Zapalenie krtani

Zapalenie krtani

Opublikowano: 27 września 2022

Zapalenie krtani to zapalenie błony głosowej (krtani) spowodowane nadużywaniem, podrażnieniem lub infekcją. Wewnątrz krtani znajdują się struny głosowe – dwa fałdy błony śluzowej pokrywające mięśnie i chrząstki. Zwykle struny głosowe otwierają się i zamykają płynnie, tworząc dźwięki poprzez ich ruch i wibracje. Ale w przypadku zapalenia krtani struny głosowe stają się zaognione lub podrażnione. To sprawia, że struny głosowe puchną, co zniekształca dźwięki wytwarzane przez przepływające nad nimi powietrze. W rezultacie twój głos brzmi chrapliwie.

W niektórych przypadkach zapalenia krtani twój głos może stać się prawie niewykrywalny. Zapalenie krtani może być krótkotrwałe (ostre) lub długotrwałe (przewlekłe). Większość przypadków zapalenia krtani jest wywoływana przez tymczasową infekcję wirusową i nie jest poważna. Uporczywa chrypka może czasami sygnalizować poważniejszy stan chorobowy.

Jak diagnozuje się zapalenie krtani?

W większości przypadków możesz stwierdzić, czy masz zapalenie krtani, ponieważ pojawiają się objawy, takie jak chrypka, ból gardła lub suchy kaszel. Jeśli objawy zmniejszą się w ciągu tygodnia lub dwóch, prawdopodobnie nie będziesz musiał szukać pomocy medycznej. W razie potrzeby jednak lekarz może ustalić, czy masz zapalenie krtani poprzez:

Wykonanie laryngoskopii. Mała kamera zwana endoskopem jest wkładana przez nos lub usta, dzięki czemu lekarz może lepiej przyjrzeć się strunom głosowym.
Wykonanie biopsji. Jeśli masz guzek lub guzek na strunach głosowych, Twój lekarz może pobrać małą próbkę tkanki i wysłać ją do laboratorium patologii w celu analizy.

Jak leczy się zapalenie krtani?

Zapalenie krtani zwykle ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Najlepszym sposobem na wyzdrowienie z zapalenia krtani jest odpoczynek głosu i picie dużej ilości płynów. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, aby przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Czynniki ryzyka: Czy jesteś zagrożony zapaleniem krtani?

Zrozumienie przyczyn zapalenia krtani może pomóc uniknąć pewnych czynników ryzyka, które mogą wpływać na struny głosowe. Bądź świadomy działań i czynników drażniących, które mogą wpływać na twoje gardło, a następnie dostosuj swój styl życia, jeśli to konieczne, aby zapobiec uszkodzeniu strun głosowych. Sposób, w jaki dbasz o gardło każdego dnia, może wpływać na ryzyko zapalenia krtani teraz i w przyszłości. Minimalizacja narażenia na dym papierosowy, kwas żołądkowy i chemikalia w miejscu pracy pomaga chronić struny głosowe i gardło przed przewlekłym stanem zapalnym. Pamiętaj też, jak bardzo używasz swojego głosu.

Jeśli chcesz często używać swojego głosu do śpiewania lub mówienia, najlepiej być proaktywnym, aby dać strunom głosowym czas na odpoczynek. Kiedy objawy się nasilają, unikaj głośnego mówienia, krzyczenia lub śpiewania. Najlepszym sposobem na odpoczynek strun głosowych jest nie mówienie w ogóle. Jeśli struny głosowe są w stanie zapalnym, nawet szept może podrażniać i nasilać objawy. Inne powszechne domowe środki na zapalenie krtani obejmują stosowanie nawilżacza, picie dużej ilości płynów lub ssanie pastylek do ssania gardła w celu zwilżenia tkanek gardła. Uważaj, aby uniknąć wszystkiego, co może wysuszyć gardło, takich jak leki zmniejszające przekrwienie.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Cascara
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieje zdrowsza al...
stomatologia
See on kuum teema paljude inimeste jaoks, kes seisavad ortod...
Olej MCT
Olej MCT st...
Renata Michnowska
Przyszłość medycyny estetycznej to połączenie na...
wypadanie włosów
Problem nadmiernego wypadania włosów jest powszechny. Mimo ż...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...