1600 złotych. Nierzadko, powrót do pracy, przy konieczności opłacania prywatnej opieki nad dzieckiem jest nieopłacalny. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych rodziców, którzy pragną być aktywni zawodowo, a których dziecko nie zakwalifikowało się do państwowego żłobka, rząd uruchomił program warszawski bon żłobkowy.

Czym jest warszawski bon żłobkowy?

Warszawski bon żłobkowy to świadczenie, które można otrzymać na dziecko, które zostało zapisane do niepublicznego żłobka lub innej placówki np. klubiku, czy też klubu malucha. Aktualna wysokość świadczenia wynosi 400 złotych. Ta kwota co miesiąc przelewana jest na wskazany przez opiekuna numer rachunku bankowego. Bon żłobkowy ma na celu umożliwienie rodzicom innej formy sprawowania opieki nad dzieckiem niż żłobek publiczny. Taka kwota w większości przypadków wyrównuje różnice finansowe między państwowym żłobkiem a przeciętną, prywatną placówką. Kwota w wysokości 400 złotych ma być przyznawana od ukończenia przez malucha 1 roku życia, do momentu osiągnięcia wieku przedszkolnego.

Kto może ubiegać się o warszawski bon żłobkowy?

O świadczenie mogą ubiegać się mieszkańcy Warszawy, którzy składają w niej swoje zeznania podatkowe. Warszawski bon żłobkowy przysługuje osobom, które po urlopie macierzyńskim lub urlopie tacierzyńskim wracają do pracy i nie przechodzą na urlop wychowawczy. W zeszłym roku, podwyższono również kryterium dochodowe. Dzięki tej zmianie, o dofinansowanie mogą  ubiegać się osoby, których dochody nie przekraczają kwoty 2883 złotych netto – na jednego członka rodziny. Kolejnym kryterium otrzymania świadczenia jest obecność dziecka na liście oczekujących na przyjęcie do żłobka publicznego lub których kandydatura została odrzucona.

Wniosek mogą zatem składać tylko rodzice, którzy spełniają powyższe kryteria – jeśli jeden z opiekunów nie pracuje lub przebywa na urlopie wychowawczym – wniosek o warszawski bon żłobkowy zostanie odrzucony. Ta sama dotyczy rodzin, których dochód przekracza określone ramy. Na dofinansowanie nie mogą również liczyć osoby, które tworzą  zawodową rodzinę zastępczą, lub te które nie sprawują faktycznej opieki nad dzieckiem. Jeśli maluch jest objęty opieką tzw. dziennego opiekuna lub uczęszcza do publicznej placówki – także będzie objęty tym programem.

Wniosek i dokumenty

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć specjalny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Wygodną formą jest umożliwienie opiekunom złożenia wniosku on-line na stronie  www.bonzlobkowy.um.warszawa.pl . Dokumenty jakie będą wymagane do rozpatrzenia wniosku obejmują zaświadczenie o zatrudnieniu, a jeśli jego dostarczenie nie jest możliwe – inne potwierdzenie podjęcia pracy zarobkowej. Niezbędne będzie również złożenie oświadczenie rodziców o niekorzystaniu z urlopu macierzyńskiego i kopii umowy zawartej z placówką niepubliczną.

Do wniosku załączyć należy również oświadczenie placówki o wysokości dofinansowania na dziecko. Wszelkich informacji na temat procesu składania wniosków i ewentualnych dokumentów dodatkowych można uzyskać w Urzędzie Miejskim każdej z dzielnic Warszawy. Wypłata 400 złotych przekazywana jest na rachunek wskazany przez wnioskodawcę i podobnie jak inne świadczenia jest wolna od zajęcia komorniczego.

zobacz też:  GDAŃSKI BON ŻŁOBKOWY, DLA KOGO GDAŃSKIE 500+

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...