Zaczynasz na siłowni? Jak unikać otarć i kontuzji?

Opublikowano: 13 września 2019

Obserwując media społecznościowe, możemy dojść do wniosku, że w ostatnich latach coraz więcej osób troszczy się o własne ciało i sprawność fizyczną. Promują to również pracodawcy, którzy w ramach benefitów pozapłacowych oferują dopłatę lub sfinansowanie karnetów na siłownię. Jeśli jesteś początkujący, musisz wiedzieć, jak chronić się przed ryzykiem kontuzji i nieprzyjemnych otarć.

Nie lekceważ rozgrzewki

Aby uniknąć kontuzji, po prostu zadbaj o to, by mięśnie były przygotowane do wykonywania pracy. W czasie rozgrzewki zwiększa się tempo przepływu krwi, przyspiesza puls, wzrasta temperatura ciała. Organizm jest zmobilizowany i gotowy do podjęcia wysiłku. Co istotne, torebki stawowe zaczynają produkować więcej mazi, a to znacznie zmniejsza ryzyko urazów. Jeśli zależy Ci na tym, by trening przebiegał bezpiecznie, zawsze zaczynaj od przynajmniej 15-minutowej rozgrzewki.

Technika ćwiczeń

Każdy zawodowy sportowiec poświęca wiele lat na to, by wypracować właściwą technikę uderzenia, rzutu, podania itd. Przekłada się ona nie tylko na lepsze rezultaty czy siłę, ale też pozwala uniknąć niebezpiecznych urazów. Poprawne wykonywanie ćwiczeń na siłowni jest kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa. Pierwsze treningi najlepiej wykonywać pod okiem instruktora. Dzięki temu już od początku nauczysz się wykonywania kolejnych powtórzeń poprawnie i unikniesz złych nawyków (a te znacznie trudniej wyeliminować po czasie). Właściwa technika to też większa efektywność treningu – dzięki jej opanowaniu znacznie szybciej osiągniesz zaplanowane rezultaty, nie narażając się na kontuzje.

Rozsądek podczas treningu

Na ryzyko urazu wpływa również dobór obciążenia – w początkowej fazie treningu warto nawet zrezygnować z dodatkowych ciężarków i ćwiczyć z samymi gryfami. Skupisz się wtedy na technice, a kiedy już opanujesz jej podstawy, będziesz mógł dobierać obciążenie. Im większy ciężar, tym większe ryzyko urazu. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa nacisk na stawy i cały układ ruchu. Obciążenie utrudnia też wykonywanie powtórzeń zgodnie z techniką. Jeśli jesteś początkujący, nie szarżuj! Na wypracowanie wymarzonej sylwetki potrzeba odpowiednio dużo czasu. Pośpiech może Cię sporo kosztować. O ile naciągnięcie mięśni nie wymaga aż tak długiej rekonwalescencji, to już ich zerwanie może wykluczyć Cię z treningów na lata.

Odpowiedni strój

Choć może wydawać się mało istotnym elementem, strój na siłownię odgrywa ważną rolę. Odpowiednio dobrany nie będzie krępował ruchów i przeszkadzał podczas wykonywania ćwiczeń. Warto od razu zainwestować w odzież, która odprowadza pot (np. z poliestru). Pamiętaj również o butach – muszą one stabilizować stopę i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Od początku warto pomyśleć też o ochraniaczach, które zminimalizują ryzyko kontuzji i będą zapobiegać powstawaniu otarć. Warto zadbać o jakość ich wykonania. Dobre rękawiczki czy owijki na nadgarstki będą chronić Twoje dłonie. Zobacz też ochraniacze na piszczele w Unbroken – jeśli od początku nauczysz się stosować tego typu akcesoria, wraz ze zwiększaniem ciężarów unikniesz nieprzyjemnych otarć.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Festiwal Biegowy
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Medyczna marihuana, znana również jako konopie indyjskie, je...
Problemy z potencją
Problemy z potencją najczęściej dotyczą mężczyzn w s...
nowe okulary
Wybierając salon optyczny warto wybrać miejsce, w którym nie...
E-recepta
Papierowe recepty powoli przechodzą do historii. Obe...