Wielkanoc na świecie – Hiszpania

Opublikowano: 30 marca 2018

Dla Chrześcijan najważniejszym świętem w roku jest Wielkanoc. W Hiszpanii jest ono obchodzone wyjątkowo uroczyście – podczas licznych procesji. Semana Santa – czyli Wielki Tydzień – przyciąga nie tylko mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, ale i turystów z całego świata. Spokojne na co dzień malownicze uliczki zalewa tłum ludzi pragnących wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Najbardziej okazale i widowiskowo Święta Wielkiej Nocy obchodzone są w Andaluzji, a szczególnie w Maladze. To właśnie tu w pochodach organizowanych przez bractwa – cofradias penitenciales lub hermandades – uczestniczy Antonio Banderas. Malaga jest jego rodzinnym miastem – aktor niejednokrotnie wspominał, że branie w nich udziału uważa za najważniejszą rolę swojego życia. Wspomniane już bractwa są federacjami koncentrującymi się wokół parafii. Do ich zadań należy organizacja pochodów, podczas których niesiona jest platforma z figurą płaczącej Matki Boskiej oraz scenami przedstawiającymi mękę Chrystusa.

Członkowie każdego stowarzyszenia niosą na swych barkach kilkuset kilogramowe, a nawet kilkutonowe platformy.

Znajdujące się na nich figury przystrojone są morzem kwiatów i oświetlone dziesiątkami świec. Do tego bogate zdobienia i ręcznie szyte baldachimy w kolorze danego bractwa (każde posiada swój unikalny kolor szat identyfikujący je z daną parafią). Figury maryjne niesione na platformach są często bezcennymi dziełami sztuki pamietającymi nawet czasy średniowieczne.

Na początku, jak i na końcu korowodu idzie orkiestra budująca misterny nastrój.

Jej dźwięki słychać już z oddali, zanim w zasięgu wzroku pojawią się członkowie korowodu. Za orkiestrą idą zakapturzeni pokutnicy – nazarenos. Ich ciała zakryte są szatami, a twarz zasłania zakończony stożkiem kaptur, w którym wycięte są jedynie dziury na oczy. Strój ten pochodzi z czasów Inkwizycji – postacie wyglądają dość mrocznie. Każdy pokutnik ma wyznaczoną swoją rolę w korowodzie. Idą równo, jak na defiladzie, niosąc 1,5–2-metrowe gromnice, krzyże oraz różnego rodzaju artefakty należące do danej parafii.

Dla mieszkańców Malagi Semana Santa jest bardzo dynamicznym, ale też niekiedy męczącym okresem – przez ulice przewijają się tłumy przechodniów, a procesje idą nawet w nocy.

Mieszkańcy na czas pochodów biorą wolne w pracy, a instytucje państwowe działają tylko do godzin przedpołudniowych. Jest to również moment, w którym w cukierniach pojawia się spożywany tylko w okresie Wielkiego Tygodnia przysmak torrija. Jest to kromka chleba maczana w mleku, z dodatkiem cynamonu i soku z cytryny, zanurzona w jajku i smażona na głębokim tłuszczu – tradycja tego wielkopostnego dania sięga XV wieku.

Wielkanoc w Hiszpanii odbiega zupełnie od Polskiej tradycji. Jest kolorowa, gwarna, choć momentami również bardzo mistyczna – buduje wyjątkowy niepowtarzalny klimat, dlatego wzbudza tak wielkie zainteresowanie ludzi z całego świata.

Zdj. materiały własne, pixabay

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pokoje w Bukowinie Tatrzańskiej
Bukowina Tatrzańska to bardzo popularna miejscowość turystyc...
Maroko
Maroko to miejsce, które jest nieco tajemnicze, ale...
Oia, Santorini, Grecja
Planujesz rodzinną podróż, szukasz najwspanialszego miejsca...
Wakacje na Zanzibarze
Latem do wyboru mamy wiele kierunków wakacyjnych. Na...
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...