Menu
Water Jet

Profesjonalne systemy do cięcia wodą

Jak wybrać niezawodne urządzenie? Ile lat chcę je eksploatować? Czy kupić je bezpośrednio od producenta, czy od lokalnego pośrednika, który jest do tego drogi? Na te pytania musi odpowiedzieć każdy, kto stoi przed wyborem maszyny do cięcia wodą. W jego dokonaniu warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Środowisko, jakie powstaje podczas cięcia, ma ogromny wpływ na podzespoły maszyny. Z tego powodu prowadnice, napędy oraz cały system pozycjonowania głowic powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zastosowania występujące w maszynach do cięcia plazmą, gazami, a nawet laserem niestety nie zdają egzaminu w maszynach do cięcia wodą. Często stosowane, źle zabezpieczone listwy zębate pozwalają co prawda na osiąganie szybszych przesuwów jałowych niż śruba pociągowa z tuleją kulową, ale niestety nie zapewniają takiej precyzji i powtarzalności podczas wycinania, jaką gwarantuje śruba z tuleją kulową lub listwa elektromagnetyczna silnika liniowego. Już nawet po roku eksploatacji na listwach zębatych powstają luzy i „ucieka” geometria wycinanych detali.

Bardzo ważna jest również konstrukcja stołu roboczego; zbiornik roboczy powinien być wykonany bezwzględnie ze stali nierdzewnej i stanowić osobny, wolnostojący element względem korpusu maszyny.

Dzięki temu wyeliminujemy wykwity rdzy, które są nieuniknione na zbiornikach ze stali zwykłej. Należy pamiętać, że zbiornik magazynuje co najmniej kilka ton wody, tworząc poduszkę wodną, niezbędną do rozproszenia wiązki roboczej. Powstające naprężenia przenoszone są na system pozycjonowania głowic roboczych w konstrukcjach ze zintegrowanym zbiornikiem.

Kolejnym ważnym elementem jest pompa wysokociśnieniowa, będąca „sercem” systemu.

tandardowo generuje ona sygnały 4 lub 6 tys. bar ciśnienia wody. Musi być niezawodna, łatwa w obsłudze oraz serwisie, a także posiadać jak najmniejszą liczbą elementów eksploatacyjnych. Warto wybrać wiarygodnego producenta, za którym stoi doświadczenie oraz silna pozycja na rynku europejskim. Ważne, aby posiadał on serwis, magazyn elementów eksploatacyjnych oraz wsparcie techniczne w Polsce.

Najlepszym sposobem weryfikacji samego dostawcy sprzętu są referencje, które znakomicie dopełni możliwość obserwacji urządzenia podczas pracy.

Nie warto natomiast oglądać tzw. maszyn demo w siedzibach producentów czy pośredników – one nie mają nic wspólnego z rzeczywistością produkcyjną i niepotrzebnie sprawiają mylne wrażenia. Warto również wziąć pod uwagę, czy konkretny dostawca posiada jakiekolwiek referencje na rodzimym rynku. Trudno porównywać ze sobą firmy produkujące wiele różnych maszyn z producentami stricte waterjetów. To samo dotyczy oferowanych modeli. Ostatni aspekt to wolumen rocznej produkcji. Czy produkcja na poziomie kilku maszyn rocznie tworzy z wytwórcy producenta maszyn do cięcia wodą?

Niewielu producentów spełnia powyższe wymagania, w stu procentach robi to Water Jet Sweden – firma z tradycjami i ogromnym doświadczeniem. Inwestycja w maszynę do cięcia wodą jej produkcji wielu branżom daje olbrzymie możliwości wytwórcze za sprawą najnowocześniejszą technologii cięcia materiałów, jakie w niej zastosowano.

Precyzja w jej układzie napędowym jest wynikiem zastosowania przekładni śrubowych tocznych kulowych, prowadnic liniowych w osiach Y i V oraz silnika liniowego w osi X, który gwarantuje dokładne i szybkie przesuwy jałowe głowicy. Maszyny WJS o konstrukcji bramowej posiadają system kompensacji naprężeń bramy. Różnice temperatur w ogóle nie mają wpływu na jakość wycinanych detali. Właśnie te argumenty techniczne oraz wiedza i zdobyte doświadczenie specjalistów z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy sprawiły, że w kwietniu 2016 r. firma Water Jet Sweden dostarczyła i zainstalowała w WZL kolejną maszynę do cięcia wodą. Po 11 latach od pierwszej instalacji był to tym razem model premium, wyposażony w głowice 3D oraz 2D Micro typu NCP 4020 D BEV.

WJS konsekwentnie dba o rozwój i unowocześnienie swoich maszyn, mając zawsze na względzie satysfakcję klientów. Dają ją nowoczesne konstrukcje, sterowanie CNC oraz software. To godny zaufania producent. Sprzedażą, serwisem oraz wsparciem technicznym maszyn Water Jet Sweden w Polsce zajmuje się „firma córka” – Water Jet Polska Sp. z o.o., która prowadzi również magazyn części eksploatacyjnych.


Relokacja linii technologicznych – co warto wiedzieć o tym procesie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022