Wujaszek Wania znów na teatralnych deskach

Opublikowano: 17 listopada 2017

Już 9 grudnia na deski Teatru Polskiego trafi „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Tę ponadczasową sztukę odtworzy plejada znakomitych polskich aktorów. Znów poczujemy, że napisana dawno temu historia jest ciągle aktualna.

– Chciałbym stworzyć piękny, nowoczesny spektakl kostiumowy, w którym dochodzi do spotkania widza z oryginalnym dziełem autora, co w dzisiejszej rzeczywistości teatralnej jest rzadkością – mówi Iwan Wyrypajew o wystawieniu Antoniego Czechowa, którego największą miłością był teatr. Został nazwany portrecistą rosyjskiej klasy wyższej. W swoich sztukach pokazuje problemy moralne, obyczajowe na tle życia inteligencji rosyjskiej z przełomu XIX i XX wieku. „Wujaszek Wania”, „Mewy”, „Trzy siostry” powstały na zamówienie Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego i przyniosły autorowi światową sławę.

Iwan Wyrypajew, reżyser spektaklu, to jeden z najbardziej intrygujących twórców współczesnego teatru. Jego sztuki grane są prawie we wszystkich krajach Europy. Laureat Paszportu Polityki „za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją, za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu”. Lubi eksperymentować, ale opiera się na tradycji. Krytycy piszą o jego twórczości, że jest jak połączenie estetyki Quentina Tarantino i Andrieja Tarkowskiego, a teatralny świat okrzyknął go współczesnym Czechowem.

„Wujaszek Wania” to historia o zagubieniu, nieporozumieniach i poczuciu niespełnienia. Wyrypajew traktuje tekst jak nienaruszalną partyturę, opowiada historię, która zdarzyła się w wiejskiej posiadłości Wojnickich. Spokojne życie burzy przyjazd profesora Serebriakowa i jego pięknej, młodej żony Heleny. Między słowami ukryta jest drobiazgowo zbudowana opowieść o epoce, która przeminęła, o ludziach, których już nie ma, o miłości niespełnionej, o trudnych wyborach życiowych. Wszystkie postacie dramatu są jednakowo ważne i pokazane z wielką dbałością.

Przekaz Czechowa jest ciągle aktualny, pokazuje ludzkie słabości, namiętności, emocje. Nie wymaga uwspółcześniania, by był współczesny. – Czechow stawia wciąż aktualne pytania o rozczarowania dotyczące miłości, wyznawanych ideałów, wierności i wszelkiego rodzaju marzeń, które z biegiem czasu zmieniają się i nikną. Mam wrażenie, że podążanie za tradycją jest dziś największą awangardą – dodaje Wyrypajew.

Obsada sztuki jest wyjątkowa na czele z Andrzejem Sewerynem, Magdaleną Różczką, Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Maciejem Stuhrem, Karoliną Gruszką, Anną Nehrebecką. To uczta teatralna, którą należy się delektować.

Tekst Anna Arwaniti

Fot. materiały prasowe

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
W piątkowy wieczór 15 października, jak co roku od 9...
„Borys  G...
Orły 2019
25 marca w Teatrze Polskim odbyła się uroczysta gala wręczen...
Żołnierz królowej Madagaskaru - wodewil
Pod koniec października w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła...
Seweryn Andrzej
Andrzej Seweryn – aktor, reżyser, wykładowc...