Włoskie Pranie na Placu Bankowym

Opublikowano: 2 października 2018

Włochy kojarzą się ze świetnym jedzeniem, kunsztem smaku, wysublimowanym gustem i Fiatem 500. Niektórym na myśl o Włoszech przychodzi jednak do głowy pranie. Zawieszone na sznurkach ubrania to przecież nieodłączny element włoskiego krajobrazu.

Sznury pełne bielizny wiszą zarówno na polach w Toskanii, jak i w kamienicach w centrum miasta. W czym tkwi sekret i fenomen włoskiego prania? Wywieszone na sznurkach ubrania kojarzą się najczęściej z naturalnością i otwartością. Esencję słonecznej Italii postanowili pokazać Plac Bankowy 1 i restauracja Otto Pompieri organizując wystawę najpiękniejszych włoskich kadrów Wojciecha Plewińskiego.  

Wystawa LAVANDERIA ITALIANA – WŁOSKIE PRANIE, to efekt wyjazdu fotografa do Włoch w 1957 roku. Ten cykl fantastycznych zdjęć z Wenecji, Rzymu, Florencji, Capri i wielu innych pięknych miejsc w bezpośredni sposób nawiązuje do prania. Zdjęcia wydrukowane są na płótnach i zawieszone na sznurkach, można je więc dotykać jak również przechadzać się między nimi.

Sznury prania, z wybranymi 70 zdjęciami, zawisną w miejscu unikatowym w skali miasta – na dziedzińcu Placu Bankowego. Tę wyjątkową przestrzeń wewnątrz ekskluzywnego biurowca usytuowanego w sercu Warszawy zaprojektował bowiem Allan Starski, znany hollywoodzki scenograf, zdobywca Oskara za scenografię do „Listy Schindlera”.

„Wystawa „Włoskie Pranie” w oryginalny sposób celebruje sztukę fotografii, prezentując zdjęcia przedstawiające prawdziwe Włochy sprzed lat. Wystawa przyczynia się do promocji włoskiej kultury i promuje włoski styl życia z lat 50 tych” przyznaje Ambasada Włoch w Polsce, jednocześnie obejmując wystawę swoim Patronatem.

Zdjęcia artysty z jego wyjazdu do Włoch będzie można oglądać na Placu Bankowym 1 przez dwa tygodnie począwszy od 23 września do 7 października. Wystawa ma szczególne znaczenie, ponieważ w br. autor – Wojciech Plewiński – kończy 90 lat! Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...