outsourcing prawny

Własny prawnik vs. outsourcing prawny – co wybrać?

Opublikowano: 1 grudnia 2021

Wiele przedsiębiorców od czasu do czasu spotyka się z sytuacją, gdy potrzebują oni pomocy prawnej. Podpisywanie umów, ściąganie wierzytelności, problemy z nieuczciwymi kontrahentami – w takich chwilach pomoc prawnika może okazać się niezbędna. Poznaj plusy i minusy zatrudnienia prawnika na etat oraz korzystania z outsourcingu prawnego.

Na czym polega outsourcing prawny?

Outsourcing to powierzenie obsługi firmy kancelarii prawnej. Na takie rozwiązanie często decydują się małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa. W outsourcingu klient korzysta z usług zewnętrznej firmy, która oferuje usługi i porady prawne.

Jakie są plusy i minusy korzystania z outsourcingu?

Pomoc prawna dla firm pod postacią outsourcingu wiąże się z dostępem do wielu prawników różnych specjalizacji. Dlatego też zewnętrzne firmy mogą obsługiwać szeroki zakres spraw, które wymagają konsultacji radców prawnych lub adwokatów. Dzięki temu możliwe są także takie sytuacje, gdy nad jednym zagadnieniem współpracują ze sobą osoby z różnymi kwalifikacjami. W związku z tym nawet najbardziej złożony problem może być rozwiązany w sposób kompletny przez zespół kompetentnych ludzi, profesjonalistów w swojej dziedzinie.

Kolejnym plusem jest fakt, iż łatwo można nawiązać współpracę z kancelarią oddaloną od siedziby firmy. Daje to duże możliwości co do wyboru dostawcy outsourcingu prawnego, dzięki czemu przedsiębiorcy z całej Polski mogą korzystać z usług dowolnej kancelarii. Nowoczesne środki komunikacji umożliwiają prowadzenie wideokonsultacji, co znacznie ułatwia pracę.

Współpraca z kancelarią zewnętrzną wymaga zwykle mniejszych nakładów finansowych niż w przypadku zatrudnienia prawnika na etat. Jednakże prawnicy z outsourcingu mogą nie orientować się dobrze w specyfice firmy, a nawet branży. Mogą pojawić się sytuacje, w których teoria jest niewystarczająca i brakuje indywidualnego podejścia do konkretnej sprawy.

Korzyści wynikające z zatrudnienia prawnika w firmie

Prawnik na etacie jest pracownikiem firmy. Zna on doskonale realia przedsiębiorstwa oraz jest dobrze zorientowany w jego specyfice. Dzięki obserwacji tego, co się dzieje w firmie, taki prawnik może przewidywać oraz zapobiegać wszelkim niekorzystnym sytuacjom i wydarzeniom. Ponadto, jest on zawsze na miejscu, dzięki czemu może natychmiast służyć swoją pomocą, mając w swoim zasięgu wszystkie potrzebne dane, np. dokumentację firmową.

Wady zatrudnienia prawnika na etat

Jedną z wad takiego rozwiązania jest wysoki koszt zatrudnienia prawnika na etat. Kolejny minus tego rozwiązania to ograniczony wybór kandydatów chętnych do zatrudnienia się w danym przedsiębiorstwie. Oprócz tego prawnik specjalizujący się w konkretnej dziedzinie może mieć niewystarczającą wiedzę, jeśli chodzi o określoną sytuację.

Na podstawie wymienionych wyżej plusów i minusów możesz określić, czy w przypadku twojej firmy sprawdzi się zatrudnienie prawnika na etat, czy outsourcing prawny. Wybierz korzystniejszą opcję i korzystaj z fachowej pomocy prawnej zawsze wtedy, gdy jest to konieczne.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...