Festiwal im. Jerzego Waldorffa

XV Jubileuszowy Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

Opublikowano: 29 czerwca 2024

Festiwal to znane i cenione wydarzenie muzyczne, które cieszy się wielką popularnością publiczności. Zainaugurował je w 1997 r. Jerzy Waldorff cyklem koncertów „Letnie spotkania ze sztuką w Radziejowicach”. Stąd powinien emanować kult sztuki dźwięku, malarstwa, obrazu, barwy, na całą okolicę − te słowa Waldorffa przerodziły się w 2009 r. w Festiwal jego imienia.

To święto muzyki jest przekrojem stylów, epok i gatunków muzycznych − od klasyki, przez jazz i piosenkę literacką, po recitale. Festiwal rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do 7 lipca. Na wydarzenie składa się 14 koncertów z udziałem kilkudziesięciu wybitnych artystów.

Tegoroczny program jest bardzo zróżnicowany − od muzyki symfonicznej i kameralnej po utwory współczesne. Usłyszymy m.in kompozycje Mozarta, Bacha, Chopina, Beethovena i wielu znakomitych twórców, ale też utwory Ludomira Różyckiego, Mieczysława Wajnberga i Mikołaja Piotra Góreckiego.

Znakomite zespoły i wykonawcy

Na festiwalu będzie można podziwiać znakomite zespoły kameralne, m.in. AKA Duo, Apeiron Trio, oraz orkiestry symfoniczne, w tym Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolbego z Kielc. Wśród mistrzów fortepianu usłyszymy znakomitych artystów, m.in. Philippa Giusiano, Janusza Olejniczaka, Aleksandrę Świgut. W programie znaleźli się też wirtuozi innych instrumentów, tacy jak Mateusz Smoczyński (skrzypce), Marcin Zdunik (wiolonczela), Ewa Mrowca (klawesyn) i światowej sławy saksofonista Branford Marsalis.

Festiwal zainauguruje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Piotra Wacławika, ze znakomitym wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, wykonując utwory R. Schumana i J. Brahmsa. W drugim dniu festiwalu gościem będzie związany od lat z Radziejowicami mistrz fortepianu Janusz Olejniczak. W programie znalazły się utwory F. Chopina, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa poprowadzi Paweł Kos-Nowicki.

Trzeci dzień należy do Kuby Badacha i Tribute to Zaucha, z utworami z albumu artysty z nagraniami poświęconymi pamięci Andrzeja Zauchy. Bardzo różnorodnie zapowiada się dzień czwarty z wieczornym koncertem Chopin University Big Band z liderem Piotrem Kostrzewą, w którego programie znalazły się piosenki Franca Sinatry. Kolejny dzień to wyjątkowe spotkanie z mistrzem Jerzym Maksymiukiem, który poprowadzi Warsaw Camerata, a zabrzmi muzyka W.A. Mozarta i L. van Beethovena. Wystąpi też Akademia Operowa Teatru Wielkiego Opery Narodowej z młodymi utalentowanymi śpiewakami.

Dwie sceny pełne gwiazd

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie koncert finałowy z udziałem amerykańskiego saksofonisty i kompozytora jazzowego Branforda Marsalisa, Mateusza Smoczyńskiego (skrzypce) z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Festiwal będzie się odbywał na dwóch scenach − w namiocie festiwalowym i w Nowym Domu Sztuki. To również okazja, żeby obejrzeć przypałacową galerię rzeźb.

Festiwalowi, jak co roku, towarzyszą wystawy. Tym razem to: „Jerzy Waldorff w Radziejowicach”, „Wspomnienia festiwalowe” − jubileuszowa wystawa fotografii i „Historia Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w plakatach”.

Letni Festiwal każdego roku gromadzi liczną publiczność i cieszy się olbrzymią popularnością.

Anna Arwaniti

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...