Whisky szkocka to trunek produkowany z wody i słodowanych zbóż (najczęściej jęczmienia). By dany alkohol mógł być określany tym mianem, leżakować musi on w dębowych beczkach przez co najmniej 3 lata. Co jeszcze warto wiedzieć na temat whisky szkockiej? Jak pić whisky? Z czym pić whisky? Która szkocka whisky jest najlepsza? Odpowiedź — poniżej.
Szkocka z lodem to bardzo często spotykany sposób serwowania whisky. Dodanie kilku kostek lodu przyczynia się do obniżenia temperatury trunku, co w upalny dzień może pomóc w odczuwaniu szlachetnego bukietu. Skutkować będzie to jednak lekkim rozwodnieniem trunku, co w przypadku whisky o niższej zawartości alkoholu może niekorzystnie wpłynąć na jej walory smakowe. Aby ochłodzić lżejsze whisky znacznie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w szklaneczce specjalnych, schłodzonych kamieni.
Z czym whisky smakuje najlepiej? Wiele osób decyduje się na zaserwowanie jej z dodatkiem odrobiny wody. Zabieg ten, polecany w przypadku whisky o mocy powyżej 46% alkoholu, powoduje nie tylko obniżenie mocy trunku, ale również uwalnia znajdujące się w nim aromaty, które przy niższym stężeniu alkoholu stają się znacznie bardziej wyczuwalne.
Nic nie stoi również na przeszkodzie, by do szkockiej whisky dodać coli, Sprite’a czy soku pomarańczowego. Trunek ten wykorzystać można również do przygotowania rozmaitych drinków, na przykład z dodatkiem syropu cukrowego oraz soku z cytryny.
Jak powinno podawać się whisky szkockie — ciepłe czy lekko schłodzone? By móc docenić pełnię smaków i aromatów, zaleca się serwowanie tego alkoholu w temperaturze pokojowej (czyli 18 do 20°C).
Do serwowania whisky szkockiej najlepiej sprawdzą się specjalne, degustacyjne szklanki w kształcie tulipana, ze zwężającą się szyjką. Z ich pomocą z łatwością można zmieszać trunek, a następnie delektować się jego aromatem.
Czym whisky szkocka różni się od jej irlandzkiej wersji? Whisky irlandzkie destylowane jest nie 2, lecz 3 razy. Jeżeli chodzi natomiast o amerykańską whiskey, wytwarzana jest ona z kukurydzy (a jej zawartość wynosić musi co najmniej 51%) oraz innych zbóż. Trunek ten jest destylowany 1 raz, a przed przelaniem do beczek bywa filtrowany przez węgiel drzewny.
Jaka whisky ze Szkocji rozpieści nawet najbardziej wymagające podniebienia? Bogaty wybór wysokiej jakości trunków tego typu oferuje Winnica Lidla. To internetowa platforma, za pośrednictwem której za pomocą kilku kliknięć można zarezerwować wybrane alkohole, a następnie odebrać je we wskazanym sklepie. Przykładem godnej polecenia whisky ze Szkocji jest Ballantine’s 17 YO, które stanowi połączenie whisky słodowych oraz zbożowych z różnych regionów kraju. Trunek ten ma bursztynowo — złotą barwę, słodki aromat dębu oraz soczysty bukiet. Kolejna propozycja to Grant’s 18 YO. Do produkcji tej whisky szkockiej wykorzystywane są starannie wyselekcjonowane whisky słodowe i zbożowe, które przez co najmniej 18 lat leżakowały w beczkach po bourbonie.
Po selekcji oraz zestawieniu, przez pół roku finiszują one w beczkach po portugalskim winie Porto. Proces ten sprawia, że whisky szkockie nabiera delikatnego, słodkiego, owocowego smaku. Z myślą o prawdziwych koneserach tego trunku powstała kolejna propozycja — Johnnie Walker Double Black. Cechą charakterystyczną tej whisky szkockiej jest przydymiony, torfowy, niezwykle wyrazisty bukiet, czego zasługą jest zarówno staranny dobór składników, jak i dojrzewanie w wypalanych ogniem, dębowych beczkach. Równie ciekawie prezentuje się Glenfiddich XX. Trunek ten stanowi wynik współpracy 20 ekspertów oraz malt mastera marki Glenfiddich — Briana Kinsmana. Ta whisky szkocka stanowi połączenie 20 whisky słodowych. Ma ona owocowy zapach, z jabłkami i gruszkami na czele. Whisky ta smakuje również watą cukrową, wanilią, cynamonem oraz prażonymi migdałami.
Whisky szkockie to znakomita propozycja dla wszystkich koneserów wysokoprocentowych trunków. Mnogość dostępnych odmian sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
w materiale znajduje się link sponsorowany
siema