Żarówki LED

Żarówki LED – dlaczego coraz częściej je wybieramy?

Opublikowano: 1 sierpnia 2017

Od kilku lat zaobserwować można sukcesywne wycofywanie tradycyjnych żarówek ze sprzedaży detalicznej. Technologia LED zrewolucjonizowała branżę oświetleniową do tego stopnia, że stanowi obecnie jedno z najczęściej wybieranych źródeł światła. Jeszcze kilka lat temu jasność żarówek LED była na tyle niska, że wybierano je jedynie do oświetlenia biurowego.

Dziś technologia LED służy efektywnemu oświetleniu nie tylko naszych domów i biur, ale także olbrzymich budynków oraz obiektów użyteczności publicznej. Na czym polega jej fenomen i dlaczego warto zainwestować w tego rodzaju oświetlenie?

Oświetlenie LED – największe zalety  

Wysoka wydajność, długi czas eksploatacji, energooszczędność, liczne możliwości zastosowania, uniwersalny wygląd i kolor – wszystko to sprawia, że oświetlenie LED jest rozwiązaniem na miarę potrzeb współczesnego świata, w którym prym wiodą technologie określane mianem ekonomicznych i ekologicznych zarazem.

Żarówki LED zużywają najmniej energii elektrycznej spośród dostępnych na rynku źródeł energii. Przy prawidłowym ich użytkowaniu można zaoszczędzić nawet 80% zużywanej energii, co znacząco przekłada się na kwestie finansowe. Najwięcej zaoszczędzić można wtedy, gdy oświetlenie LED wstawimy w miejsce tradycyjnych żarówek o dużej mocy. Niezwykle ważne podczas wyboru odpowiedniego źródła światła jest przede wszystkim miejsce jego użytkowania. Żarówki LED sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie oświetlenie uruchamiamy często i na długo. Wtedy możemy liczyć na największą oszczędność – wyjaśnia pracownik firmy www.lampy.pl.

Żarówki LED wyróżnia także zdecydowanie dłuższa żywotność.

Dobrej jakości diody zastosowane w lampach ledowych są w stanie świecić nawet do 50 tysięcy godzin, a więc około 25 razy dłużej od tradycyjnych źródeł światła. Im lepsza jakość konstrukcji oraz elementów składowych lampy, tym większa trwałość tego rodzaju oświetlenia. Kolejna, istotna zaleta żarówek LED, to krótki czas rozpalania do jasności oraz zdecydowanie mniejsze ich nagrzewanie w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Kupujemy żarówki LED – na co powinniśmy zwracać uwagę?

Decydując się na zakup oświetlenia LED należy zwracać uwagę przede wszystkim na wartość lumenów. Lumeny to jednostki miary strumienia świetlnego – określają moc światła, jakie emituje żarówka. Standardowe żarówki o określonej mocy emitowały taką samą ilość lumenów. Żarówki LED  działają natomiast inaczej. Te o wyższej mocy mogą mieć w rzeczywistości mniej lumenów niż lampy LED o mniejszej mocy. Informacja o ilości lumenów znajduje się na opakowaniu żarówki i jest wyróżniona najczęściej za pomocą większej czcionki – podpowiada pracownik firmy www.lampy.pl.

Kolejna ważna rzecz to materiał, z którego wykonana jest obudowa żarówki LED.

Najbardziej jakościowym materiałem używanym do produkcji obudowy tego rodzaju żarówek jest ceramika, która zapewnia bardzo dobrą przewodność cieplną, przekładającą się na skuteczne oddawanie wytworzonego ciepła na zewnątrz. Materiał ten, ze względu na dobrą izolację elektryczną, zapewnia również pełne bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem okażą się także żarówki LED, których obudowy wykonane zostały z aluminium. Nieco gorszym rozwiązaniem jest z kolei szkło mineralne, stosowane w przypadku żarówek halogenowych.

Żarówki LED

Jednymi z podstawowych parametrów żarówki LED są jej rozmiar oraz mocowanie. Właściwości te należy dostosowywać do oprawy, jaką posiadamy. Oświetlenie LED można porównywać z tradycyjnymi żarówkami, mają na uwadze fakt, że tak zwany duży gwint to E27, mały gwint odpowiada żarówce E14, a uchwyty bagnetowe to GU10. Mocowanie żarówek powinno z kolei odpowiadać wielkości danej oprawy. Należy także zwrócić uwagę na to, jaka może być maksymalna moc żarówki użytkowanej w oprawie. Warto jednak podkreślić, że w przypadku oświetlenia LED nawet modele charakteryzujące się wysoką mocą nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki.

Kolejny ważny czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia LED, to barwa światła, która zależy przede wszystkim od temperatury barwowej żarówki.

Ciepłe światło mieści się w zakresie 3000–3300 K i jest zalecane przede wszystkim w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Zapewnia ono przytulny oraz pogodny nastrój.

Chłodny odcień światła mieści się w zakresie 3500–4000 K i może mieć delikatnie oliwkową barwę. Z kolei światło, które odbieramy najczęściej jako błękitne, to takie, które osiąga temperaturę powyżej 5000 K. Tego rodzaju światło poprawia koncentrację i zwiększa wydajność – zalecane jest zwłaszcza w przypadku pomieszczeń biurowych oraz handlowych.

Żarówki LED to obecnie najbardziej energooszczędne źródło światła. Wyróżnia je wysoka trwałość oraz duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Z tego też względu oświetlenie LED wykorzystywane jest na szeroką skalę nie tylko w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, ale również przy iluminacji obiektów użyteczności publicznej czy na tablicach reklamowych. Żarówki LED należą obecnie do najbardziej zaawansowanych oraz najszybciej rozwijających się technologii oświetleniowych.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
lampy nad wyspę
Obecnie wraz z wzrastającą świadomością na temat zdrowego od...
salon w stylu klasycznym
Obecnie trendy wnętrzarskie podążają za nowoczesnością i...
oświetlenie LED
Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu atm...
Kinkiety zewnętrzne
Oświetlenie to bardzo istotny element w architekturze i aran...
lampki nocne
Styl minimalistyczny stał się niezwykle popularny w ostatnic...