Waterjet MicroMAX

Waterjet MicroMAX – tak się dziś tnie

Opublikowano: 13 września 2017

Na całym świecie maszyny i ich podzespoły stają się coraz mniejsze i lżejsze. Rośnie zapotrzebowanie na precyzyjne części z zaawansowanych materiałów, z szybkim czasem odpowiedzi. Firma OMAX WaterJets – prekursor i lider technologii waterjet na świecie – odpowiedziała na to zapotrzebowanie i opracowała waterjeta MicroMAX, czyli najnowszy, najbardziej precyzyjny generator strumieniowo-ścierny.

Waterjet MicroMAX to zdecydowanie najbardziej precyzyjna maszyna do cięcia strumieniem wody na świecie, która wyszła spod ręki genialnych inżynierów i technologów firmy OMAX. To, co wyróżnia tę maszynę nawet od rodzimych modeli maszyn OMAX czy MAXIEM, to zastosowanie w tym waterjecie bardzo precyzyjnych napędów i elementów systemu pozycjonowania głowicy.

Dzięki temu możemy uzyskać bardzo dokładne i bardzo niewielkie komponenty przy zachowaniu precyzji na wysokim poziomie i pełnego wachlarza materiałów, z których możemy wyciąć dane elementy – mówi Rafał Jurczyk, inżynier serwisu w firmie JetSystem.

JetSystem jest dostawcą kompletnych rozwiązań dla technologii waterjet oraz jedynym dystrybutorem OMAX WaterJets na terenie Polski oraz Rosji. Firma zapewnia najwyższy poziom usług związanych ze sprzedażą i instalacją waterjetów, wieloetapowymi szkoleniami operatorów, doradztwem technicznym, serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Posiada magazyny części zamiennych z opcją natychmiastowej wysyłki w dowolne miejsce na świecie.

Waterjet MicroMAX

MicroMAX jest idealnym rozwiązaniem do ultraprecyzyjnego drążenia strugą wody ze ścierniwem.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych przetworników liniowych o wysokiej precyzji, innowacyjnej izolacji wibracyjnej oraz sprawdzonych systemów sterowania oprogramowaniem MicroMAX jest w stanie zapewnić dokładność pozycjonowania mniejszą niż 5 mikronów (pięć tysięcznych milimetra), zachowując jednocześnie wszystkie zalety obróbki strumieniem wodnym.

Jak ta nieprawdopodobna ultraprecyzja jest możliwa?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba zacząć od tego, że OMAX od wielu lat inwestuje i rozwija model cięcia. W praktyce oznacza to, że inżynierowie firmy OMAX cały czas pracują nad poznawaniem i badaniem tego, w jaki sposób strumień obrabia materiał. To znajduje odzwierciedlenie w oprogramowaniu – w tej chwili czwartej generacji modelu cięcia. W waterjecie MicroMAX zastosowano bardzo precyzyjny układ pozycjonowania, poczynając od en koderów optycznych, które bardzo dokładnie pozycjonują głowicę. Do tego trzeba dodać współpracę z serwonapędami, które wyróżniają się większą precyzją pozycjonowania niż te w podstawowych maszynach serii OMAX — dodaje Rafał Jurczyk.

W waterjecie MicroMAX możemy z powodzeniem używać takiego samego rodzaju ścierniwa jak w liniach OMAX czy MAXIEM.

Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej gradacji materiału ściernego. W waterjecie MicroMAX należy stosować bardzo drobne i lekkie ścierniwo. MicroMAX zapewnia obróbkę z wysoką klasą dokładności we wszelakich materiałach, w tym dielektrycznych i refleksyjnych. Te materiały ze względu na swoje właściwości są nieobrabialne innymi technologiami, takimi jak laser czy elektrodrążarka. Co więcej, obróbka strumieniem wodno-ściernym jest klasyfikowana jako obróbka niskotemperaturowa, więc nie wpływa na strukturę materiału. Pozwala to uniknąć punktowego lub  krawędziowego hartowania materiału i umożliwia dalszą obróbkę wyciętych detali bez uwzględniania twardszej krawędzi.

Waterjet MicroMAX

MicroMAX w swoim standardowym wyposażeniu posiada głowicę do niwelacji zbieżności krawędzi, potocznie zwanej stożkowaniem, oraz kryzę diamentową o średnicy otworu 0,18 mm, co w połączeniu pozwala obrabiać materiał z minimalnymi stratami i niebywałą precyzją – tłumaczy Jurczyk. Ma to ogromne znaczenie przy obróbce kosztownych materiałów, takich jak metale szlachetne czy materiały balistyczne. Dlatego te ultraprecyzyjne systemy cięcia strumieniem wody są na świecie bardzo chętnie wykorzystywane przez instytucje państwa, od straży pożarnej po jednostki wojskowe. Kompaktowa konstrukcja maszyny pozwala oszczędzić miejsce zarówno w laboratorium, jak i na hali produkcyjnej, co stanowi jej dodatkowy atut.

Fot. Jet System

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Marcin Nocuń
Minął rok, a ja ze 100-procentową pewnością mogę potwier...
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. prowadzą działalność...
Leopard 2
Zakłady Mechaniczne BUMAR – ŁABĘDY S.A. w Gliwicach...
Leon Komornicki
O sytuacji w przemyśle obronnym za czasów rządów PO-PSL...
Naszą rolą jest wyszukiwanie nowych technologii, możliwy...