nabłonek pochwy

Zaburzenia prawidłowego funkcjonowania pochwy

Opublikowano: 5 października 2016

Pochwa jest miejscem są bardzo wrażliwym i delikatnym, dlatego potrzebuje ochrony. Stanowi ją nabłonek pochwy, który dba o właściwe pH wydzielin. Co zrobić, kiedy funkcjonuje on niewłaściwie?

Jak działa nabłonek pochwy?

Nabłonek w pochwie pełni funkcję ochronną: dzięki zawartemu w nim glikogenowi wytwarzany jest kwas mlekowy. Ten zaś sprawia, że pH pochwy ma kwaśny odczyn i utrzymuje się na poziomie od 3,8 do 4,5. Kwaśne pH zapobiega namnażaniu się groźnych bakterii i grzybów, a tym samym zmniejsza się ryzyko infekcji intymnych. Tak jest oczywiście tylko w przypadku prawidłowego funkcjonowania nabłonka.

Zaburzenia w jego działaniu sprawiają, że pH pochwy staje się zasadowe, a tym samym staje się ona bardziej podatna na ataki chorobotwórczych bakterii i grzybów. Zazwyczaj objawia się to bardzo nieprzyjemnie: kobieta odczuwa swędzenie i pieczenie, pojawiają się upławy, a podczas uprawiania seksu odczuwany jest dyskomfort. Niewłaściwe funkcjonowanie śluzówki pochwy może też doprowadzić do uciążliwych i niebezpiecznych infekcji intymnych.

Czym mogą być spowodowane zaburzenia w funkcjonowaniu nabłonka?

Zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu nabłonka pochwy mogą być spowodowane niewłaściwą gospodarką hormonalną w organizmie, a dokładniej niedoborem estrogenów. To normalne, że poziom damskich hormonów spada w czasie miesiączki, jednak estrogenów jest znacznie za mało w okresie menopauzy (zarówno naturalnej, jak i wywołanej przyczynami medycznymi), w przypadku masy ciała nieadekwatnej do wieku i/lub wzrostu, a także w czasie gwałtownego odchudzania lub treningów.

Przyczyny mogą być także bardziej prozaiczne i związane z higieną intymną, m.in. zmiana wody, kosmetyków, ręczników lub bielizny, korzystanie z basenów czy saun. Innym powodem zaburzeń mogą być przewlekły stres, terapia lekami hormonalnymi, chemio- lub radioterapia, niektóre zabiegi ginekologiczne.

Istnieje mnóstwo przyczyn zaburzeń we właściwej pracy nabłonka pochwy. Niektóre z nich możemy jednak uprzedzić i się przed nimi zabezpieczyć za pomocą preparatów wspomagających odbudowę flory bakteryjnej pochwy oraz wspierających działanie śluzówki.

Materiał przygotowany wspólnie z HydroVag

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Cascara
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieje zdrowsza al...
meble
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...
naturalne kosmetyki
Najlepsze kosmetyki mają krótki skład, ponad 95% składników...
pierścionki ze stali chirurgicznej
Zastanawiasz się nad kupnem pierścionka wykonanego ze stali...
kurtki jeansowe
Bardzo podoba Ci się jeansowa kurtka, ale nie wiesz, czy będ...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...