Co kupić na święta

Zakupy świąteczne Polaków czyli co kupić na święta

Opublikowano: 26 listopada 2018

Zbliżają się zakupy świąteczne. Coraz więcej Polaków zastanawia się co kupić na święta i ile wydać na to pieniędzy. W tym roku przeciętna polska rodzina przeznaczy na święta blisko 1170 zł. Co chcielibyśmy dostać na święta? Co najczęściej kupujemy naszym bliskim?

W br. na zakupy świąteczne polska rodzina planuje przeznaczyć o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Mało tego, Polacy są bardziej rozrzutni na święta w porównaniu z mieszkańcami Europy.

– Ten sześcioprocentowy wzrost wydatków na zakupy świąteczne w Polsce jest najwyższy w analizowanych krajach. Podobny wynik zanotowała Rosja. – mówi Wojciech Górniak, dyrektor, lider zespołu ds. sektora dóbr konsumenckich Deloitte. Największym budżetem na świąteczne wydatki dysponują jednak Brytyjczycy z 587 euro i Hiszpanie z blisko 495 euro. W porównaniu tym należy brać pod uwagę sytuację ekonomiczną i siłę nabywczą w danym kraju – dodaje.

Świąteczne wydatki bez sztywnego limitu

Polacy są największymi optymistami na tle Europy. Deklarują, że ich wydatki na zakupy świąteczne w 2018 r. wzrosną do 1168 zł tj. 272 euro. W porównaniu z mieszkańcami innych krajów Europy, są najbardziej skłonni przekraczać założony budżet na zakupy świąteczne. Ponad połowa pytanych deklaruje, że przekroczyła pierwotnie zakładanych budżet o ponad 200 zł – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte. Badanie przeprowadzono online od września do października 2018 r. O zakupy świąteczne zapytano blisko 9,2 tys. osób w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat z dziesięciu krajów europejskich: Austrii, Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Spodziewany prezent pod choinkę

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, najbardziej spodziewanym prezentem pod choinkę są kosmetyki i perfumy. Na kolejnych miejscach są słodycze i książki. Rok wcześniej kolejność pomiędzy tymi dwiema kategoriami była odwrotna. Natomiast wśród mieszkańców krajów Europy są najpopularniejsze: książki, odzież, obuwie i bony zakupowe. 

Co kupić na święta najbliższym?

W Święta Bożego Narodzenia 2018, podobnie jak w ubiegłym roku, swoim bliskim najchętniej podarujemy książkę. Popularne świąteczne prezenty to także kosmetyki i perfumy oraz słodycze. Wśród upominków kupowanych nastolatkom dominują słodycze, gry komputerowe, książki oraz gotówka. Największy awans w rankingu zanotowały kamery cyfrowe. Największy spadek zainteresowania dotknął artykuły szkolne.

W br. najchętniej kupowane prezenty świąteczne dla dzieci to: lalki i zabawki pluszowe. Zastąpiły one najchętniej kupowane w zeszłym roku: zabawki kreatywne i artystyczne. Na drugim miejscu są zabawki konstrukcyjne, a na trzecim książki. 

Modne zakupy świąteczne online

Z roku na rok w Polsce rosną wydatki na zakupy świąteczne przez internet. Aż 44 proc. pieniędzy przeznaczonych na prezenty pozostawimy w sklepach online. Z roku na rok coraz więcej Polaków przekonuje się do zakupów w sieci. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z kupnem żywności  mówi Wojciech Górniak.

Inspiracji prezentowych szukamy przede wszystkim w internecie. Prawie jedna trzecia Polaków zrobi zakupy świąteczne w sklepach internetowych, jednak takich, które mają oddziały stacjonarne. Jedna czwarta zakupy świąteczne dokona w platformach e-commerce.

Mimo, że internet odgrywa coraz większą rolę w kreowaniu naszych pomysłów bożonarodzeniowych, to niemal 58 proc. z nas po prezenty uda się do sklepów stacjonarnych. Pod tym względem Polacy nie tak łatwo zmieniają swoje przyzwyczajenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że to i tak najniższy wynik wśród ankietowanych krajów, dla których średnia wynosi aż 70 proc. – mówi Radosław Pidzik, starszy menedżer w zespole strategii cyfrowych i transformacji Deloitte.

Na ostatnią chwilę

Polacy, podobnie jak Włosi, wiodą prym w kupowaniu prezentów na ostatnią chwilę. W 2017 r. w obu krajach 27 proc. respondentów nabywało prezenty w okresie od 15 do 24 grudnia.

Jak co roku postanawiamy co prawda, że prezenty świąteczne kupimy wcześniej. Taką deklarację złożyła niespełna jedna trzecia ankietowanych. To jednak wciąż niewiele w porównaniu z innymi nacjami – mówi Jan Kisielewski, dyrektor w dziale strategii marki i badań konsumenckich.

Najwcześniej w Europie świąteczne zakupy planują zrobić Austriacy, Brytyjczycy i Niemcy.

Polacy królami promocji

Gdy robimy zakupy świąteczne jesteśmy bardziej podatni na promocje świąteczne niż mieszkańcy pozostałych państwa w Europie. Ponad połowa Polaków, tj. 54% badanych, wskazuje promocje jako główny czynnik wpływający na decyzję zakupową. Najwyższy wynik w Europie to 24% ankietowanych.

tekst i zdjęcie: Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sztuczne gałązki do stroików
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak małe elementy d...
Ekskluzywne prezenty
Ekskluzywne prezenty przeznaczone są dla osób ceniących sobi...
galerie handlowe
Wzrost popularności sklepów internetowych widoczny j...
paczki świąteczne
Święta Bożego Narodzenia to czas dla nas szczególny. Nawet,...
prezent dla mężczyzny
Wybór prezentu dla niego może stanowić nie lada problem. Wie...