Zawał serca

Zawał serca – liczy się czas

Opublikowano: 15 listopada 2018

Co roku prawie 80 tys. Polaków trafia do szpitali z zawałem serca. Co czwarty pacjent umiera na zawał serca zanim jeszcze trafi do szpitala. Dlaczego? Ponieważ znaczna część społeczeństwa nie wie jak postępować w przypadku wystąpienia tej choroby. Zbyt długo zwlekamy z wezwaniem pomocy.

Czas od pierwszych objawów do udzielenia profesjonalnej pomocy w ośrodku kardiologii interwencyjnej wynosi ponad 260 minut u połowy Polaków z zawałem serca. Wprawdzie od 2005 r. czas ten uległ redukcji, ale tylko o ok. 15%. Dzieje się tak pomimo tego, że coraz więcej jest ośrodków kardiologii interwencyjnej w Polsce. Dwie trzecie czasu opóźnienia przedszpitalnego wynika z faktu, że Polacy zwlekają z wezwaniem karetki w przypadku zawału serca. Niska jest świadomość społeczna problemu i wpływu właściwej reakcji na zagrożenia związane z zawałem.

73,8% Polaków wie, że ból w klatce piersiowej może oznaczać zawał serca lub inne problemy związane z tym narządem. Jednak zaledwie 22,2% czując ból zadzwoniłoby po pogotowie. Tylko co czwarta osoba zareagowałaby natychmiast. Natomiast trzy czwarte zwlekałoby – wynika z badań „Zawał serca – Opinie Polaków” przeprowadzonych przez SW Research.

Jak walczyć z zawałem?

To są wysoce alarmujące dane, dlatego tak ważna jest edukacja na temat postępowania w przypadku podejrzenia zawału serca. Jest to nie tylko w interesie samych pacjentów, ale także nas – kardiologów. Ponieważ im szybciej jesteśmy w stanie udzielić pomocy medycznej, tym lepsze możemy uzyskać wyniki leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „Zawał serca – Czas to Życie”.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że już od pierwszych minut zawału w sercu powstają nieodwracalne zmiany, które postępują z upływem czasu. Będą one mieć znaczący wpływ na szanse przeżycia oraz jakość życia chorego po zawale – mówi prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, naczelny dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Profesor podkreśla, że powikłania związane z zawałem są efektem niedokrwienia i obumierania mięśnia sercowego wywołanego niedrożnością naczyń krwionośnych, które się w nim znajdują. W związku z brakiem dopływu krwi, a tym samym tlenu do mięśnia sercowego, obumiera zajęty fragment serca. Martwica powiększa się z każdą minutą trwania zawału. Tylko szybka reakcja i bezzwłoczne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia zwiększa szansę na przeżycie i dobrą jakość życia po zawale.

Kampania „ Zawał serca – Czas to Życie

Z powodu niewystarczającej wiedzy Polaków o tym czy jest zawał serca, jakie są jego objawy i konsekwencje zwlekania z podjęciem pomocy medycznej ruszyła ogólnopolska kampania „ Zawał serca – Czas to Życie ”. Jej celem jest edukacja na temat właściwego postępowania w przypadku wystąpienia tej choroby i skrócenie opóźnień leczenia zawału serca. Organizatorem kampanii jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Fundacji ŚCCS.

Jako organizatorzy kampanii społecznej Zawał serca – Czas to Życie, liczymy, że dostarczy ona Polakom wiedzy na temat tego, jak postępować w przypadku podejrzenia zawału serca. Tym samym przełoży się ona na właściwe reakcje w realnym życiu. Jest to nie tylko w interesie samych pacjentów, ale także nas – lekarzy kardiologów. Ponieważ im szybciej jesteśmy w stanie udzielić pomocy medycznej, tym lepsze możemy uzyskać wyniki leczeniamówi prof. dr hab. n. med. M. Gąsior, koordynator kampanii.

Pierwszy etap kampanii rozpoczął się już w 2017 r. i był skierowany do środowiska medycznego. W 2018 r. przygotowana została kolejna odsłona działań skierowana do społeczeństwa. Jej edukacyjny charakter ma wpłynąć na świadomość dotyczącą objawów i konsekwencji zawału serca oraz wykreować odpowiednie zachowania. W przypadku zawału serca takimi zachowaniami są: podjęcie natychmiastowych działań po rozpoznaniu pierwszych objawów zawału, kontakt z dyspozytorem pod numerem 112 i wezwanie karetki pogotowia.

Polska może poszczycić się jednym z najlepszych standardów postępowania w przypadkach wystąpienia ostrych incydentów kardiologicznych na świecie. Polscy lekarze potrafią skutecznie leczyć zawał. Jednak co czwarty pacjent umiera, bo zbyt późno zadzwonił po karetkę. Z tego powodu tak ważne są działania edukacyjne i budujące świadomość osób narażonych na zawał oraz ich bliskich. Mamy nadzieję, że ta kampania w znaczący sposób wpłynie na poprawę zdrowia pacjentów kardiologicznych – podsumowuje Reinier Schlatmann, prezes Philips w Europie Środkowo-Wschodniej, reprezentujący partnera strategicznego kampanii.

tekst i zdjęcie: Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...