Chopin i jego Europa

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

Opublikowano: 17 sierpnia 2021

Z podtytułem „Tak daleko, tak blisko…”  właśnie rozpoczął się w Warszawie XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. W tym roku wydarzenie potrwa do końca sierpnia, czyli do 31 bm. Jak co roku w programie festiwalu znalazły się wybitne dzieła, znani i mniej znani kompozytorzy, a wszystko w wykonaniu wspaniałych artystów.   

W tym roku obok twórczości Chopina podczas festiwalowych koncertów festiwalu Chopin i jego Europa można usłyszeć arcydzieła nie tylko znanych wielkich twórców tj. Bacha, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa czy Liszta, ale także mniej znanych szerokiej publiczności, a niewątpliwie wybitnych kompozytorów: Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Zelenkiale, Weinberga czy Koczalskiego. Nie zabraknie także dzieł: Szymanowskiego, Lutosławskiego i Strawińskiego w 50-lecie jego  śmierci.

Wielcy wykonawcy i koncerty na instrumentach historycznych

Podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie także (jak co roku) wielkich wykonawców, m. in. Fabio Biondi z międzynarodową obsadą solistów, orkiestrą Europa Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentuje kolejne pierwsze wykonanie na instrumentach historycznych opery Stanisława Moniuszki. W tym roku będzie to Verbum nobile. Włoski dyrygent i skrzypek  zaprezentuje także Betly Donizettiego.

Za każdym razem, kiedy widzę kolejną partyturę Moniuszki jest ona dla mnie potwierdzeniem wielkości tego kompozytora. Jestem pod wrażeniem jego wyjątkowej harmonii  i  wiedzy kompozytorskiej – mówi Fabio Bondi, włoski skrzypek i dyrygent, założyciel zespołu  Europa Galante,  który jest jednym z pionierów historycznego wykonawstwa tj. gry na instrumentach z epoki.  Maestro nie wyklucza w przyszłości kolejnych wykonań dzieł Stanisława Moniuszki.

Chopin i jego Europa

Chopin i jego Europa – najważniejsze wydarzenia

Do najważniejszych wydarzeń w ramach festiwalu Chopin i jego Europa 2021 bez wątpienia należą wykonania Madrygałów Gesualda da Venosy przez fenomenalny chór Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe. Wisienką na torcie jest wieczór z obydwoma koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina w interpretacji Nelsona Goernera i Orchestre des Champs-Élysées pod batutą Philippe’a Herreweghe. Na szczególną uwagę zasługuje także   Il maestro di capella Domenico Cimarosy z Tomaszem Koniecznym, który wcieli się w rolę dyrygenta. Interesująco zapowiadają się specjalne koncerty kameralne: zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego, Alena Baeva z Vadymem Kholodenką zagrają m.in. utwory Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego. Tryumfator Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz wystąpi z Bomsori Kim, a cieszący się międzynarodową sławą interpretator pieśni Christian Pregardien zaprezentuje się ze swoim synem Julianem Pregardienem. Wśród artystów, którzy zagrają na tegorocznym festiwalu są  także znakomici muzycy tj.:  Yulianna Avdeeva, Benjamin Gosvenor, Alexandre Tharaud, Jos van Immerseel i Isabelle Faust. Wśród  zespołów warto wymienić: Belcea Quartet i Sinfonię Varsovię.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się także premiera zrekonstruowanego Koncertu klarnetowego Karola Kurpińskiego. Dzieło usłyszymy w wykonaniu Lorenzo Coppoli i {oh!} Orkiestry Historycznej.

PZU sponsorem Festiwalu Chopin i jego Europa i nie tylko

Tegoroczny XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa jest także początkiem współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z PZU.

Cieszymy się, że możemy przyczyniać się do promowania polskiej kultury w świecie. Co roku PZU wydaje od 90 do 100 mln zł na działalność społeczną, w tym kulturalną  – mówi dla Magazynu VIP Krzysztof Trębski, p.o. dyrektora ds. relacji z mediami w PZU SA.

Największy polski ubezpieczyciel wesprze jako partner NIFC także przy tegorocznym XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Współpraca z PZU  obejmie również inne przedsięwzięcia Instytutu tj.: koncert w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, działalność Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i w Żelazowej Woli, działania edukacyjne oraz cykl „Młode Talenty”

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Ośrodek Chopinowski w Szafarni od lat propaguje twór...
Sacrum Non Profanum
Prof. Bohdan Boguszewski nie mógł sobie lepiej wymar...
Sinfonia Varsovia
Już 7 marca 2022 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narod...
Muzeum Fryderyka Chopina
Przez lata historycy badali, która data urodzin Chopina jest...
Szalone Dni Muzyki
W ostatni weekend września br. już po raz jedenasty...