Wyśmienite wina morawskie i włoskie

Opublikowano: 17 listopada 2017

Doskonałe wina morawskie Habánské sklepy Rulandske Modre oraz włoskie Almadi Chardonnay, dystrybuowane w Polsce przez Amazis.net quality food&drinks to propozycje, które mieli okazję próbować goście tegorocznej Gali VIP. Podpowiadamy, gdzie można je zakupić.

Wybór win na tegoroczną Galę VIP nie był przypadkowy – Habánské sklepy Rulandske Modre i Almadi Chardonnay to wyśmienite trunki, których kunszt, smak i aromat doceni każdy miłośnik wysokiej jakości win gronowych. Warto wykorzystać ten moment, aby wspomnieć o pięknej historii obu tych winnic. Sprawdź wybrane wina morawskie i włoskie.

Habánské sklepy

Habánské sklepy istnieją od ponad 400 lat! Powodzenia winnicy upatruje się w wielkim poświęceniu winiarzy, dla których dbałość o rzemiosło i winorośle są wartościami nadrzędnymi. Jak mawiają, „troska o wino jest jak długa podróż. Albo będziesz nią kroczyć przez całe życie, albo nawet nie zaczynaj”.

Winnica została założona w miejscowości o nazwie Velkych Bilovicich w 1614 roku. Co ciekawe, jej prekursorami byli reformatorzy, którzy nazywali siebie Huterowymi Braćmi od nazwiska ich przywódcy Jakoba Huttera. Okoliczni mieszkańcy zwali ich jednak Habanami. Samo słowo „sklepy” w języki czeskim oznacza „piwnice”.

Winnica Habánské sklepy znajduje się na południu Moraw. Region ten słynie z produkcji wyśmienitych win jakościowych. Jest tam aż 18 tys. ha winnic, 311 miejscowości o winiarskim charakterze oraz 20 tys. winogrodników. Dominuje łagodny, środkowoeuropejski klimat, sprzyjający uprawie winogron. Obok Rulandske Modre w dorobku Habánské sklepy znajduje się także szereg innych, wyśmienitych win, z których na największą uwagę zasługuje mineralny Ryzlink Rýnský, orzeźwiający Müller Thurgau oraz pikantne Zweigeltrebe.

 

Winnica Almadi

Drugą polecaną propozycją są wina z włoskiej winnicy Almadi. Jej nazwa pochodzi od imion dzieci założyciela Biagio Dovere. Nie bez powodu mówi się, że Al-Ma-Di to wyraz ojcowskiej miłości właśnie dla Allegry, Manuela oraz Diego, która sprawia, że tworzone wina są tak wyraziste i określone.

Wenecja Euganejska, gdzie leży winnica, to serce włoskich win. Rozciąga się od Wenecji na wschodzie po Veronę i jezioro Garda. Znajduje się tam ponad 73 tys. ha winnic i aż 25 apelacji. Polecane wina to Almadi Chardonnay oraz Almadi Pinot Grigio, choć nie tylko.

 

NASZA REKOMENDACJA

Almadi Chardonnay IGT to białe, wytrawne wino z Wenecji Euganejskiej, doskonałe dzięki winogronom uprawianym na glebach bazaltowych (zwanych toar), w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Garda. Wino cechuje aromat melona i jabłka oraz owocowy, suchy smak. Jest lekkie i ożywcze, perfekcyjnie pasując do dań mięsnych i makaronów.

 

 

Habánské sklepy Rulandske Modre to czerwone, wytrawne wino z Południowych Moraw. Ma piękny, rubinowy kolor, elegancki zapach owoców leśnych oraz miękki, harmonijny smak z owocowym zakończeniem. To świetny towarzysz dań wołowych i wieprzowych.

 

Fot. amazis.net

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
W październikowy wieczór hotel Sheraton po raz piąty otw...
Gala VIP
27 października 2017 r., na kolejnej Gali VIP-a...