Menu

Wyjątkowe spotkanie na drodze do mistrzostwa

Kora, Agnieszka Holland, Rafał Olbiński, Tomasz Stańko i Janusz Gajos po raz pierwszy razem na wielkim ekranie. Tych pięć wyjątkowych osobowości artystycznych spotkało się na planie filmu „Droga do mistrzostwa”, którego pomysłodawcą i mecenasem jest marka BMW

Janusz Gajos

Janusz Gajos

BMW zaprosiło do współpracy artystów, których ceni i podziwia. Mistrzowie reprezentują różne dziedziny sztuki: film, muzykę oraz sztuki wizualne. „Droga do mistrzostwa” opowiada o tym, kim są, co determinowało ich życiowe wybory i ukształtowało ich jako artystów. Droga do mistrzostwa przeważnie wiedzie pod górę, a jej poszukiwanie nigdy się nie kończy – twierdzi Janusz Gajos.

Film jest próbą odpowiedzi na pytania: na czym polega fenomen wielkich postaci, co łączy mistrzów, czy wspólnym mianownikiem jest nieustająca chęć rozwoju i dążenie do samodoskonalenia, czy to oni wytyczają cele innym?

Tworząc scenariusz, Bartosz Konopka inspirował się koncepcją słynnego intelektualisty Josepha Campbella. Na podstawie swoich badań stworzył on koncepcję podróży bohatera, która stała się fundamentem konstrukcji scenariusza i pretekstem do poszukiwań charakterystycznych, łączących filmowych mistrzów cech.

Badając tysiące mitów z całego świata, Campbell zauważył, że wszędzie opowiadamy sobie podobne historie. Bohater żyje w zwyczajnym świecie, aż do dnia, kiedy zostanie wezwany do przygody. Wówczas staje w obliczu zadań, prób, szuka sprzymierzeńców. Musi pokonać kolejne przeciwności, przekroczyć swoje ograniczenia, znaleźć siłę do ostatecznej konfrontacji, by w końcu dojść do mądrości – samowiedzy.

Podróż bohatera dzieli się na te same etapy, bez względu na kulturę. Ponieważ każdy z zaproszonych do współpracy artystów osiągnął już pewnego rodzaju mistrzostwo, postanowiłem podzielić ich drogę na części i w ten sposób przyjrzeć się jej z bliska. Kora opowiada o wyjściu z ciemności, Holland o wyzwaniach, Olbiński o sprzymierzeńcach, Stańko o konfrontacjach, Gajos o intuicji. Ich rozdziały składają się na jedną wspólną, fascynującą, drogę mistrza – mówi Konopka.

Pięć filmowych opowieści tworzy pewną uniwersalną całość.

Nieoczywiste potraktowanie tematu wymusiło zastosowanie równie oryginalnej formy filmowej: reżyser zdecydował się na pracę na styku dokumentu i fabuły, a prawdziwe historie opowiedziane są w bajkowej i poetyckiej konwencji, w której zawiera się intrygująca symbolika.

Premiera filmu „Droga do mistrzostwa” odbyła się 5 kwietnia w Teatrze Narodowym w Warszawie. Artystyczny efekt tej wyjątkowej współpracy widzowie będą mogli zobaczyć także w niedzielę 24 kwietnia na pokazie specjalnym w kinach sieci Cinema City, na festiwalu Docs Against Gravity, w telewizyjnym kanale Discovery oraz w TVN Player. W ramach projektu wydany został także limitowany album z niepowtarzalnymi zdjęciami autorstwa Jacka Poremby i wybranymi wypowiedziami bohaterów filmu.

Fot. Jacek Poremba

Jedna odpowiedź do “Wyjątkowe spotkanie na drodze do mistrzostwa”

  1. Michał Pająk pisze:

    Pięć filmowych opowieści tworzy pewną uniwersalną całość. Nieoczywiste potraktowanie tematu wymusiło zastosowanie równie oryginalnej formy filmowej: reżyser zdecydował się na pracę na styku dokumentu i fabuły, a prawdziwe historie opowiedziane są w bajkowej i poetyckiej konwencji, w której zawiera się intrygująca symbolika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022