wynajem średnioterminowy aut

Wynajem średnioterminowy auta dla firm i osób prywatnych

Opublikowano: 30 grudnia 2021

Wynajem średnioterminowy aut to usługa, która systematycznie zyskuje na popularności. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mogą z niej skorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Na czym dokładnie polega? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega wynajem średnioterminowy samochodu?

Jak już wspomniano wynajem średnioterminowy samochodu to usługa, z której mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Na czym dokładnie polega? Mechanizm jest prosty, a mianowicie klient otrzymuje do dyspozycji fabrycznie nowe auto, płacąc w zamian miesięczny abonament. Umowa w tym przypadku może być podpisana na okres do 1 do 24 miesięcy. Podkreślić należy również fakt, że przykładowo w przypadku zawarcia umowy na okres 6 miesięcy klient w razie potrzeby może przedłużyć okres najmu o kilka dodatkowych miesięcy. Niewątpliwie jest to korzystne rozwiązanie.

Ile wynosi wspomniany już miesięczny abonament za użytkowanie pojazdu? Trudno jednoznacznie to określić, ponieważ opłata uzależniona jest od kilku czynników na czele z modelem auta, okresem trwania umowy, czy określonym limitem kilometrów. Warto jednak zaznaczyć, że w cenę abonamentu wliczone są m.in. ubezpieczenia, przeglądy, naprawy bieżące i wymiana części eksploatacyjnych, czy zestawy opon sezonowych. Właściciel pojazdu czyli wypożyczalnia udostępnia również auto zastępcze na czas naprawy po awarii, kolizji, czy wypadku, co zapewnia ciągłość użytkowania.

Zalety średnioterminowego wynajmu samochodowego

Średnioterminowy wynajem samochodu to usługa, która posiada wiele zalet. Podstawowe korzyści, które uzyskuje klient to:

  • brak długoterminowych umów finansowania – wynajem średnioterminowy to elastyczne rozwiązanie, które można przedłużyć w razie potrzeby;
  • stałe koszty miesięczne – podpisując umowę klient ma gwarancję, że wysokość jego abonamentu nie ulegnie zmianie;
  • brak wpłaty wstępnej – nie obowiązuje kaucja, ani wpłata własna;
  • brak badania zdolności kredytowej – wynajem samochodu nie wymaga posiadania zdolności kredytowej, ani jej nie obciąża;
  • fakt, że “administracją” samochodu zajmuje się właściciel – wypożyczalnia organizuje i pokrywa koszt ubezpieczeń, przeglądów, napraw, itp.
  • brak problemów z późniejszą odsprzedażą auta używanego i jego utratą wartości – samochód po zakończeniu okresu trwania umowy wraca do formalnego właściciela, czyli wypożyczalni.

W jakich sytuacjach sprawdza się wynajem średnioterminowy samochodu?

Wiedząc, że wynajem średnioterminowy samochodu to rozwiązanie dedykowane zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom prywatnym warto zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach się sprawdza. Przede wszystkim jest to dobra opcja dla osób, które pragną użytkować fabrycznie nowe auto, ale nie chcą kupować go na własność, co może wynikać z braku wystarczających środków, świadomości problemów z późniejszą odsprzedażą, czy niechęcią brania na siebie kosztów napraw. Wynajem średnioterminowy jest w takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem, ponieważ klient musi jedynie tankować auto i użytkować je zgodnie z przeznaczeniem. Kiedy jeszcze warto skorzystać z opcji najmu? Przede wszystkim w sytuacji, gdy lubimy często zmieniać samochody lub gdy chcielibyśmy dokładnie przetestować dany model przed zakupem. Klika miesięcy jazdy danym samochodem pozwoli ocenić, czy jest to auto spełniające nasze potrzeby.

Wymienione wyżej sytuacje dotyczą zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. W przypadku tych drugich wynajem średnioterminowy samochodu sprawdza się również w przypadku konieczności powiększenia firmowej floty, a zarazem braku zdolności kredytowej. Co więcej wynajmując samochód można obniżyć koszt utrzymania floty, dzięki możliwości zaliczenia abonamentu do kosztów uzyskania przychodu. Innym przykładem może być sytuacja, w której przedsiębiorca odnotowuje zwiększony ruch w sezonie, a co za tym idzie potrzebuje dodatkowego auta wyłącznie na ten okres. Podobnie w przypadku zatrudnienia nowego pracownika i wyposażenia go w służbowe auto. Zazwyczaj przedsiębiorcy zatrudniają na kilku miesięczny okres próbny, w związku z czym zakup samochodu mógłby być nieopłacalny.

Wynajem średnioterminowy samochodu to usługa, której popularność będzie rosła. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu dostępności tego rozwiązania oraz jego zalet. Warto jednak pamiętać, by podpisując umowę zadbać o dopasowanie jej warunków do indywidualnych potrzeb.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
Biuro serwisowane
Wiele firm nie korzysta z własnej przestrzeni biurowej, ale...
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Nowe artykuły
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
Każda elegancka kobieta powinna posiadać w swojej szafie prz...