O ile w przypadku kredytu hipotecznego ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki jest oczywiste, o tyle wiele osób nie wie, czy przy zaciąganiu kredytu gotówkowego również potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie. Jak jest w praktyce?
Co do zasady banki nie wymagają ustanowienia zabezpieczenia przy kredycie gotówkowym. Kwota zobowiązania jest kilku- lub nawet kilkunastokrotnie niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego; tym samym ryzyko ponoszone przez banki przy udzielaniu zobowiązań gotówkowych jest nieporównywalnie niższe.
Warto również pamiętać, że całkowite koszty kredytu gotówkowego ponoszone przez klienta są wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego; największą różnicę można zaobserwować w przypadku poziomu oprocentowania. Z tego względu warto porównać różne oferty, tak, by móc wybrać najkorzystniejszą – pomóc może w tym ranking kredytów gotówkowych – https://mfinanse.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/. Oprócz stawki oprocentowania należy zwrócić uwagę na RRSO, maksymalną kwotę kredytu, okres, na jaki może zostać udzielone zobowiązanie czy wysokość prowizji pobieranej przez bank przy podpisaniu umowy.
Zdarza się jednak, że bank wymaga zabezpieczenia kredytu hipotecznego – dotyczy to zazwyczaj zobowiązań na wyższą kwotę. Zabezpieczenia można podzielić na rzeczowe i osobiste; do tych pierwszych należy zaliczyć m.in. zastaw rejestrowy, kaucja, blokada środków na rachunku bankowym czy ubezpieczenie kredytu. Jeśli chodzi natomiast o zabezpieczenia osobiste, wyróżnia się przede wszystkim weksel in blanco z deklaracją wekslową, poręczenie wekslowe (weksel jest w tym przypadku podpisywany przez poręczyciela, od którego bank również będzie mógł dochodzić roszczeń), poręczenie cywilne kredytu przez osobę trzecią czy gwarancję bankową. Należy jednak podkreślić, że banki stosunkowo rzadko wymagają od klientów zabezpieczenia kredytu gotówkowego.
Część osób rozważających zaciągnięcie większego kredytu gotówkowego może jednak zastanawiać się, czy bank wymusi na nich ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego nie jest to możliwe; hipoteka wchodzi w grę jedynie w przypadku kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej.
Podsumowując, banki zazwyczaj nie wymagają zabezpieczenia kredytu gotówkowego; inaczej może być w sytuacji, gdy kwota kredytu jest wysoka lub potencjalny kredytobiorca ma niską zdolność kredytową. Najczęstszą formą zabezpieczenia jest ubezpieczenie; jego wykupienie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla kredytobiorcy. Warto jednak pamiętać, że odmowa zabezpieczenia kredytu gotówkowego ze strony klienta może poskutkować brakiem przyznania finansowania.
materiał sponsorowany
Dodaj komentarz