Menu
wycieczki szkolne

Czy warto jeździć na wycieczki szkolne?

Wycieczki od dekad stanowią nieodłączny element każdej szkoły. Mający już blisko 70 lat zwyczaj towarzyszy na każdym etapie edukacji – od pierwszych klas szkół podstawowych, po maturzystów z liceów i techników. Co roku wielu uczniów oraz ich rodziców zastanawia się, czy warto inwestować w organizowane przez szkoły wyjazdy. Poniżej udowadniamy, że jak najbardziej tak!

Czas spędzony aktywnie

Wycieczka szkolna to jeden z najlepszych sposobów na uaktywnienie się. Większość uczniów wolny czas spędza przed komputerem lub telewizorem. Wyjazd, nawet ten dwu- czy trzydniowy pozwoli zmienić nieco codzienne nawyki. A gdy plan będzie dobrze zaplanowany i skonstruowany w oparciu nie tylko o potrzeby nauczycieli, ale także uczniów, to nuda nie wkradnie się nawet na moment. Spacery, wizyty w rezerwatach przyrody i parkach narodowych to dobra alternatywa dla smartfonów i tabletów.

Wizyta w nowych miejscach

Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać się na wycieczkę szkolną, jest możliwość zobaczenia nowego miejsca. Większość rodziców planując wakacje lub wspólne ferie skupia się raczej na relaksie, lub aktywnościach fizycznych. Z kolei w szkole stawia się na wartość edukacyjną odwiedzanych punktów, dlatego bardzo często takie wyjazdy są szansą na odwiedzenie najważniejszych zabytków i miejsc związanych z historią kraju.

Oczywiście, kluczowe znaczenie ma program wycieczki, bo niestety, ale nie zawsze jest on ciekawy. Najlepiej wybierać takie wycieczki, w których obok historycznych miejsc pojawiają się także interaktywne centra np. https://historyland.pl/dla-szkol gdzie za pomocą nowoczesnych technologii można w przyjemny sposób zdobyć przydatną na zajęcia w szkole wiedzę. Warto pod uwagę wziąć także aspekt finansowy – koszty wyjazdów organizowanych przez szkoły są znacznie niższe niż wtedy, gdy wspomniane nowe miejsca odwiedza się samodzielnie lub tylko z rodzicami.

Integracja z rówieśnikami

Wyjazdy organizowane przez szkolę warto mieć na uwadze, zwłaszcza w pierwszych klasach. Dlaczego? Są one świetną okazją do zacieśnienia więzi koleżeńskich i poznania nowych znajomych, nie tylko z własnej grupy, ale także z innych równoległych klas. Otoczenie pozaszkolne – wycieczki, wspólne mieszkanie w pokoju czy dyskoteki, sprzyjają nawiązywaniu kontaktu. Z kolei on w przyszłości pomoże lepiej dogadać się np. w czasie szkolnych zajęć lub tworzonych wspólnie projektów edukacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022