znaczki pocztowe

Zbieranie znaczków to hobby znane i cenione.

Opublikowano: 31 sierpnia 2022

Zbieranie znaczków pocztowych przez kolekcjonerów wiąże się z długą tradycją, a najbardziej cenione znaczki pocztowe i ich ceny mogą osiągać nawet miliony dolarów. Cenę znaczka definiuje jego unikalność w wielu aspektach, a wartościowe znaczki w dobrym stanie są najbardziej poszukiwane. Czy najdroższe znaczki pocztowe to poszukiwane polskie znaczki pocztowe? Od czego zacząć poszukiwanie znaczków? Jakie są zalety kolekcjonowania znaczka? Jakie są najdroższe znaczki, jakich poszukują kolekcjonerzy?

Filatelistyka jako hobby, czyli od czego zacząć poszukiwanie wyjątkowych egzemplarzy?

Kolekcjonowanie znaczków to szczególny rodzaj hobby, jaki pojawił się gdy tylko pojawiły się znaczki. Pierwszy znaczek poczty wydany w połowie XIX wieku, dokładnie w 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Samo posiadanie dużej ilości znaczków, poznawanie ich szczególnej historii, daje wiele satysfakcji. Dodatkowo, najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe mogą nam dać sporo pieniędzy. Unikalny, jeden znaczek, może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Od czego jednak zacząć przygodę ze znaczkami pocztowymi? Warto posiadać jakieś środki na ich zakup, posiadać klaser do przechowywania znaczków oraz specjalna pincetę z zaokrąglonym końcem. Zbieranie możesz zacząć od gotowego zestawu dla początkujących.  Kupisz go w placówce poczty na terenie całej polski. Następnie, kolekcję poszerzasz zakupując kolejne znaczki, na spotkaniach z filatelistami czy na specjalistycznej aukcji.

Pamiętaj, aby ustalić sobie system segregowania swoich zdobyczy. Mogą by to bloki lub kategorie tematyczne np. sport, przyroda lub też zaawansowany podział wedle numerów, serii i roku wydania znaczka.

W znaczkach jest więcej niż sam znaczek, czyli o zaletach

Cenny znaczek to taki, który ma wartość dla kolekcjonera. Nawet jeśli jedynie odwiedzasz najbliższy sklep filatelistyczny, możesz ze swojej pasji czerpać wiele satysfakcji, nie martwiąc się cenami tych najdroższych znaczków.

Przede wszystkim filatelistyka to zajęcie dla osób w każdym wieku. Jest relaksująca i nie wymaga tego, abyś stale poświęcał jej uwagę. Pasja ta sprzyja także poznawaniu nowych, ciekawych kolekcjonerów.

Dużym atutem jest kwestia finansowa. Podstawowe hobby nie wymaga dużych nakładów. Możesz np. kupować znaczki partiami, korzystając z gotowych zestawów i dokonywać zakupów co jakiś czas, gdy akurat będziesz posiadał dodatkowe środki. Z drugiej strony, zaopatrzenie się w swojej kolekcji w wartościowe znaczki, możesz liczyć na spory zysk z ich sprzedaży.

Samo kolekcjonowanie sprzyja także poznawaniu historii, a zatem rozwija oraz uczy.

Najcenniejsze znaczki, osiągające najwyższe ceny, czyli Poczta Polska ci nie wystarczy

Jak wspomniano, znaczki najdroższe, osiągają na rynkach filatelistycznych ogromne sumy. Na wartość znaczków ma wpływ wiele czynników m.in. ich unikalność czy błąd drukarki, sprawiający, że np. sam brak ząbkowania winduje cenę takiego znaczka w górę.

Jakie zatem znaczki są najdroższe? Mowa tu o Penny Black, czyli pierwszym znaczku na świecie, z czarnym nadrukiem, wydanym 6 maja 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Kolejnym trofeum są rzadkie “Misjonarze” czyli wydane w 1851 roku w Królestwie Hawajów znaczki. Kolejny jest “U.S. Franklin Z-Grill“, czyli amerykański znaczek z 1867 roku, drukowany krótko, wykonany specjalną metodą grill.

Wyjątkowym znaczkiem, który jest jeden na świecie, jest The British Guiana 1-Cent Magenta,  wydany w Gujanie Brytyjskiej w 1856 roku. Jest to rodzaj znaczka zastępczego podpisanego przez urzędnika poczty.

Wartościowy jest także Three-Skilling Yellow, wydany w 1855 roku w Szwecji. To znaczek z błędu drukarskiego. Oryginalne modele były bowiem niebiesko-zielone, a ten jeden egzemplarz jest żółty.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
komiksów Marvela 
Komiksy mają wielu zwolenników w każdej grupie wiekowej i...
AWAKE
Awake, szwedzki producent desek z napędem elektrycznym oraz...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
warzywnik na balkonie
Uprawa warzyw na balkonie to wspaniała opcja dla tych, którz...
Paintball
18 urodziny to szczególne wydarzenie w życiu młodego człowie...
Nowe artykuły
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...