Jeśli właśnie kupiłeś samochód, zapewne wiesz, że teraz kolej go zarejestrować. Zanim wypełnisz wniosek o rejestrację pojazdu, dowiedz się, jak to zrobić prawidłowo. Wyposażony w niezbędne informacje szybciej i łatwiej przebrniesz przez urzędową procedurę.
Zarejestrowanie pojazdu to może nie skomplikowana, jednak z pewnością nieco zawiła procedura. Wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się absolutnie wszystkiego na temat rejestracji samochodu online, polecamy artykuł ekspertów na https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/rejestracja-samochodu-online-jak-zarejestrowac-auto-przez-internet/, który zawiera dodatkowo odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kierowców pytania. My od razu przechodzimy do niezbędnych dla wypełnienia wniosku danych oraz do załączników, czyli dokumentów, które musisz dołączyć do wniosku.
Zanim wypełnisz formularz przygotuj swój dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu i kartę pojazdu, jeśli taka została wydana. Składany przez Ciebie wniosek będzie bowiem zawierał Twoje dane, jako właściciela auta (m.in. imię i nazwisko, numer PESEL, a jeśli jesteś przedsiębiorcą także numer REGON), oraz dane pojazdu, jako przedmiotu rejestracji. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu, należy podać we wniosku dane wszystkich współwłaścicieli (potrzebne będą pełnomocnictwa oraz wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł). Dane pojazdu, które musisz zawrzeć we wniosku to:
Poprawnie złożony wniosek to nie wszystko. Musisz do niego dołączyć konkretne dokumenty. Będą to:
Wzór wniosku o zarejestrowanie pojazdu znajdziesz na stronach internetowych urzędów realizujących procedurę rejestracji (wydziały komunikacji). Wniosek udostępniany jest także w na stronach internetowych związanych np. z motoryzacją lub ubezpieczeniami – są to gotowe pliki do pobrania w wersji PDF.
Wypełniony wniosek musisz z kolei złożyć w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wydziale komunikacji (będzie to odpowiednio w wydziale urzędu powiatu, miasta lub dzielnicy).
Masz już wypełniony wniosek. Co dalej? Musisz jeszcze dokonać opłaty, która obejmować będzie następujące koszty:
Łącznie to 180, 0 zł. Do tego dochodzi koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC, jeśli np. zrezygnujesz z polisy poprzedniego właściciela samochodu.
Dodaj komentarz