Menu
Witamina D

Witamina słońca – dlaczego jest ważna dla zdrowia?

Witamina D, nazywana też witaminą słońca jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju organizmu. Niebezpieczny jest i nadmiar, i niedobór witaminy D. Skutki zaniedbania jej stężenia we krwi mogą wiązać się z wieloma problemami. Sprawdź jakimi!

W przypadku zdrowej osoby dorosłej wystarczy już dwudziestominutowy spacer każdego dnia, by stężenie witaminy D w organizmie było odpowiednie. Czasem konieczne jest jednak przyjmowanie suplementów diety, które ją zawierają. Trzeba mieć jednak rękę na pulsie – stosowanie specyfików, w których składzie jest witamina D bez konsultacji z lekarzem i bez zapoznania się z ulotką może doprowadzić do jej nadmiaru, który jest równie groźny jak niedobór witaminy D.

Właściwości witaminy D

Wiele osób myśli, że witamina D, a raczej jej niedobór wiąże się z krzywicą i osteoporozą. Należy jednak mieć świadomość, iż ma ona ogromny wpływ na nasze zdrowie zapobiegając wielu różnym dolegliwościom.

Czym jest dokładnie witamina D? To grupa związków chemicznych, w skład których wchodzą witamina D1, D2 i D3, a więc innymi słowy: kalcyferol, ergokalcyferol i cholekalcyfelor. Wszystkie mają tę właściwość, iż rozpuszczają się w tłuszczach. Co dokładnie to oznacza? Otóż witaminy D nie wydalamy tak jak płynów, a jest ona magazynowana w wątrobie oraz tkance tłuszczowej.

Witamina D pozytywnie wpływa na wzmocnienie i zdrowie kości oraz zębów. Wszystko dlatego, że uczestniczy w mineralizowaniu tkanki kostnej i regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jeśli jest jej w organizmie zbyt mało, może dojść do zwiększenia uwalniania się wapnia z kości.

Niedobór witaminy D – skutki

Niebezpieczny jest niedobór witaminy D. Skutki są z reguły dość odczuwalne. Kości stają się słabsze i częściej dochodzi do różnego rodzaju złamań. Zęby zaczynają się psuć – z reguły pojawia się próchnica (nawet na zębach mlecznych), a w skrajnych przypadkach tworzą się ubytki i zęby wypadają.  Witamina D jest też odpowiedzialna za stężenie wapnia we krwi. Jeśli jest jej zbyt mało, może zostać zakłócona praca układu nerwowego i mięśniowego.

Witamina D chroni nas przed wieloma naprawdę groźnymi i śmiertelnymi chorobami, np.: rakiem sutka, rakiem jajnika, czerniakiem, rakiem jelita grubego, rakiem prostaty itp. Witamina słońca zmniejsza rozwój komórek nowotworowych. Do tego zapobiega również nadciśnieniu, miażdżycy, zawałowi serca, chorobie wieńcowej czy udarowi. Mało kto ma świadomość, że zmniejsza też ryzyko zachorowania na cukrzyce, bowiem stymuluje ona wydzielanie się insuliny. Witamina D wzmacnia też układ odpornościowy, dlatego warto zadbać o jej prawidłowy poziom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Jedna odpowiedź do “Witamina słońca – dlaczego jest ważna dla zdrowia?”

  1. Miki pisze:

    I dlatego w zimę latam na Zanzibar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021