Menu
Wielkanocne wydatki

Wielkanocne wydatki – ile pieniędzy wydają Polacy?

Choć z powodu pandemii również i te święta będą specyficzne, wielu Polaków wybierze się do sklepów. Badanie PAYBACK Opinion Poll pokazało, ile pieniędzy potrzebujemy na wielkanocne wydatki. Kwoty nie są szczególnie duże.

Wielkanocne wydatki w dobie pandemii

Jak wielokrotnie już udowadniano, podczas pandemii koronawirusa Polacy zaczęli więcej oszczędzać. Niepewny czas to moment, w którym nie chcemy wydawać niepotrzebnie pieniędzy, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy te się nam przydadzą.

Mimo to Polacy starają się odpowiednio przygotować do świąt. Wielkanocne wydatki nie są więc tak duże jak kiedyś, jednak w dalszym ciągu zamierzamy udać się do sklepów i nabyć świąteczne produkty.

Badanie PAYBACK Opinion Poll przeanalizowało kwestie związane z zakupami, sprzątaniem i dekoracją własnego domu, ale także różne zwyczaje, które zamierzają praktykować ankietowani w trakcie tegorocznych świąt.

Respondenci zakupy na świąteczny stół w zdecydowanej większości zamierzają zrobić w super- i hipermarketach (71%) oraz dyskontach (65%). 17% ankietowanych wybierze się na targ lub bazar, 9% zajrzy do osiedlowego sklepu, a 8% do delikatesów. 7% badanych uzupełni zapasy wykorzystując do tego celu internet.

Ankietowani kierują się przede wszystkim dostępnością produktów. Wiedzą, że w dużych sklepach znajdą większość rzeczy w jednym miejscu. Kluczowa jest więc wygoda. Ponadto ważną rolę odgrywają również promocje czy niskie ceny. Dla połowy ankietowanych ważna jest wysoka jakość produktów, co pokazuje, że dla części Polaków podczas świąt istotne jest nabycie towarów typu premium.

Wielkanocne wydatki – kiedy wybieramy się do sklepów?

Pandemia zmieniła nasze zwyczaje konsumenckie. Kiedyś zakupy najczęściej robiliśmy w weekendy. Teraz Polacy starają się wybierać do sklepów w środku tygodnia, aby unikać największego ruchu. Ponadto zakupy robimy rzadziej, kupując artykuły spożywcze na kilka dni.

Ankietowanych zapytano o to, kiedy ci zamierzają udać się na świąteczne zakupy. Prawie połowa badanych (48%) na zakupy wybierze się dopiero na kilka dni przed Wielkanocą. Pozostali zrobią jednak zakupy z większym wyprzedzeniem: 39% na tydzień przed świętami, 10% na dwa tygodnie przed, a 3% respondentów udało się do sklepów jeszcze wcześniej.

Wielkanocne wydatki to czas poszukiwania promocji. Ankietowani przyznają, że w tym okresie starają się śledzić przeceny w różnych sklepach i porównywać je z konkurencją. Aż 52% badanych stara się wypatrzeć możliwie jak najlepsze promocje, przykładając do tego większą uwagę właśnie z powodu świąt. 28% respondentów przyznało, że w święta zawsze kupuje te artykuły, które znajdują się na promocji.

Aby zorientować się w przecenach, ankietowani najczęściej sięgają po papierowe gazetki sklepowe (66%), natomiast inni korzystają też z aplikacji mobilnych, reklam w telewizji czy radiu.

Wielkanocne wydatki – ile pieniędzy wydajemy?

Istotną kwestią jest to, czy z powodu pandemii wydamy mniej pieniędzy niż zazwyczaj. 54% ankietowanych uznało, że wyda raczej tyle samo, co w poprzednich latach. Natomiast 37% badanych przyznaje, że będzie poszukiwać oszczędności. Co ciekawe, 9% respondentów twierdzi, że wyda więcej pieniędzy.

No dobrze, ale o jakich kwotach konkretnie mówimy? Okazuje się, że blisko ¾ badanych swoje wielkanocne wydatki zamierza zmieścić w przedziale 100-500 złotych. 18% ankietowanych zadeklarowało, że wyda od 500 do 1000 złotych. 7% przyznało, że nie wyda więcej niż 100 złotych.

Z powyższego badania możemy wywnioskować, że dla wielu Polaków pandemia jest czasem oszczędzania. Tyczy się to również świat. Szukamy promocji, przyglądamy się cenom, a spora część z nas zamierza wydać mniej niż w poprzednich latach.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022