Wieliczka to centrum najstarszego w Polsce ośrodka solarskiego, który istniał na kilka tysięcy lat przed pojawieniem się państwa polskiego. Sól była tu eksploatowana najpierw z solanek pochodzących ze słonych źródeł, później ze studzien, a dopiero w XIII w. odkryto w Wieliczce sól kamienną.
Dzisiejsza kopalnia soli jest atrakcję turystyczną na skalę światową. To jedyny górniczy obiekt czynny bez przerwy od XIII w. Leży pod miastem na 9 poziomach (na głębokości od 63 do 327 m). Oryginalne wyrobiska liczą 2040 komór i ok. 300 km chodników. Wnętrzami o szczególnym charakterze są kaplice solne.
Najwspanialsze jest wnętrze kaplicy św. Kingi – patronki górników. Powstawało od XIX w., a elementy jej wyposażenia wykonane są z soli, włącznie z posadzkami i oryginalnymi żyrandolami. Najstarsza kaplica św. Antoniego pochodzi z XVII w. W unikatowym mikroklimacie podziemnych komór solnych leczy się także osoby ze schorzeniami górnych i dolnych dróg oddechowych.
W zabytkowych podziemiach urządzono ponadto sale konferencyjne i bankietowe, gdzie organizowane są różnego typu imprezy: od kameralnych spotkań biznesowych po koncerty dla kilkuset osób. Trasa turystyczna w kopalni obejmuje najpiękniejsze komory i chodniki, podziemne kaplice i jeziorka oraz wyjątkowe zabytki sztuki.
Na III poziomie mieści się Muzeum Żup Krakowskich, gdzie w 14 komorach prezentowane są m.in. urządzenia i sprzęt do wydobywania soli. Najcenniejszym eksponatem jest wyrób rzemiosła artystycznego – róg Bractwa Kopaczy, wykonany w 1534 r. Rocznie kopalnię odwiedza ponad milion osób.
Tekst i zdjęcia: Monika Maraczyńska
Ostatni raz byłem tam w szkole podstawowej, koniecznie trzeba nadrobić zaległości;)
Warto odwiedzić też kopalnie w Bochni. Starsza od Wieliczki ale również ciekawe miejsce.