Steve Wozniak w Warszawie

Wizjoner z Doliny Krzemowej – Steve Wozniak w Warszawie

Opublikowano: 28 listopada 2018

27 listopada 2018 r. na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej do Warszawy przyjechał legendarny wynalazca komputera osobistego i współzałożyciel koncernu Apple Computer Inc. Steve Wozniak – „Woz”. Podczas spotkania mówił m. in. o technologiach przyszłości oraz szansach dla polskich startupów w branży IT. Projekt jest realizowany przez Polską Fundację Narodową w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jakie wybrać studia?

Na pytanie o to, czy lepiej pójść na studia czy założyć i rozwijać własny biznes Woz odpowiada, że biznes jest na pierwszym miejscu. Na studia możesz iść zawsze. Szansa na biznes może się nie powtórzyć – mówi Steve Wozniak, jeden z trzech założycieli firmy Apple. Zapytany o to, w jakich dziedzinach nauki jest największa przyszłość dla młodych, gdzie należy podjąć naukę po szkole średniej, Woz wskazuje na robotykę. Robotyka to przyszłość. Tam są możliwości zarówno dla: radiowców, programistów, jak i mechaników – mówi Steve Wozniak w Warszawie.

Pomoc dla startupów?

Czy powinny być ulgi i pomoc w postaci specjalnych regulacji dla strupów? Moim zdaniem dla wczesnych startupów nie powinno być ulg i specjalnych regulacji. Dopiero, gdy taka firma staje się gigantem, dzięki swojej technologii, wtedy powinna być objęta specjalnymi regulacjami – mówi Steve Wozniak. Za przykład podaje takie firmy jak Facebook, czy Google.

Przyszłość – AI czyli sztuczna inteligencja

– Teraz AI jest na ustach wszystkich. W przyszłości, chciałbym widzieć rozwój AI tak, by coraz bardziej przybierała ludzką postać. Dla mnie uczłowieczanie technologii sprawia, że technologię odbieram bardziej przyjaźnie – mówi Steve Wozniak. Pytany w czym tkwi przyszłość odpowiada:

Gdybym umiał to przewidzieć, to już byśmy o tym czytali w gazetach, bo pewnie ktoś inny by też na to wpadł. Następne innowacje zmieniające świat mogą pochodzić z AI, z wykorzystania komputerów kwantowych – mówi Steve Wozniak. – Bardzo chciałem samojezdnych samochodów. Obecnie nie jestem tego taki pewien – dodaje.

Steve Wozniak w Warszawie

Steve Wozniak

Projekt 100×100

Projekt 100×100 ma na celu promocję wizerunku Polski na świecie. Polega na organizacji spotkań ze stu wpływowymi, znanymi i szanowanymi osobami cieszącymi się autorytetem na całym świecie. Są to osoby m.in. ze świata nauki, kultury, sportu, biznesu i ekonomii, będące autorytetami i liderami opinii. Dzięki projektowi stają się oni nieformalnymi ambasadorami Polski na całym świecie.

– Celem projektu 100×100 jest promocja Polski za granicą oraz zwiększenie świadomości zagranicznej opinii publicznej odnośnie naszego kraju – twierdzi Polska Fundacja Narodowa.

Steve Wozniak w Warszawie i inni znani goście

Pierwszym gościem zaproszonym przez Polską Fundację Narodową w ramach projektu 100×100 był Mika Häkkinen, fiński kierowca wyścigowy i dwukrotny mistrz świata Formuły 1. Polskę odwiedził również znany na całym świecie komentator sportowy i menadżer teamu F1, Mark Gallagher. Zaproszeni goście opowiadali m.in. o podejmowaniu szybkich decyzji i sposobach opanowania stresu w ekstremalnych warunkach. 31 października 2018 r. Polska Fundacja Narodowa zaprosiła dwukrotnego mistrza świata federacji WBA, WBC i WBO w boksie – Davida Haye’a. Obecnie na zaproszenie fundacji Warszawę odwiedził Steve Wozniak.

Zmienianie świata, rewolucja, bycie jej częścią, o to mi i takim jak ja chodziło. Ludzie mówili, że to będzie tylko takie moje i nasze małe hobby, że nic to nie zmieni. Jednak my wiedzieliśmy swoje. To był czas, gdy chcieliśmy być częścią globalnej rewolucji – mówił o swoich początkach kariery Steve Wozniak w Warszawie.

Materiał: Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pies
Każdy odpowiedzialny opiekun czworonoga stara się zapewnić m...
W 2019 roku cyberprzestępcy ukradną 2 bln dolarów, czyli kwo...
szkolenia dostępne w sieci
Nie ma chyba takiego pytania...
Facebook
Facebook już jakiś czas temu ogłosił, że zamierza walczyć z...
Magento
Magento, od czasu pierwszej wersji wydanej w 2007 roku, niep...