Zarszyn – jedna gmina, wiele atrakcji

Opublikowano: 22 grudnia 2017

Gmina Zarszyn jest miejscem niezwykłym, co ma odzwierciedlenie w dogodnym położeniu, czystym środowisku oraz tamtejszych atrakcjach. Cisza, spokój, ale przede wszystkim bogactwo walorów historycznych i przyrodniczych stwarzają warunki rozwoju tych wyjątkowych terenów.

Gmina Zarszyn z typowo rolniczej zmienia się w gminę turystyczną, a to dzięki realizowanym tam projektom i inwestycjom. Jej włodarzy charakteryzują przedsiębiorczość, podejmowanie różnego rodzaju inicjatyw oraz otwartość na współpracę z różnymi środowiskami i partnerami. Odzwierciedla się to m.in. w podpisaniu ponad 40 umów partnerskich ze Słowacją, Ukrainą i Chorwacją.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób w wieku senioralnym, w 2016 r. utworzono Radę Seniorów Gminy Zarszyn. Pod koniec 2017 r. w miejscowości Zarszyn otwarto Dom Pobytu Dziennego „Senior +”, który umożliwia osobom w wieku 60+ korzystanie z usług w zakresie integracji społecznej środowiska seniorów, wsparcie oraz pomoc adekwatną do ich potrzeb.

Władze gminy starają się zapewnić urozmaicone sposoby spędzania czasu wolnego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Doskonałą formą edukacji związanej z kultywowaniem tradycji są tematyczne ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne. Z tego rodzaju atrakcji chętnie korzystają grupy zorganizowane. Jest wiele sposobów prezentacji posiadanego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego – jednym z nich jest powstałe na terenie gminy Ekomuzeum Beskidzkie Wędrowanie, w którym prezentowane są nie tylko zabytki, lecz także dorobek lokalnych artystów.

Ciekawą formą spędzania wolnego czasu są również questy. To atrakcyjna forma zwiedzania miejsc związanych z lokalną historią, kulturą i tradycjami regionu. Wymarzone miejsce, gdzie najmłodsi i ich opiekunowie mogą spędzić wspólnie czas, bawiąc się, jest Bajkowa Kraina Pogranicza w Odrzechowej, a w niej znane postacie z bajek i legend. W celu poprawy bezpieczeństwa i promowania właściwych nawyków wśród dzieci i młodzieży na terenie gminy wybudowano Miasteczko Ruchu Drogowego, siłownię zewnętrzną – Fitness Park – oraz „Ścieżkę dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego”.

Ciekawym produktami turystycznym powstałym na terenie gminy Zarszyn jest również Polsko-Słowackie Centrum Turystyki Taborowo Konnej z krytą ujeżdżalnią, które stanowi idealne miejsce amatorów turystyki konnej. Natomiast w miejscowości Pastwiska powstaje Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły – znajdą się w nim pamiątki związane z jego pobytem na tych terenach. To tylko nieliczne z atrakcji, które czekają na potencjalnego turystę w gminie Zarszyn. Jej włodarze oraz mieszkańcy zapraszają, aby osobiście zapoznać się z walorami tego niezwykłego zakątka Polski.

Fot. Gmina Zarszyn

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Polskie przedsiębiorstwa oraz samorządy rozwijają się w...
Przyjazna Polska
Trwa V edycja Programu „Przyjazna Polska”. Rozpoczął...
Gala Magazynu Gospodarczego Fakty
14 czerwca w eleganckich wnę...
24 listopada podczas uroczystej gali w warszawskim EXPO...
Gmina Gać
Gminę Gać nagrodzono w programie Przyjazna Polska w...