Zbigniew Gaca-Richter

Zbigniew Gaca-Richter – myślimy przyszłościowo

Opublikowano: 3 grudnia 2021

2021 rok był trudny i niepewny, choćby ze względu na duże wahania cen materiałów budowlanych, ale mimo to daliśmy radę zrealizować plany inwestycyjne. Tę stabilizację, mimo niesprzyjających okoliczności i warunków rynkowych, bardzo sobie cenię – mówi Zbigniew Gaca-Richter, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa”

28 października miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi na terenie kolejnej zakończonej inwestycji zrealizowanej przez Spółdzielnię. Co kryje się pod nazwą „Lazurowa Przystań”?

Zbigniew Gaca-Richter: Nasza najnowsza inwestycja obejmuje 64 lokale mieszkalne o zróżnicowanych metrażach i 74 miejsca postojowe w dwukondygnacyjnym garażu podziemnym oraz 11 miejsc parkingowych na zewnątrz. Jest już po odbiorze Straży Pożarnej i Sanepidu, złożone są dokumenty do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań w tym kompleksie to 3290 mkw. Budowę rozpoczęliśmy w październiku 2019 roku. Oczywiście wszystkie lokale mieszkalne i usługowe oraz komórki i miejsca postojowe są sprzedane. W grudniu br. zamierzamy je zasiedlać.

Nasuwa się pytanie: co dalej? Jakie są kolejne plany spółdzielni?

Zbigniew Gaca-Richter: To nie do końca zależy od nas, ponieważ mocno ogranicza nas tryb pracy urzędów. Od dawna czekamy na decyzję środowiskową w sprawie centralnej części osiedla – według najnowszych informacji mamy ją otrzymać lada dzień. Gdy to nastąpi, od razu przystąpimy do formułowania wniosku o wydanie warunków zabudowy, a w dalszej kolejności do opracowania niezbędnej dokumentacji. Moim marzeniem jest, żeby realizacja tej planowanej inwestycji rozpoczęła się jesienią przyszłego roku. Mamy też prawie zakończoną procedurę o wydanie warunków zabudowy dla pięciokondygnacyjnego budynku z częścią usługową i garażem podziemnym przy ul. Sterniczej, obok obecnie realizowanej inwestycji. Procedujemy warunki zabudowy dotyczące niskich budynków jednorodzinnych, które planujemy wybudować na działce na rogu ulic Sterniczej i Okrętowej, którą chcemy nabyć. Jednocześnie czekamy na warunki zabudowy dla garażu wielopoziomowego z lokalami usługowymi wzdłuż ul. Lazurowej. Będziemy również starać się o wydanie warunków na wykonanie kilkudziesięciu miejsc postojowych na terenie całej Spółdzielni „Lazurowa”. To z pewnością częściowo rozwiąże problemy z parkowaniem, które odczuwają mieszkańcy.

Niestety musieliśmy wycofać się z wniosku o wydanie warunków zabudowy dla garażu wielopoziomowego przy ul. Sterniczej oraz budynku przychodni u zbiegu ul. Sterniczej i Okrętowej, gdyż nie otrzymaliśmy warunków zabudowy, które były rozbieżne z zapisami projektu planu zagospodarowania przestrzennego.

Równolegle na bieżąco prowadzimy działalność o charakterze eksploatacyjno-remontowym.

Lazurowa Przystań

Lazurowa Przystań

Jak według pańskich przewidywań będzie się zachowywał rynek mieszkaniowy w najbliższej i dalszej przyszłości?

Zbigniew Gaca-Richter: Widzę, że klienci postrzegają zakup mieszkania jako dobrą lokatę kapitału. Inflacja rośnie, pieniądz traci na wartości, oprocentowania lokat w bankach są słabe – wszystko to sprawia, że kupno mieszkania jest traktowane jako przyszłościowa inwestycja. Myślę, że ta tendencja utrzyma się mimo rosnących cen mieszkań, które w pewnym momencie osiągną punkt krytyczny, bo skończy się na nie popyt. Istnieją nawet w polskich realiach gospodarczych fundusze, które skupują od deweloperów ogromne ilości mieszkań. Jednak ta praktyka też nie będzie trwać wiecznie − w relacji kupno−sprzedaż zawsze jest pewna granica opłacalności.

Od pewnego czasu „Lazurowa” łączy zarządzanie i administrację spółdzielczymi zasobami z działalnością deweloperską. Jak sprawdza się to połączenie i czy któryś z tych segmentów działalności jest dziś wiodący?

