wideorejestrator

Wideorejestrator – jak wybrać najlepszy?

Opublikowano: 2 lutego 2022

Zakup kamery samochodowej jest dobrą inwestycją w bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie uchroni ona, co prawda, od kolizji, lecz dokładnie zarejestruje przebieg całego zdarzenia i będzie stanowić wiarygodny dowód w ustalaniu sprawcy. Urządzenie rejestrujące coraz częściej instalowane jest w pojazdach wszelkiego typu. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Wybór ze względu na przeznaczenie

Zakup konkretnego modelu kamery samochodowej jest uzależniony od jej przeznaczenia. Zawodowi kierowcy, którzy spędzają w trasie kilka godzin dziennie, powinni rozglądać się za modelem, który ma dużą pamięć wewnętrzną, szeroki kąt widzenia, czujnik ruchu i nagrywanie w trybie nocnym. Taksówkarze z kolei powinni poszukać sprzętu o nieco innych parametrach – kamera samochodowa do taxi musi mieć opcję rejestracji tego, co dzieje się we wnętrzu pojazdu. Osobom, które sporadycznie korzystają z auta i pokonują krótkie trasy, wystarczy model z podstawowymi funkcjami.

Rozdzielczość

Jest to parametr wyjściowy, od którego warto rozpocząć poszukiwania swojego modelu. Standardowo kamery samochodowe rejestrują obraz w rozdzielczości HD, czyli 1280 × 720. To optymalna cecha, która spełnia podstawowe minimum w kwestii wymagań kupujących. W sprzedaży dostępne są urządzenia zapisujące obraz w rozdzielczości Full HD, a także 4K, lecz filmy w tym formacie dość szybko zapełniają pamięć.

Kamery, które rejestrują obraz w rozdzielczości niższej niż HD, mogą stanowić mało wiarygodny dowód w sądzie. Urządzenia z takim parametrem służą przede wszystkim celom rekreacyjnym.

Pamięć wewnętrzna

To istotny parametr dający pewność, że nagrywane filmy nie zostaną usunięte lub nadpisane przez kolejne. Przy zakupie należy sprawdzić rozmiar pamięci wewnętrznej urządzenia. Jeśli kamera obsługuje do tego zewnętrzne karty SD, szanse na skasowanie filmu są niewielkie. Karta SD może mieć pojemność 16 GB i więcej.

Kąt nagrywania

Rejestrator jazdy powinien mieć jak najszerszy kąt nagrywania – szczególnie wśród zawodowych kierowców oraz taksówkarzy, którzy często poruszają się po miejskich aglomeracjach, gdzie nietrudno o kolizję. Najlepiej, gdy szerokość obrazu obejmuje co najmniej dwa pasy ruchu. Wówczas kadr uchwycony przez kamerę pomoże w precyzyjnych ustaleniach sprawcy. Kąt widzenia w kamerkach wynosi 120 stopni, lecz można kupić modele rejestrujące kadr w 150 stopniach, a nawet w 180.

Funkcje dodatkowe

Każdy kierowca ma swoje indywidualne preferencje i oczekiwania względem urządzenia rejestrującego przebieg trasy. Jedni preferują duży wyświetlacz, drudzy moduł GPS, jeszcze inni wbudowany akumulator czy opcję rejestracji obrazu wewnątrz pojazdu (szczególnie przydatna funkcja u wspomnianych wcześniej taksówkarzy).

Modele, pojawiające się obecnie w sprzedaży, mają wbudowany też czujnik ruchu, umożliwiają nagrywanie obrazu wraz z dźwiękiem, są sterowane głosem lub dodatkowo wyposażone w kamerę cofania. Przed zakupem warto upewnić się, że urządzenie jest solidnie wykonane, a jego montaż nie sprawi kierowcy problemu.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...