wybielanie zębów

Wybielanie zębów a aparat ortodontyczny – czy musisz wybierać?

Opublikowano: 30 maja 2022

Każdy z nas marzy o przyciągającym spojrzenia śnieżnobiałym uśmiechu. Jego osiągnięcie ułatwiają nie tylko specjalistyczne paski, żele lub pasty wybielające, ale również profesjonalne zabiegi. Ich efekty są bardzo zadowalające, jednak problem pojawia się wśród osób, które noszą aparat ortodontyczny. Sprawdź, kiedy najlepiej zadbać o piękny uśmiech!

Czy można wybielać zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Marzenia o białym i pięknym uśmiechu dotyczą niemalże wszystkich. Nie inaczej jest w przypadku osób noszących aparat ortodontyczny. Znany ortodonta Szczecin wyjaśnia, czy wybielanie zębów to dobry pomysł podczas leczenia ortodontycznego. Zdaniem specjalisty wybielanie zębów jest możliwe u osób, które noszą aparat korygujący jedynie czasowo, np. na noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Co prawda wybielanie zębów w aparacie stałym nie jest zabronione, jednak ortodonci nie polecają takiego wyboru. Przyczyn takich zaleceń jest co najmniej kilka.

Przede wszystkim znaczna powierzchnia zębów podczas leczenia jest zakryta zamkiem ortodontycznym, przez co efekt wybielania nie będzie w pełni widoczny. Dodatkowo zastosowanie wielu metod wybielania zębów może osłabiać klej mocujący zamki aparatu, co będzie skutkowało częstymi awariami. Co więcej, powierzchnia zębów znajdująca się bezpośrednio pod aparatem prawdopodobnie nie zostanie wybielona, co będzie prezentowało się karykaturalnie po jego zdjęciu. Wybielania zębów nie poleca się zwłaszcza osobom w początkowej fazie leczenia ortodontycznego. Już samo zakładanie aparatu może powodować dyskomfort, do którego należy się przyzwyczaić. Wybielanie z kolei często prowadzi do nadwrażliwości zębów oraz podrażnienia dziąseł, co nie ułatwia procesu adaptacyjnego.

Kiedy najlepiej zdecydować się na wybielanie zębów?

Osoby planujące prostowanie zębów powinny zdecydować się na zabiegi wybielające przed założeniem aparatu ortodontycznego lub po jego zdjęciu.

Wybielanie zębów przed założeniem aparatu zazwyczaj stosuje się, gdy leczenie obejmuje rekonstrukcję starych lub niewymiarowych zębów. Ma to szczególnie istotne znaczenie ze względu na możliwą różnicę w zabarwieniu zębów po wybielaniu i zastosowanych materiałów kompozytowych.

Czy wybielanie zębów po zdjęciu aparatu to konieczność?

Wybielanie zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego jest kwestią indywidualną. Wielu pacjentów jest na tyle zadowolonych z uzyskanych efektów, że nie planują zabiegów wybielających. W takich przypadku wystarczy więc wdrożyć leczenie zachowawcze (retencyjne), a także stosować się do zaleceń ortodonty.

Jeśli jednak po zdjęciu aparatu okaże się, że zęby mają przebarwienia, a ich odcień nie spełnia oczekiwań pacjenta, warto rozważyć zabiegi wybielające. Zanim jednak zdecydujesz się na wybielanie:

  • Poproś lekarza o skontrolowanie szczelności wypełnień, jeśli pojawiły się ubytki, wybierz się do stomatologa.
  • Zadbaj o profesjonalną higienizację zębów, czyli piaskowanie i skaling, które pozwolą dokładnie oczyścić powierzchnię uzębienia i przygotować ją do wybielania.

Dodatkowo najlepiej, jeśli pomiędzy zdjęciem aparatu a wybielaniem zębów zachowasz odpowiednią przerwę. Optymalny okres to 4 tygodnie. W czasie tym zęby oraz przyzębie odpoczną po leczeniu ortodontycznym, co pozwoli uniknąć podrażnień.

Dostępne metody wybielania zębów

Istnieje kilka sprawdzonych metod wybielania zębów, jednak ich wybór najlepiej skonsultować z ortodontą po zakończeniu leczenia. Wśród najczęściej wybieranych sposobów znajdują się:

  • Pasty, żele i płyny wybielające dostępne w aptekach i drogeriach – ich zastosowanie pozwala nieco rozjaśnić zęby, jednak efekt ten zazwyczaj jest krótkotrwały.
  • Metody nakładkowe – polegają na noszeniu specjalnych nakładek, które należy stosować zgodnie z zaleceniami stomatologa. Sposób ten jest czasochłonny i wymaga wiele cierpliwości.
  • Profesjonalne wybielanie zębów u stomatologa – najczęściej polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, którego działanie aktywowane jest za pomocą lampy.

To właśnie ta ostatnia metoda pozwala szybko uzyskać zadowalające efekty, a dodatkowo przebiega pod czujnym okiem specjalisty. Warto więc zdecydować się na taki zabieg.

Udostępnij ten post:  • Klara Za pisze:

    Wybielałam zęby po ściągnięciu aparatu, w trakcie nie ma sensu, bo zęby zasłonięte są zamkami. Dr Emma Kiworkowa świetnie mi wybieliła i pokierowała moje leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
W dzisiejszym świecie, gdzie wygląd ma ogromne znaczenie, ka...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna to sposób na odzyskanie lepszego...
Nowe artykuły
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...