Wódka z pieprzem

Wódka z pieprzem, słyszałeś o jej nietypowym zastosowaniu?

Opublikowano: 18 marca 2021

Wódka to niezwykle popularny w naszym kraju alkohol. Wiele osób pije go jednak wyłącznie podczas zakrapianych imprez. Tymczasem ma on również inne zastosowania.

Wódka z pieprzem, o co tu chodzi?

W dzisiejszych czasach po alkohol sięgamy wyłącznie w jednym celu. Starsze pokolenia mogą jednak pamiętać, że wódka z pieprzem była często pita w celach zdrowotnych (dobry argument dla panów, którzy chcą iść się spotkać z kolegami, prawda?). Tak jednak kiedyś faktycznie było, z tego powodu małe flaszki trzymano nawet w domowych apteczkach.

Zadaniem wódki z pieprzem było „krzepienie ducha oraz leczenie ciała”. Przede wszystkim pito ją, aby zapobiec problemom gastrycznym. Po dziś dzień niektórzy sięgają po kieliszek, uprzednio dosypując do niego pieprzu, aby pozbyć się uporczywego bólu żołądka.

Dawniej zastosowań było znacznie więcej. Ból zęba? Naturalnie. Bóle mięśniowe? Również? Osłabienie? Jak najbardziej. Jak widać zwyczaj picia można było wytłumaczyć na wiele sposobów.

Zastanówmy się jednak nad tym, w jaki sposób wódka z pieprzem może pomóc naszemu zdrowiu. Przede wszystkim hamuje ona wydzielanie soku żołądkowego. Z kolei pieprz posiada właściwości rozgrzewające. W połączeniu doprowadzamy więc do poprawy naszego nastroju.

Należy jednak pamiętać o tym, że alkohol nie jest lekarstwem, nie powinien też być jego zamiennikiem. Jeżeli mamy wrzody na żołądku, wówczas jego spożywanie może być źródłem wielu poważnych problemów. Z tego powodu w obecnych czasach zalecamy raczej sięgnięcie po krople żołądkowe, a w cięższych przypadkach wizytę u gastrologa.

Wódka z pieprzem i jej zastosowania

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ludzie używali alkoholu w naprawdę różnych sytuacjach. Warto jednak nadmienić, że tyczyły się one nie tylko samego zdrowia.

Popularnym zwyczajem było między innymi nacieranie widocznych części swojego ciała wódką. W ten sposób odganiano komary i inne owady, które rozważały podlecenie zbyt blisko. Jak widać i w takich sytuacjach warto było ją mieć pod ręką.

Alkohol często wykorzystywano jako kompres. W niektórych domach zresztą dalej się tak robi. Do torebeczki przelewano wódkę oraz wodę w proporcjach jeden do jednego. Po zmrożeniu przykładano kompres do obolałych miejsc. Podobno nie ma lepszego sposobu na uśmierzanie bólu. Niektórzy profilaktycznie trzymają taki woreczek w zamrażarkach, aby wyjąć go, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak widać zastosowań jest naprawdę wiele. Inna sprawa, że w wielu przypadkach możemy skorzystać z innych środków. Dziś pewnie nie chcielibyśmy smarować się alkoholem, aby odstraszyć od siebie owady. Chyba że w ekstremalnych sytuacjach.

Wódka jako środek do pielęgnacji domu?

Wacik zamoczony w alkoholu znakomicie sprawdzi się przy usuwaniu plam z kanapy czy materaca. Jeśli do pustej butelki po płynie do szyb wlejemy wódkę oraz wodę w proporcjach 1:2 oraz dodamy nieco olejku zapachowego, wówczas powstanie znakomity odświeżacz.

Brzydki zapach dobiegający z wnętrza butów? Nic prostszego! Wystarczy spryskać wnętrze czystą wódką i problem zniknie. Ponadto alkohol sprawdzi się również podczas pielęgnacji łazienek – mycie kabiny, umywalki, walka z pleśnią. Można powiedzieć, że jako środek czystości wódka mogłaby być pierwszorzędnym atrybutem każdej pani domu.

Czasem gdy sięgniemy po sposoby stosowane przez starsze pokolenia, zauważymy, że bywają one skuteczniejsze od tych, które stosujemy dzisiaj. Tak bywa również w przypadku wódki z pieprzem czy też czystej. Natomiast warto wszystkiego używać z rozwagą. Nowsze sposoby nie zawsze są lepsze, choć… czasami są. Najważniejsze to zachowanie rozwagi oraz odpowiedzialności!

Piotr Nowacki

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...