WIR Engineering

WiR Engineering – projektowanie z pasją

Opublikowano: 26 września 2018

WiR Engineering Ltd. to 15-osobowe biuro projektowo-inżynierskie. Trzon kadry stanowią projektanci z liderami posiadającymi pełne uprawnienia w każdej branży. Taka struktura firmy pozwala na kompleksową obsługę projektową najbardziej wymagających inwestorów krajowych, jak i zagranicznych – mówi właściciel i prezes firmy, Wiesław Jackowski.

Jakie branże są wiodącymi odbiorcami państwa usług?

– Dwudziestopięcioletnie doświadczenie i dorobek firmy oparte są na projektowej obsłudze przedsiębiorstw przemysłowych produkujących farby, tworzywa sztuczne i materiały wybuchowe. Farby i tworzywa w zasadzie nie wymagają wyjaśnienia. W odniesieniu do materiałów wybuchowych należy dodać, że są to materiały o przeznaczeniu cywilnym, tj. stosowane przede wszystkim w górnictwie i kamieniołomach.

Od 2002r., kiedy to Polska została członkiem Unii Europejskiej i otrzymała bardzo duże wsparcie finansowe z funduszy unijnych, biuro wykonało kilkanaście projektów kompletnych zakładów przemysłowych związanych z technologią przetwórstwa zbóż, a wytwarzających komponenty do biopaliw, oleje oraz pasze. Można zatem powiedzieć, iż dominującą branżą jest technologia produkcji tych wyrobów.

Oferują państwo kompleksowe usługi – od projektu, przez kompletację dostaw, po wykonawstwo. Co pozwala na sukces w tak wielu dziedzinach? Czy trudno jest znaleźć fachowców, którzy pozwolą sprostać wymaganiom klienta w zakresie całościowej realizacji inwestycji?

WiR Engineering Ltd. to niezbyt liczne, bo 15-osobowe biuro projektowo-inżynierskie. Trzon kadry stanowią projektanci z liderami posiadającymi pełne uprawnienia w każdej branży. Taka struktura firmy pozwala na kompleksową obsługę projektową najbardziej wymagających inwestorów krajowych, jak i zagranicznych – dbających o stały rozwój swoich przedsiębiorstw.

Znajomość przepisów prawa budowlanego i procedur w postępowaniu administracyjnym wymaganym dla uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę pozwala nam na w pełni kompleksową obsługę inwestorów, poczynając od uzyskania decyzji środowiskowej, decyzji o warunkach zabudowy, na pozwoleniu na budowę kończąc. Taki efekt jest możliwy tylko dzięki doświadczonej i wykwalifikowanej kadrze, niełatwej do pozyskania na rynku pracy. Podstawowym źródłem jej pozyskania jest kształcenie i zatrzymanie we własnym zespole, bo bycie dobrym projektantem wymaga wielu lat projektowania.

Jakie realizacje są największą dumą firmy i mogą stanowić jej wizytówkę oraz rekomendację dla przyszłych klientów?

– Myślę, że dobrą wizytówką, reprezentatywną dla dorobku projektowego biura, mogą być:

  • projekt unikalnej żelbetowej kopuły do badań materiałów wybuchowych w warunkach ich rzeczywistej detonacji – wykonany na zlecenie Głównego Instytutu Górnictwa Katowice,
  • projekt rozbudowy i przebudowy fabryki produkcji farb wodorozcieńczalnych ze zmianą technologii wymaganej do produkcji farb rozpuszczalnikowych przeznaczonych dla przemysłu ciężkiego i stoczniowego – wykonany na zlecenie PPG Wrocław,
  • projekt największej w kraju Wytwórni Pasz i Premiksów – wykonany na zlecenie PZZ Wałcz.

Zakres każdego wymienionego przedsięwzięcia obejmował również całą obsługę administracyjną zakończoną uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę oraz nadzór w czasie realizacji tych projektów.

Jakie refleksje nasuwają się Państwu w 25-lecie istnienia firmy w kontekście funkcjonowania na rynku? Czy warunki dla biznesu sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości i konkurencyjności?

– Oceniając historię własnego istnienia trzeba powiedzieć, że nie było i nadal nie jest łatwo funkcjonować na rynku projektowym. Odnoszę wrażenie, że projekt jest jeszcze ciągle niedocenianym elementem procesu rozwojowego (inwestycyjnego) – zwłaszcza w odniesieniu do krajowych inwestorów. Kryterium wyboru projektanta zwykle sprowadza się do najniższej ceny, a trudno jest realizować dokumentację na wysokim poziomie jakościowym i „pokonać” konkurencję oferującą usługi za najniższą cenę. Projekt to nie tylko plik dokumentacji pozwalającej na rozpoczęcie robót.

WiR Engineering

Żelbetowa kopuła w KD Barbara – zaprojektowana na zlecenie Głównego Instytutu Górnictwa “GIG Katowice”

Ważna jest jakość dokumentacji, a jej wyznacznikiem jest między innymi to, aby rozpoczęte prace mogły być realizowane bez kosztownych przestojów spowodowanych niedoskonałościami projektu. Trudno winić inwestorów za uchybienia w przyjmowanej dokumentacji, bo mają zaufanie do otrzymanego projektu – efekty ew. braków nie są widoczne w tej fazie. Szkoda jednak, że cena jest dominantą w wyborze projektanta. Obniżanie kosztów projektowania ma jednak swoje granice. Znacznie lepiej wygląda to w od niesieniu do inwestorów zagranicznych. Zmiana mentalności wymaga czasu.

Poważnym utrudnieniem w prowadzeniu działalności są niejednoznaczne uregulowania prawne, fiskalne i podatkowe. Przez to przepisy są różnie interpretowane w zależności od urzędu, co często powoduje przewlekłe postępowanie administracyjne. Jest to temat „rzeka”, nie do opisania w krótkim wywiadzie.

No cóż, jak to się często mówi, „nikt nie obiecywał, że będzie łatwo” – znając ułomności prawne i administracyjne trzeba robić swoje – najlepiej, jak się potrafi. Być uczciwym i rzetelnym partnerem w prowadzonym biznesie.

______________________

Rozmawiał Cezary Głogowski

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Karol Tomas
 W erze globalizacji, gdzi...
fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika, czyli technolo...
Wynajem średnioterminowy
Posiadanie własnej firmy ma wiele zalet, jednak aby osiągnąć...
Sukcesja
Sukcesja firmy rodzinnej, fundacja rodzinna, zmiana...
Katarzyna Szulim
Nagroda Orła Polskiego Biznesu w kategorii Lider Reg...