Zbigniew Gaca-Richter: Współczesna spółdzielnia mieszkaniowa powinna być dziś deweloperem. Są spółdzielnie, które mają niskie czynsze ze względu na posiadanie wielu lokali usługowych, które generują przychody. My nie mieliśmy ich zbyt wiele, a jeśli już, to w niskim standardzie – w budynkach z lat 70. i za małe stawki najmu. Z tego względu z myślą o pozyskaniu dodatkowych środków na remonty i utrzymanie zasobów spółdzielczych od 10 lat z powodzeniem realizujemy inwestycje budowlane. Na przestrzeni 6 lat wybudowaliśmy 400 mieszkań, co jak na dość niewielką spółdzielnię jest bardzo dużym osiągnięciem. Chciałbym, aby do 2025 roku liczba ta wzrosła do 550. Jak wspomniałem, w planach mamy kolejne budynki mieszkalne i lokale usługowe z przeznaczeniem głównie na wynajem.

Chciałbym podkreślić, że na realizowane inwestycje nie zaciągnęliśmy ani złotówki kredytu. Wszystko udaje się dzięki wpłatom mieszkańców i środkom własnym oraz właściwemu zarządzaniu, czego efektem są inwestycje zamykane z zyskiem, który przeznaczamy na remonty i finansowanie starszych zasobów.

Lazurowa Przystań

Co jest kluczem do sukcesu w prowadzeniu działalności spółdzielczej?

Zbigniew Gaca-Richter: Budujemy „na miarę”, każdą nową inwestycję poprzedzając kampanią informacyjną. Już na etapie rezerwacji lokali klient wie, co kupuje. W związku z tym, gdy rusza sprzedaż, mamy kolejki przywołujące na myśl dawne czasy. Na tle konkurencji wyróżnia nas jakość i cena realizowanych inwestycji, a to przecież podstawowe kryteria wyboru i ostatecznego zakupu mieszkań. Szczególnie atrakcyjna cena zakupu jest oczywiście dla członków spółdzielni, niemniej część mieszkań jest przeznaczona dla nabywców z zewnątrz – te są sprzedawane po cenach deweloperskich, które i tak pozycjonują nas wysoko na rynku mieszkaniowym.

Warto również podkreślić, że garaże w budowanych przez nas inwestycjach są przystosowane dla samochodów z instalacją gazową. W kolejnej inwestycji jedną czwartą miejsc postojowych w garażu podziemnych planujemy wyposażyć w indywidualne ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także zapewnić kilka ogólnodostępnych punktów ładowania. Będziemy się starać, aby ich zasilenie miało źródło w fotowoltaice. Plany te wynikają bezpośrednio z wywiadów przeprowadzonych wśród naszych członków i mieszkańców, którzy zadeklarowali, że rozważają w przyszłości zakup samochodu elektrycznego, i wyrazili duże zainteresowanie inwestycjami w ładowarki. To pokazuje, że słuchamy potrzeb mieszkańców i myślimy przyszłościowo.

Jaki był dla SM „Lazurowa” kończący się rok 2021?

Zbigniew Gaca-Richter: Ekonomicznie był trudny i niepewny, choćby ze względu na duże wahania cen materiałów budowlanych, ale mimo to daliśmy radę zrealizować plany inwestycyjne. Tę stabilizację, mimo niesprzyjających okoliczności i warunków rynkowych, bardzo sobie cenię. Na szczęście na początku pandemii otrzymaliśmy wsparcie w postaci subwencji na kwotę miliona złotych, dzięki czemu mogliśmy pokryć niezbędne i nieoczekiwane koszty.

Pomijając kwestie finansowe, pandemia rzutuje na jakość relacji społecznych, w tym obsługę mieszkańców. Dlatego chcemy wdrożyć system informatyczny, który umożliwi kompleksową obsługę mieszkańców w trybie online, począwszy od zgłoszenia usterek, przez śledzenie, na jakim etapie jest sprawa, po uregulowanie opłat za media, a także przyszłych klientów – w zakresie rezerwacji, monitorowania kolejnych etapów realizacji inwestycji i w końcu finalnego rozliczenia. Już teraz część tych funkcjonalności ma zastosowanie, ale nie są zintegrowane. Wkrótce się to zmieni i wszystkie sprawy będzie można załatwić bez konieczności osobistego kontaktu.

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
Grzegorz Głasek
Odpowiedzialność, zarówno biznesowa, społeczna, jak...
Marian Cydzik
Określanie celów w firmie jest niezwykle ważne dla z...
Krzysztof Pianowski
Wszystko, do czego doszliśmy, zrodziło się z ciężkie...
Hale stalowe
Hale stalowe z powodzeniem wykorzystywane są jako obiekty pr...