Menu

Wieliczka – solne bogactwo

000045Wieliczka to centrum najstarszego w Polsce ośrodka solarskiego, który istniał na kilka tysięcy lat przed pojawieniem się państwa polskiego. Sól była tu eksploatowana najpierw z solanek pochodzących ze słonych źródeł, później ze studzien, a dopiero w XIII w. odkryto w Wieliczce sól kamienną.

Rocznie kopalnię Wieliczka odwiedza ponad milion osób.

Dzisiejsza kopalnia soli jest atrakcję turystyczną na skalę światową. To jedyny górniczy obiekt czynny bez przerwy od XIII w. Leży pod miastem na 9 poziomach (na głębokości od 63 do 327 m). Oryginalne wyrobiska liczą 2040 komór i ok. 300 km chodników. Wnętrzami o szczególnym charakterze są kaplice solne.

Najwspanialsze jest wnętrze kaplicy św. Kingi – patronki górników. Powstawało od XIX w., a elementy jej wyposażenia wykonane są z soli, włącznie z posadzkami i oryginalnymi żyrandolami. Najstarsza kaplica św. Antoniego pochodzi z XVII w. W unikatowym mikroklimacie podziemnych komór solnych leczy się także osoby ze schorzeniami górnych i dolnych dróg oddechowych.

W zabytkowych podziemiach urządzono ponadto sale konferencyjne i bankietowe, gdzie organizowane są różnego typu imprezy: od kameralnych spotkań biznesowych po koncerty dla kilkuset osób. Trasa turystyczna w kopalni obejmuje najpiękniejsze komory i chodniki, podziemne kaplice i jeziorka oraz wyjątkowe zabytki sztuki.

Na III poziomie mieści się Muzeum Żup Krakowskich, gdzie w 14 komorach prezentowane są m.in. urządzenia i sprzęt do wydobywania soli. Najcenniejszym eksponatem jest wyrób rzemiosła artystycznego – róg Bractwa Kopaczy, wykonany w 1534 r. Rocznie kopalnię odwiedza ponad milion osób.

Tekst i zdjęcia: Monika Maraczyńska

2 odpowiedzi na “Wieliczka – solne bogactwo”

  1. Marta pisze:

    Warto odwiedzić też kopalnie w Bochni. Starsza od Wieliczki ale również ciekawe miejsce.

  2. jan64## pisze:

    Ostatni raz byłem tam w szkole podstawowej, koniecznie trzeba nadrobić zaległości;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021