stal nierdzewna

Zastosowanie stali nierdzewnej

Opublikowano: 29 października 2021

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Stowarzyszenie Stal Nierdzewna, tylko w 2019 roku zużycie stali nierdzewnej w Polsce przekroczyło pół miliona ton. 70% zużycia stanowiły wyroby płaskie, jednak znacząco rozwinął się także rynek rur. Zainteresowanie stalą nierdzewną nie słabnie zarówno na rynku europejskim, jak i światowym. W których dziedzinach przemysłu najczęściej spotkamy się z artykułami ze stali nierdzewnych?

Niespotykane właściwości stali nierdzewnej

Wiele osób zastanawia się, skąd się bierze odporność stali nierdzewnej na korozję. Tak naprawdę jest to zasługa prostych reakcji chemicznych zachodzących na jej powierzchni. Zgodnie z amerykańską normą AISI zawartość chromu w stali nie może być niższa niż 11 procent. Wówczas, w wyniku reakcji chromu z tlenem na stalowej powierzchni wytwarza się pewnego rodzaju niewidzialna powłoka tlenku chromu. To ona odpowiada za antykorozyjne właściwości materiał.

Ochronna powłoka ma charakter pasywny, przez co nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami, a co najważniejsze – posiada zdolność do samoregeneracji. Artykuły ze stali nierdzewnej wykazują także rzadko spotykaną długowiecznością. Są one odporne na działanie wilgoci, kwasów czy wysokich temperatur.

Stal nierdzewna wokół nas

W ciągu ostatnich dekad stal nierdzewna na stałe zagościła w naszym codziennym życiu. Elementy z tego tworzywa wykorzystuje się m.in. w budownictwie – przy produkcji kabin wind, elementów wyposażenia łazienek, a także profili okiennych i drzwiowych. Nie można także zapomnieć o różnego rodzaju rurach, prętach, kątownikach i kolankach. Coraz częściej może się zetknąć także z designerskim wykorzystaniem stali. Architekci śmiało sięgają po ten materiał, projektując galerie handlowe, budynki użyteczności publicznej czy elementy miejskiej architektury. Elementy ze stali nierdzewnej cechują się bowiem elegancją i klasą. Są one także odporne na działania wandali oraz łatwo je utrzymać w czystości. Ten ostatni argument zyskał na znaczeniu zwłaszcza w ostatnich miesiącach. W związku z wybuchem pandemii COVID-19 zarządcy obiektów i lokalne władze znacznie częściej dezynfekują powierzchnie wspólne. Na szczęście artykuły ze stali nierdzewnej możemy czyścić większością środków dezynfekujących bez obawy, że stracą one na walorach estetycznych czy technicznych.

Poza sektorem budowlanym stal nierdzewna jest powszechnie wykorzystywana w sektorze spożywczym. Wykonywane są z niej cysterny mleczarskie, naczynia, garnki, sztućce i liczne instalacje w fabrykach zajmujących się przetwórstwem żywności. Dzieje się tak oczywiście ze względu na restrykcyjne procedury dotyczące higieny i toksyczności. W przemyśle spożywczym zazwyczaj wykorzystuje się stal o normach AISI 304 i AISI 316. Dodatkowym atutem tego materiału jest jego schludny i estetyczny wygląd.

Tak naprawdę, wspomniane zastosowania stali nierdzewnej to zaledwie fragment jej ogromnych możliwości. Od lat z powodzeniem jest wykorzystywana także w przemyśle energetycznym, chemicznym czy motoryzacyjnym. Nic dziwnego więc, że zainteresowanie wyrobami ze stali nierdzewnej cały czas rośnie. Mimo początkowych obaw rynek ten okazał nader odporny na kryzys pandemiczny, a hossa na rynku budowlanym tylko sprzyja dalszemu rozwojowi sektora hutniczego. Bez wątpienia można stwierdzić, że jest to jeden z najważniejszych materiałów XXI wieku.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
profile stalowe
Ocynkowane profile stalowe otwarte to materiał, który zyskuj...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
Suwnice
...
płytka PCB
Jakość obwodów drukowanych ma wpływ na poprawne funkcjonowan...