Zanzibar – wyspa marzeń

Opublikowano: 11 lipca 2018

Błękit Oceanu Indyjskiego, piasek delikatny niczym puch, rajskie wyspy – tym kusi Zanzibar. Według międzynarodowych rankingów tutejsze plaże są najpiękniejsze na świecie. Szczególnie polecamy południowo-wschodnią część wyspy – Paje lub północno-wschodnią – Mahonda.

Planowanie rajskich wakacji w Zanzibarze należy rozpocząć od wyboru konkretnej plaży. Ostrzegamy, wybór nie jest prosty. Jeśli myślisz o przygodzie z naturą, w ciszy, wśród egzotycznych palm, na szerokiej plaży z drobnym piaskiem, przypominającym mąkę w dotyku, powinieneś zdecydować się na plażę Mahonda.

Zanzibar

W tym miejscu poczujesz się jak na samotnej, dzikiej wyspie – nie ma tu komercji, głośnych dyskotek i licznych sklepów. W zamian za to oferuje ono bajkowe widoki pięknego nabrzeża, prawdziwie niebieskiej wody i dzikich palm. Atutem tego miejsca jest naturalność, istna dziewiczość i prawdziwy kontakt z afrykańską przyrodą. To tutaj, po odpływie, możesz obserwować odkryte rafy wraz z całym bogactwem zasiedlającej ją morskiej fauny.

 

Jeżeli szukasz bardziej turystycznego miejsca, gdzie plaże dostosowane są specjalnie do wymagań wypoczywających, powinieneś udać się na plażę Paje. Na miejscu są liczne sklepy, bary, restauracje. Będąc w Zanzibarze, możesz nas korzystać ze słynnych drewnianych rybackich łodziach z żaglem, zwanych Dau. Uroczymi łódkami pływa się po Zatoce Menai.

Podczas takiej wyprawy łodzią istnieje ogromna szansa na zobaczenie delfinów. Można odkrywać również zdecydować się na nurkowanie i odkrywanie w ten sposób rezerwat uroków podwodnej przyrody. Warto, ponieważ Zatokę Menai zasiedlają tysiące gatunków ryb, takich jak: skrzydlice, ustniczki, płaszczki, a nawet łagodne rekiny białe też oraz inne morskie stworzenia, np. homary, kraby, krewetki czy gąbki.

Stone Town, najstarsza dzielnica Zanzibaru

Spacer po Stone Town, niegdyś jednym z najbogatszych miast świata, powinien być punktem obowiązkowym w planie podróży do Zanzibaru. Stone Town zachwyca bogato zdobionymi kamienicami, w których najważniejszą ozdobą są drzwi, uznawanych tu niegdyś za symbol statusu finansowego. Część z nich ma nawet kilkaset lat – masywne, wykonane ze szlachetnego drewna, rzeźbione, z mosiężnymi ćwiekami i innymi ozdobnymi elementami, wzbudzają zainteresowanie turystów.

Zanzibar

Zanzibar: Jozani Park

Niezapomnianym wrażeniem może być wizyta w narodowym parku Jozani znajdującym się na południu wyspy. Teren wilgotnego lasu tropikalnego to rezerwat przyrody, który zasiedla ponad 40 gatunków ptaków i 50 gatunków motyli – atrakcją jest również występujący tylko tutaj endemiczny gatunek małp – gerez rudych.

Palmy kokosowe, wysoka trawa, ogromne jak parasole liście, bujna zieleń, zapach kwiatów. Obcowanie z dziką egzotyczną naturą to jedno z najcenniejszych wspomnień, jakie przywieziesz po podróży do Zanzibaru – ta wyspa po prostu pachnie. Nie przez przypadek nazywana jest Wyspą Korzenną – jest to jeden z największych producentów goździków. Legenda głosi, że to właśnie zapach skusił do przybicia do wybrzeży Zanzibaru portugalskich żeglarzy, którzy w XVI w. założyli tu swoje bazy.

Zanzibar

Kiedy warto zdecydować się na wyjazd?

Zanzibar to wyspa leżąca w strefie podrównikowej charakteryzującej się bardzo wilgotnym i gorącym klimatem. Średnia temperatura powietrza to 25°C, choć może osiągać ponad 35ºC. Ciepła jest również woda – jej średnia temperatura nie spada poniżej 25ºC. Najwięcej turystów korzysta z rajskiej pogody na przełomie czerwca i września, dlatego jeśli marzysz o poznaniu tej wyspy bez tłumów, radzimy wybranie terminu styczniowo-lutowego.

Ważne jest tylko, aby pamiętać, że jest to kraj, w którym panują dwie pory – sucha i deszczowa. W trakcie deszczowej (marzec – maj oraz połowa listopada – koniec grudnia) występują codzienne, obfite ulewy, trwające nieprzerwanie nawet przez kilka dni z rzędu i uniemożliwiające korzystanie z uroków wyspy.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
ChatGPT
Popularność czatbotów opartych na sztucznej intelige...
Słowacja z małym dzieckiem
Podróżowanie z dziećmi, zwłaszcza za granicę, może okazać si...
Aktywnie w Małopolsce
Na południu kraju, w sąsiedztwie różnorodnych pasm g...
apartamenty w centrum Gdańska
Wiosna to doskonały moment na krótki wyjazd nad morze. Coraz...
turystyka
Wyjazdy bywają stresujące, zwłaszcza gdy wiążą się z daleką...