Menu
zegarki męskie

Zegarek czy czasomierz? Porównanie zegarka mechanicznego i na baterię

Dla niektórych mężczyzn zegarek to urządzenie, które ma tylko odmierzać czas. Są też jednak osoby traktujące ten gadżet zdecydowanie bardziej poważnie. Dla nich zegarki męskie powinny nie tylko pełnić swoją podstawową funkcję – czyli wskazywać właściwą godzinę – ale stanowić też, między innymi, znakomity dodatek do garderoby.

Bardzo dużo panów zastanawia się, które zegarki męskie lepiej się do tego nadają: mechaniczne czy na baterię. Macie podobny dylemat? W takim razie zapraszamy do lektury, z której dowiecie się o wielu charakterystycznych faktach dotyczących obu tych typów.

Cechy zegarków mechanicznych

Czym charakteryzują się zegarki męskie mechaniczne? To urządzenia, które są napędzane wyłącznie przez wykorzystanie energii sprężyny napędowej. Warto dodać, że w ich przypadku nie jest używane żadne źródło energii elektrycznej. Energia mechaniczna powstaje zaś dzięki rozprężaniu skręconej sprężyny napędowej. Aby zegarki mechaniczne odpowiednio działały, wszystkie najważniejsze mechanizmy muszą być sprawne.

Mamy tutaj do czynienia z trzema głównymi zespołami. Pierwszym z nich jest mechanizm naciągu ze sprężyną główną do zasilania zegarka. Warto też wspomnieć o przekładni wskazań (służy do przenoszenia siły i poruszania wskazówkami) oraz kole balansowym. Ten element obraca się do przodu i do tyłu, aby utrzymać dokładność i precyzyjność. W przypadku zegarka nakręcanego ręcznie, sprężyna chodu jest nakręcana dzięki pokręceniu koronką. Tę czynność należy wykonywać regularnie, aby zegarek wskazywał dokładny czas. Zazwyczaj trzeba to robić co dwa dni. Na tyle bowiem wystarcza zapas energii zakumulowanej w sprężynie napędowej. Jeśli energia zostanie zużyta, to zegarek przestanie działać.

Największe zalety tych urządzeń? Zegarki mechaniczne nie używają baterii i nie mają nic wspólnego z elektrycznością. W związku z tym, są całkowicie przyjazne dla środowiska. Warto podkreślić, że wszystkie części takich produktów są wykonane z naturalnych materiałów. Nie każdy wie, że zegarki mechaniczne działają wraz z ruchem człowieka. Zatrzymują się wtedy, kiedy są ściągnięte z ręki i nieużywane. Na pewno jest to dość oryginalna cecha, która sprawia, że zegarki te mają w sobie coś magicznego. Trzeba też zaznaczyć, że części tych urządzeń są wymienne. Jeśli będziemy dbać o zegarki  mechaniczne, to mogą nam naprawdę długo służyć.

Czym charakteryzują się zegarki na baterię?

Zegarki elektroniczne działają dzięki zapasowi energii zgromadzonemu w baterii. Jest ona dostarczana w sposób ciągły do części elektronicznej, a dalej impulsowo za pomocą silnika skokowego do części mechanicznej. Warto dodać, że zasilanie części elektronicznej nie wymaga zbyt dużej ilości energii. Energia wprawia kryształ kwarcu w odpowiednie drgania, a układy cyfrowe zliczają te drgania i prezentują je w postaci odpowiedniego czasu na tarczy albo wyświetlaczu zegarka.

Wyświetlanie danych odbywa się natomiast za pomocą monochromatycznego wyświetlacza ciekłokrystalicznego LCD. Ponadto, te urządzenia są tańsze niż ich mechaniczne odpowiedniki i mają o wiele mniej części składowych. Dodatkowo są uważane za relatywnie dokładniejsze.

Które zegarki są lepsze?

Zastanawiacie się, które z nich są lepsze? Duże znaczenie ma kwestia, na czym najbardziej Wam zależy. Jeśli na prestiżu i odpowiednio działających mechanizmach, postawcie na zegarek mechaniczny. Bez wątpienia posiadają one „duszę”. Kiedyś na rynku dostępne były wyłącznie z takie czasomierze. Rozwój elektroniki sprawił, że obecnie można też kupować zegarki na baterię.

Nie wszyscy są do nich przekonani, ponieważ w uproszczeniu, służą tylko pokazywaniu czasu. W przypadku zegarków mechanicznych mamy do czynienia z czymś więcej. To urządzenia, które trzeba regularnie nakręcać i dla pasjonatów tej dziedziny na pewno jest to bardzo miła czynność.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z zegarkami E-watches.pl


Drewniany zegarek do garnituru kwintesencją stylu i elegancji?


 

4 odpowiedzi na “Zegarek czy czasomierz? Porównanie zegarka mechanicznego i na baterię”

 1. Piotrus pisze:

  Tylko mechaniczny.

 2. Magdalenka pisze:

  Jeśli zależy wam na prestiżu i odpowiednio działających mechanizmach, postawcie na zegarek mechaniczny. Bez wątpienia posiadają one „duszę”, a każdy z może, przysłuchiwać się działaniu tych urządzeń.

 3. Ola Rekowska pisze:

  tylko mechaniczny te na baterie to nie zegarki to tylko czasomierze

 4. emil pisze:

  Moja Certina jest najlepsza. polecam markę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023