Wieczory Jazzowe w Radziejowicach

Wieczory Jazzowe w Radziejowicach

Opublikowano: 19 października 2022

Pałac w Radziejowicach to magiczne miejsce spotkania ze sztuką. Jerzy Waldorff stał się twórcą Letnich Spotkań ze Sztuką, które po jego śmierci przekształciły się w Festiwal jego imienia. Podkreślał, że stąd powinien emanować kult sztuki, dźwięku, słowa, malarstwa na cała okolicę. I to motto towarzyszy kulturalnym działaniom nie tylko w lecie , ale przez cały rok. W dniach 3−6 listopada br. odbędą się tu III Radziejowickie Wieczory Jazzowe.

Listopadowe Zaduszki jazzowe stały się w Polsce tradycją, koncerty organizowane są w wielu miastach Polski. Najstarsze Zaduszki Jazzowe mają miejsce w Krakowie.

W Radziejowicach jesienne spotkanie z jazzem to trzecie cykliczne wydarzenie. Cztery wieczorne koncerty wypełni muzyka pulsująca rytmem, emocjami i znakomitymi improwizacjami w wykonaniu znanych i cenionych artystów. Muzyka jazzowa powstała w początkach XX w Nowym Orleanie, a stanowi połączenie muzyki ludowej, rozrywkowej, muzyki wolności.

Wieczory Jazzowe w Radziejowicach

III Radziejowickie Wieczory Jazzowe zainauguruje sekstet Cezariusza Gadziny, znakomitego saksofonisty, który wystąpił również podczas tegorocznego festiwalu im. Jerzego Waldorffa. Koncert będzie nawiązywać do mickiewiczowskich „Ballad i romansów”, a pretekstem jest dwusetna rocznica powstania dzieła.

Kolejny wieczór to, powstałe w 1993 roku, legendarne trio Andrzeja Jagodzińskiego. Wspaniały pianista jazzowy, kompozytor i pedagog, który koncertował na całym świecie, zaprezentuje utwory Jana Sebastiana Bacha w jazzowej aranżacji.

Wieczór trzeci zaplanowano jako spotkanie z pianistą, kompozytorem muzyki filmowej, teatralnej, symfonicznej i jazzowej Włodkiem Pawlikiem, który został laureatem nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”. Twórczość artysty od wielu lat jest związana z Radziejowicami. Podczas III Zaduszek jazzowych wystąpi z zespołem i swoim synem − Łukaszem Pawlikiem.

Wieczory Jazzowe w Radziejowicach

W ostatni − czwarty − wieczór będzie można wysłuchać Trio Wojciecha Gogolewskiego, znakomitego pianisty, kompozytora, aranżera, saksofonisty i dyrygenta. Artysta jest autorem muzyki do ponad 20 przedstawień teatralnych oraz twórcą muzyki filmowej. Projekt „Medytacje wiejskiego listonosza” to album z jazzowymi aranżacjami przebojów Skaldów, które usłyszymy w wykonaniu trzech doskonałych muzyków: Wojciecha Gogolewskiego (fortepian), Pawła Pańta (kontrabas) i Adama Lewandowskiego (perkusja).

Dopełnieniem muzycznych emocji może być jesienny spacer po parku, w żółtych płomieniach liści, jak śpiewali Skaldowie. Imponująca jest wyjątkowa Galeria rzeźby parkowej znanych polskich artystów, takich jak Dunikowski, Karny czy Zemła. Przedstawiają popiersia przedstawiające wybitne postaci polskiej kultury i sztuki z czasów dawnych, m.in. Sienkiewicza, Moniuszkę, Chełmońskiego, Paderewskiego, Słowackiego, a także współczesnych, choćby Waldorffa, Siemiona, Dejmka.

Wieczory Jazzowe w Radziejowicach

Stałą atrakcją dla odwiedzających Park w Radziejowicach jest Arka Józefa Wilkonia. Drewniana budowla, gdzie z każdego okna wyglądają ciekawe świata zwierzęta. Kolejną instalacją artysty jest uskrzydlona Brama Teatru Narodowego, przez którą dochodzimy do Arki. Jesienny spacer po parku urzeka pięknymi kolorami, a muzyka potęguje atmosferę zadumy i listopadowej melancholii.

Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *