Yerba mate

Yerba mate, czyli skuteczny sposób na poranne rozbudzenie

Opublikowano: 7 października 2021

Yerba mate coraz częściej pita jest jako zamiennik kawy. Nazywana idealnym sposobem na poranne rozbudzenie. Jakie właściwości posiada ulubiony napój podróżników? Dlaczego tak często po niego sięgamy oraz dlaczego ma taki pozytywny wpływ na nasz organizm?

Yerba mate – definicja

Jest to napar na bazie liści ostrokrzewu paragwajskiego popularny w Ameryce Południowej. Pobudza organizm oraz posiada liczne właściwości zdrowotne. Pomaga w odchudzaniu, wspiera detoksykację organizmu jak również dostarcza energii. Warto podkreślić, że regularne spożywanie naparu wspomaga koncentrację a także przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy nastroju. Yerba mate spowalnia starzenie się komórek, obniża poziom cholesterolu, poprawia libido, wpływa na odporność organizmu, zawiera witaminy i minerały, działa antyoksydacyjnie.

Witaminy i antyoksydanty

Yerba mate posiada w swoim składzie wiele cennych substancji odżywczych. Należą do nich między innymi witaminy z grupy B, takie jak: B1, B2, B3, B5, B6, B7 i B9 jak również witamina C i E. Krzem, żelazo, potas, cynk, fosfor, wapń, magnez, to kolejne mikroelementy, które posiada. Dzięki temu yerba mate zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wzbogaca go, oczyszcza, uspokaja, zapewnia koncentrację, reguluje poziom stresu. Przeciwutleniacze niszczą natomiast wolne rodniki, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się organizmu. Napar zawiera także właściwości odżywcze, należą do nich: białko, tłuszcze, błonnik, cukry, kalorie, węglowodany.

Yerba mate a odchudzanie

Yerba mate w znacznym stopniu hamuje apetyt. Przyspiesza procesy metaboliczne, pobudza szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Istnieją mieszkanki ziołowe, które powstały specjalnie, aby wspomagać proces odchudzania. Zazwyczaj są one z napisem “silueta”, co oznacza w języku hiszpańskim “sylwetka”. “Siluety” w swoim składzie zawierają również: koper, czystek, miętę, wspomagające dodatkowo proces odchudzania oraz prawidłowej przemiany materii.

Lepsza od kawy

Bardzo często yerba mate wybierana jest częściej niż kawa oraz uważana za jej egzotyczny zamiennik. Warto podkreślić, iż napar z ostrokrzewu paragwajskiego oferuje znacznie więcej w porównaniu do kawy i zawartej w niej kofeiny. Nie tylko pobudza organizm i zapewnia mu dużą dawkę energii, ale również wzbogaca go o wiele cennych składników odżywczych. Kofeina dostarczana jest w wolniejszy sposób, pozwalający przy tym na harmonijne pobudzenie. Dzięki zawartości wielu witamin z grupy B oraz magnezu, yerba mate wpływa na poprawę koncentracji jak również zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Po napar ten sięga obecnie coraz więcej osób. Ze względu na to, że yerba mate posiada w swoim składzie dużą zawartość kofeiny nie powinno się jej podawać dzieciom a także osobom, które borykają się z chorobami związanymi z nadciśnieniem oraz wszelkimi chorobami tętniczymi.

Działanie antydepresyjne

Bardzo ważnym aspektem dotyczącym yerba mate jest to, iż posiada ona właściwości antydepresyjne. Wszystko dzięki witaminom z grupy B oraz magnezowi. Łagodzi również wszelkie stany lękowe. Według wielu badań stan naszej psychiki jest ściśle uzależniony od mikro oraz makroelementów dostarczanych do organizmu. Co z kolei wpływa między innymi na pozytywne samopoczucie. W skład yerba mate wchodzi wiele substancji, które uważane są za odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie psychiki. Co ważne napar ten może stanowić naturalny suplement diety w momencie spadku psychicznej oraz emocjonalnej wydajności.

Wpływ na sprawność seksualną

Yerba mate posiada dobroczynne działanie na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest także sprawność seksualna. Składają się na to wszystkie wyżej wymienione czynniki takie jak: zwiększona wydajność energii, odżywienie organizmu, działanie antydepresyjne, poprawa wydajności organizmu, redukcja stresu. W znacznym stopniu przyczynia się to do zwiększenia libido. Tak więc śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że regularne picie yerba mate ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm i nie pojawiają się przy tym niepożądane skutki uboczne, bez względu na ilość spożywanego naparu.


Kawa zbożowa – dlaczego warto ją pić?

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Lavazza
Kiedy rano budzimy się z myślą o aromatycznej kawie, często...
Ptasie Mleczko
Costa Coffee i Ptasie Mleczko® doskonale wiedzą o ty...
Kawa mielona
Jaka kawa smakuje najlepiej?...
coffee to go
Kawa na wynos nie jest już domeną wyłącznie kawiarni. Możemy...
Kubek z nadrukiem
Jeśli uważasz, że kubek z napisem jako pomysł na prezent to...