Wpływ diety na skórę

Wpływ diety na skórę

Opublikowano: 22 października 2021

Odpowiednie nawodnienie oraz dieta to klucz do pięknego wyglądu. Jest to również pewnego rodzaju “paliwo” dla naszej skóry. Środowisko, czynniki genetyczne, czy też sport również się do tego przyczyniają. Dlatego w trosce o skórę, należy pamiętać o wielu aspektach. Dlaczego dobrze zbilansowana dieta ma tak duży wpływ na jej wygląd?

Jak jeść zdrowo

Warto pamiętać o tym, że należy dostarczać organizmowi regularnie wszystkich składników odżywczych. Jeśli będzie mu ich brakowało od razu zauważalne jest to na skórze. Widać to poprzez łuszczenie się, trądzik, wysuszoną skórę, lub wszelkie stany zapalne. Witaminy, nawodnienie, kwasyy omega – 3, pełnowartościowe białko, polifenole (zielona herbata, borówki), jak również antyoksydanty, to podstawa prawidłowego funkcjonowania. Stare powiedzenie “jesteś tym, co jesz” doskonale to obrazuje. Warto również do tego dodać prawidłową pielęgnację.

Ogromna rola witamin

Witaminy odgrywają w prawidłowym funkcjonowaniu i wglądzie skóry ogromną rolę. Są one niezbędne podczas prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych, dlatego też muszą być dostarczane w żywności. Należą do nich witaminy:  A, D, E, K, C oraz te z grupy B. Witamina A jest nazywana “witaminą młodości”. Opóźnia procesy starzenia się skóry i uszkodzenia tkanek. Występuje w postaci retinolu, jak również prowitaminy A. Retinol stymuluje wytwarzanie włókien kolagenowych i jest silnym przeciwutleniaczem. Hamuje aktywność gruczołów łojowych. Warto podkreślić, iż bierze on udział również w keratynizacji naskórka. Witamina D wykazuje działanie ochronne przeciwko szkodliwemu promieniowaniu UV. Powstaje w organizmie poprzez syntezę skórną, ale dostarcza się ją również poprzez odpowiednią suplementację jak i z diety. Jej główne źródła to tłuste ryby oraz jaja.

Kolejna z witamin, która jest bardzo istotna do prawidłowego funkcjonowania, a co się z tym wiąże zdrowego wyglądu skóry to witamina E. Można ją określić jako bardzo silne narzędzie przeciwstarzeniowe. Nawilża skórę, działa przeciwzapalnie, a także przyspiesza gojenie wszelkich ran. Posiada wiele pozytywnych funkcji. Możemy ją dostarczyć do organizmu spożywając oleje roślinne, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, czy też kiełki. Z kolei witamina K jest bardzo istotna dla osób, które borykają się z wszelkimi kwestiami popękanych naczynek krwionośnych i skórą naczyniową. Znajduje się w takich produktach jak: botwina, sałata, szpinak, warzywa kapustne. Witamina C odgrywa bardzo dużą rolę podczas procesu syntezy kolagenu. Sprawia on, że skóra jest gładka, jędrna, napięta, Odpowiada ona również za przebarwienia, reguluje wytwarzanie się łoju, usprawnia procesy gojenia się ran. Witaminy z grupy B pomagają w zaburzeniach rogowacenia. Należy się skupić na ich dostarczeniu do organizmu szczególnie mając suchą skórę, łojotok lub problemy
z rogowaceniem.

Woda i mikroelementy

Bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu promiennego wyglądu skóry odgrywa odpowiednie nawilżenie. Prawidłowa ilość wody w organizmie wpływa między innymi na: elastyczność, jędrność, zwiększenie ukrwienia, itp. Warto skupić się na nawilżeniu skóry nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz, pijąc odpowiednią ilość wody każdego dnia.  Średnie jej zapotrzebowanie to około 2000-2500 ml na dobę. Żeby organizm funkcjonował w prawidłowy sposób należy również dostarczać mu  mikro i makroelementy. W skład makroelementów wchodzą: sód, potas, magnez, siarka wapń. Z kolei mikroelementy to: żelazo, miedź, selen, cynk i krzem. Pomagają one między innymi w: procesach gojenia skóry, regeneracji, kwasowości oraz zasadowości, gospodarce wodno – elektrolitowej, syntezie włókien kolagenowych, transporcie tlenu w organizmie, leczeniu trądziku, stanów zapalnych skóry, antyseptycznie, bakteriobójczo, itp. Odpowiednio dobrana dieta, suplementacja i nawodnienie to klucz do osiągnięcia zdrowej, lśniącej skóry. Należy pamiętać o każdym aspekcie i dostarczać organizmowi wiele składników.

Karolina Solińska

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...