drewno na meble

Wybieramy drewno na meble

Opublikowano: 22 listopada 2022

Chcesz kupić drewniane meble do swojego domu? A może tylko zmienić stół lub komodę? Sklepy meblowe oferują tak szeroki wybór produktów, że często trudno się zdecydować na coś konkretnego. Wybierając nowe sprzęty kierujemy się najczęściej estetyką i wygodą. Tymczasem bardzo ważne jest jest to, z jakiego drewna zostały wykonane. Przedstawiamy zalety i wady najpopularniejszych z nich.

  1. Najpopularniejsze gatunki drewna
  2. Dąb, buk i jesion – królowie warsztatów stolarskich
  3. A może sosna?

Najpopularniejsze gatunki drewna do produkcji mebli

Drewno jest materiałem, z którego od wieków wykonuje się domowe sprzęty. Żyjemy w czasach, w których powrót do natury stał się bardzo ważny i modny. Rynek meblarski obfituje w produkty z drewna. Meble Naturestyle zasługują na szczególną uwagę.

Wśród gatunków drewna do wyrobu mebli najbardziej cenione są te, które mają ładny kolor, są łatwe w obróbce i odporne na szkodniki. Jednak najważniejszą cechą drewnianych sprzętów jest ich trwałość. Niektóre z nich mogą służyć nie tylko nam, ale także następnym pokoleniom. Inne, trzeba wymienić po kilku latach użytkowania. Do nas należy decyzja, czy chcemy zostawić stół, szafę czy komodę naszym dzieciom i wnukom, czy zmienić aranżację wnętrz podążając za modą. W Polsce do produkcji mebli najczęściej używa się drewna drzew, które rosną w naszym kraju. Należą do nich dąb, buk, sosna, orzech, a także jesion.

Dąb, buk i jesion – królowie warsztatów stolarskich

Niekwestionowanym królem lasu, a także warsztatów stolarskich jest dąb. Jego drewno jest najpopularniejszym materiałem do wyrobu domowych sprzętów. Jego najważniejszą zaletą jest trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i działanie wody. Pod jej wpływem może jednak ciemnieć. Dębowe meble nie poddają się także niszczycielskim kornikom. Mogą służyć nam wiele lat i nie wymagają częstej konserwacji. Poza tym mają piękny i elegancki kolor, który pasuje do stylowych wnętrz. Jedyną wadą dębiny, na którą narzekają stolarze, jest jego twardość, co sprawia, że jest trudna w obróbce.

Drugie miejsce na meblarskim podium zajmuje buk. Jego drewno jest twarde i wytrzymałe, ale dość łatwe w obróbce. Bardzo dobrze nadaje się do produkcji mebli giętych. Krzesła lub fotele z giętego buku wyglądają bardzo elegancko. Podobnie jak dąb, są odporne na uszkodzenia, można je także barwić na wiele różnych kolorów. Buk nie nadaje się jednak do produkcji kuchennych blatów, ponieważ może się łatwo wypaczyć pod wpływem częstego kontaktu z wodą.

Brązowy medal stolarze zapewne przyznaliby jesionowi. Jego drewno o miodowej barwie chętnie wykorzystywane jest do wyrobu drzwi i frontów szafek. Jest prawie tak samo wytrzymały jak dębina.

Na uwagę zasługuje także orzech. Drewno tego drzewa charakteryzuje się dobrze widocznymi słojami, co jest jego niewątpliwą ozdobą. Wadą jest wysoka cena. Dlatego w domach rzadko można spotkać meble z litego drewna orzechowego. Częściej używa się go do fornirowania stołów lub szafek.

A może sosna?

Osoby, którym bliski jest prosty styl skandynawski, powinny wybrać meble sosnowe. Nie są niestety tak trwałe, jak meble dębowe lub bukowe, ale za to lekkie i niedrogie. Drewno sosnowe ma piękną jasną barwę, jest łatwe w obróbce i konserwacji. Wykonane z niego meble, wyglądają bardzo naturalnie. Świetnie nadają się do niewielkich pomieszczeń, ponieważ ich jasny kolor nie sprawia przytłaczającego wrażenia. Meble z sośniny często malowane są na biało, co obecnie jest bardzo modne. Można je także sztucznie postarzyć, stosując przecierkę lub metodę decoupage.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
meble ogrodowe
Meble ogrodowe są niezbędnym elementem każdej przestrzeni zi...
Meble do salonu
Wybór mebli do salonu może być nie lada wyzwaniem. Mnogość r...
meble
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...
komoda z szufladami
Komody z szufladami to nie tylko meble, ale również...
meble ogrodowe
Gdy aranżuje się przydomową przestrzeń, trzeba zadba...