aktywność fizyczna dzieci

Wpływ aktywności fizycznej na dzieci

Opublikowano: 19 grudnia 2019

Aktywność fizyczna jest czynnością życiową wykazującą niezwykły wpływ na jakość oraz długość życia. Współcześnie postuluje się za wprowadzaniem elementów sportu już od najmłodszych lat życia dziecka. Bliższe przyjrzenie się plejotropowym skutkom wysiłku fizycznego pozwala na lepsze zapoznanie się z najważniejszymi argumentami, przekonującymi do własnej aktywności fizycznej oraz wprowadzanie swojego dziecka do świata racjonalnej, zdrowej kultury fizycznej.

Pozytywne skutki wysiłku fizycznego dla dziecka

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fizyczne możliwości dziecka w różnym wieku. Aby można było mówić o racjonalnej aktywności fizycznej, nie należy wystawiać dziecka na bodźce, którym nie może sprostać. Przykładem jest wysiłek fizyczny mający na celu zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej. Jest to element fizyczności niezwykle istotny w wielu sportach wykonywanych przez nastolatków, jednak zupełnie nieadekwatny dla dzieci poniżej 10. roku życia. Nie oznacza to, że młodsze dzieci powinny całkowicie zrezygnować z aktywności. Aktywność fizyczna dzieci w tym wieku powinna opierać się na polepszaniu zręczności i szybkości. Lekcje wychowania fizycznego są w Polsce przystosowane dla dzieci o różnych możliwościach i wieku, codzienny wysiłek powinien kierować się podobnymi zasadami.

Po co właściwie uprawiać sport? Aktywność fizyczna to nie tylko budowanie więzi międzyludzkich i pomoc w rozwoju emocjonalnym. Wysiłek działa poprzez wiele mechanizmów fizjologicznych wewnątrz organizmu. Skutki najważniejszych z nich to:

  • Wzrost frakcji HDL cholesterolu, czyli tzw. dobrego cholesterolu.
  • Zmniejszenie ryzyka nadciśnienia.
  • Zmniejszenie ryzyka miażdżycy, a zatem m.in. ryzyka zawałów serca i udarów niedokrwiennych.
  • Zmniejszenie ryzyka otyłości – otyłość jest czynnikiem predysponującym do przedwczesnych zgonów.
  • Wzmocnienie układu immunologicznego dziecka.
  • Kompensacja współczesnego trybu życia, zmniejszenie ryzyka problemów ze stawami i układem ruchu.

Aktywny tryb życia stanowi również czynnik chroniący przed zmianami nowotworowymi oraz znacznie polepszający codzienne samopoczucie między innymi na skutek zwiększenia wydzielania serotoniny.

Możliwe negatywne skutki wysiłku fizycznego

W przypadku racjonalnego, nieprzewyższającego możliwości dziecka wysiłku fizycznego ciężko mówić o negatywach wysokiej kultury fizycznej. Co prawda otarcia oraz siniaki czasem mogą pojawić się w związku z uprawianiem sportu u dzieci, zwykle zmiany te są jednak niegroźne i nie stanowią przeciwwskazań do kontynuowania aktywności fizycznej.

Odpowiednie nastawienie środowiska do codziennych wyzwań wspomaga dziecko w kontynuowaniu swoich sportowych pasji. Wsparcie ze strony rodziców oraz wspólne zainteresowania (nie zapominajmy, że dziecko kopiuje wiele wzorców z domu rodzinnego) to ważne czynniki w kontekście propagowania sportu. Stosowanie żelów, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji i dodatkowo działają kojąco jak Fastum Junior również znajduje zastosowanie wśród aktywnie żyjących dzieci.

Warto nadmienić, że w przypadku propagowania sportu wśród dzieci należy brać pod uwagę opinie lekarzy oraz trenerów. Zdrowie dziecka powinno stanowić priorytet.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
skarpety trekkingowe
Wybierając się w góry, musimy zadbać o odpowiedni strój. O i...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...