Zarszyn – gmina z wachlarzem możliwości

Opublikowano: 29 stycznia 2017

Gmina Zarszyn leży w województwie podkarpackim, w obrębie Dołów Jasielsko-Sanockich, w dorzeczu Wisłoka. Jej całkowita powierzchnia wynosi 105 km kw., a zamieszkuje ją 9350 osób. Z uwagi na położenie przy szlaku kolejowym i drogach krajowych samorząd charakteryzują dobre warunki komunikacyjne

Głównymi walorami Beskidu Niskiego, na obszarze którego znajduje się gmina Zarszyn, są przede wszystkim cisza i spokój, ale również bogactwo walorów kulturowych, historycznych i krajobrazowych, które dają odwiedzającym zarówno możliwość odpoczynku, jak i aktywnego spędzenia czasu wolnego. To samo dotyczy samej gminy. Jej tereny posiadają bogactwo walorów krajobrazowo-antropogenicznych, na które składają się ciekawe krajobrazy, urokliwe miejsca i zabytki kultury materialnej.

Na szczególną uwagę zasługują perełki architektoniczne, w tym m. in. drewniany kościół z XVII w., zabudowa wokół rynku w miejscowości Jaćmierz oraz XVIII-wieczny browar w Zarszynie. Do rozwoju turystyki w regionie przyczyniają się w głównej mierze nowo powstałe formy turystyki wiejskiej, w tym: wioski tematyczne, questingi, ekomuzea obszarowe, miasteczko rowerowe oraz boiska wielofunkcyjne, orliki i place zabaw.

Ciekawymi „produktami” turystycznymi są m.in.: Polsko-Słowackie Centrum Turystyki Taborowo Konnej z krytą ujeżdżalnią w Odrzechowej, Bajkowa Kraina Pogranicza i Kraina Odrzechowskich Zbójników, Świetlica Dziedzictwa Kulturalnego z pracownią tkacką w Odrzechowej, Galeria Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie, przygoda w siodle w Jaćmierzu.

Tradycje artystyczne i kulturowe na terenie gminy podtrzymywane są przez zespoły wokalne i orkiestry oraz licznie działające stowarzyszenia i posiadające prawie stuletnią historię koła gospodyń wiejskich. Włączają się one w organizację imprez kulturalnych, takich jak: Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, Rajd Śladami Dwóch Kardynałów, Wystawa Wielkanocna i Bożonarodzeniowa, Międzyregionalny Pokaz i Zawody Zabytkowych Sikawek Konnych, Wybór Baby i Chłopa czy Biesiada Kół Gospodyń Wiejskich. Wszystkie one stanowią atrakcję turystyczną.

Władze gminy Zarszyn dbają, by jej wizerunek zmieniał się z roku na rok, co ma odzwierciedlenie w realizowanych projektach i inwestycjach. Najważniejsze z nich to: budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, modernizacja i remonty dróg, segregacja odpadów komunalnych i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Zarszynie, a także tworzenie miejsc o charakterze turystyczno-rekreacyjnym.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Puszcza Białowieska
W cieniu najstarszego lasu Europy, na styku kultur,...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Brazylia to największy kraj Ameryki Południowej...
Wypożyczalnia samochodów w Krakowie
Przemieszczaj się po Krakowie w komfortowy sposób, k...
Kontener sanitarny
Kontener sanitarny to rozwiązanie, dzięki któremu szybko i n...