płyn do soczewek kontaktowych

Jak wybrać dobry płyn do soczewek kontaktowych?

Opublikowano: 27 września 2017

Noszenie soczewek kontaktowych wymaga nie tylko codziennej higieny oczu, ale również dbałości o codzienne usuwanie zanieczyszczeń i mikroorganizmów ze szkieł. Do tego celu najlepiej używać wielofunkcyjnych płynów do pielęgnacji soczewek. Oprócz usuwania wszelakich zabrudzeń ich zadaniem jest również nawilżanie soczewek w celu zniwelowania uczucia suchości narządu wzroku.

Podstawą w codziennej higienie oczu osób noszących soczewki kontaktowe jest płyn przeznaczony do ich pielęgnacji. Niektórzy uważają, że nie jest on niezbędnym preparatem i zamiast niego do przemywania soczewek używają wody. Jest to częsty błąd – takie postępowanie może prowadzić do infekcji oczu, w tym przede wszystkim do zapalenia rogówki.

Dlaczego należy czyścić soczewki kontaktowe?

Nieodzownym elementem noszenia soczewek jest konieczność ich codziennej pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas używania soczewek na jej powierzchni gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia i mikroorganizmy, które mogą być niebezpieczne dla wzroku.

Dzięki codziennej pielęgnacji soczewek można zwiększyć komfort ich użytkowania oraz zminimalizować ryzyko zainfekowania oczu. Do tego celu zaleca się używać zaawansowanego płynu ultraflex, który nie zawiera konserwantów. Jest to istotne, ponieważ płyny, które zawierają konserwanty, mogą przyczyniać się do podrażnień oczu oraz uczucia dyskomfortu.

Rodzaje płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych

Na rynku dostępnych jest wiele płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Wśród nich można wymienić:

  • płyny czyszczące, których główną funkcją jest usuwanie wszystkich zanieczyszczeń zgromadzonych na soczewkach kontaktowych,
  • płyny spłukujące, które usuwają zabrudzenia z powierzchni soczewek kontaktowych,
  • płyny dezynfekujące, które przeznaczone są do przechowywania soczewek w odpowiednich pojemnikach,
  • płyny wielofunkcyjne, za pomocą których można jednocześnie czyścić, spłukiwać i dezynfekować soczewkę.

Typ soczewek a płyn do ich pielęgnacji

Przy wybieraniu płynu do pielęgnacji soczewek należy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Na rynku znajdują się płyny, przeznaczone do czyszczenia, spłukiwania i dezynfekowania soczewek twardych oraz soczewek miękkich. Używanie niewłaściwego płynu może uszkodzić soczewki lub niedokładnie usunąć z nich wszelakie zanieczyszczenia. Ponadto warto pamiętać, żeby nie używać płynu przeterminowanego, ponieważ zwiększa on ryzyko wystąpienia infekcji oczu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
endoproteza stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest to wszczepienie sz...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...